Ухвала від 19.03.2018 по справі 817/773/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

19 березня 2018 року м. РівнеСправа №817/773/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., після одержання позовної заяви

ОСОБА_1

доРівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (вул.Міцкевича, 9/43, м.Рівне, 33013) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Яворницького, 34, м.Рівне, 33001) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення дій щодо зарахування до загального страхового стажу період роботи з 17.06.1967 по 13.09.1970 та здійснення перерахунку пенсії починаючи із 31.12.2012.

Разом з тим, позов містить клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, яке обґрунтовує тим що, тривалий час позивач вчиняла дії з метою відновлення свого порушеного права, оскільки бажала реалізувати своє право на досудове врегулювання спору. За таких обставин, просить визнати причини пропуску строку поважними та поновити строк звернення до адміністративного суду.

Відповідно до ч.1 ст.121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

З огляду на викладене, пропущений позивачем строк звернення до адміністративного суду слід поновити.

Відтак, позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Крім того, у позовній заяві ОСОБА_1 заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване тим, що сума судового збору яка підлягає сплаті на даний час для неї, як пенсіонера, є значною.

Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч.2 ст.132 КАС України).

Так, статтею 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зокрема, за таких умови, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю (п.3 ч.1).

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне заяву позивача задовольнити частково шляхом саме відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Разом з тим, суд звертає увагу позивача на те, що в силу вимог ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п.4). Тобто такі вимоги є поєднаними між собою, оскільки позовній вимозі про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії (похідна вимога) передує визнання його рішення (дій, бездіяльності) щодо вчинення таких дій протиправними (основна вимога), а тому ставка судового збору застосовується як за одну вимогу немайногового характеру, та відповідно до положень Закону України "Про судовий збір", з урахуванням норм Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", становить 704,80грн. (1762 х 0,4).

Таким чином, позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, відповідає вимогам, встановленими статтями 160, 161 КАС України.

Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Підстави для повернення адміністративного позову, залишення його без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені КАС України, відсутні.

Частиною 1 статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

В силу вимог статей 12, 257, 263 КАС України адміністративна справа щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, є справою незначної складності та підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Разом з тим, в силу вимог ст.ст.159, 162, 263 КАС України, суд вважає за необхідне запропонувати відповідачу подати до суду відзив, разом з усіма наявними у нього доказами, які стосуються розгляду даної справи, встановивши для цього відповідний строк з одночасним роз'ясненням наслідків його неподання.

Керуючись статтями 121, 133, 171, 256-257, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду.

Поновити ОСОБА_1 пропущений процесуальний строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору в сумі 704,80грн. до ухвалення судового рішення у даній адміністративній справі.

Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( вул.Міцкевича, 9/43, м.Рівне, 33013 ) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області ( вул.Яворницького, 34, м.Рівне, 33001 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.

Розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов тривалістю 7 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи. При цьому, в силу вимог ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Разом з тим, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст.159 КАС України).

Копії даної ухвали направити сторонам у справі.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud1770.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду виключно у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).

Суддя Щербаков В.В.