Рішення від 20.03.2018 по справі 815/5511/17

Справа № 815/5511/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Потурнак А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.09.2017р. №0013084003, №0013114003, №0013094003, №001310400.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що 19.08.2017р. відповідачем була проведена фактична перевірка господарської діяльності позивача за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с.Лиман, курорт «Катранка», крамниця «Ельвіра», за результатами якої були встановлені такі порушення: не ведеться облік товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме не надані накладні на алкогольні напої; в магазині встановлено реалізація тютюнових виробів, а саме цигарок «Парламент» за цінами вищими ніж вказані на пачці виробником, а саме цигарки «Парламент» реалізовані за ціною 38,00 грн., повинні бути реалізовані з урахуванням 5% акцизногго податку з роздрібної реалізації підакцизними товарами по ціні 36,75 грн.; в магазині реалізується одна пляшка горілки «Універсал»-0,5 л з вмістом спирту 40% за ціною 55,00 грн. нижчою за встановленої мінімальної ціни. Мінімальна роздрібна ціна за пляшку горілки 0,5 л з вмістом спитру 40%- 69,78 грн.; в магазині реалізуються алкогольні напої на розлив, а саме вино каберне по ціні 18 грн. за 0,12л без наявності статусу суб'єкта господарювання громадського харчування та спеціалізованого відділу, що мають статус громадського харчування суб'єктів господарювання з універсльним асортиментом товарів. Позивач не погоджується із встановленими під час перевірки порушеннями, зазначивши, що на час проведення перевірки вона мала ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у тому числі сидром та перрі (без додання спирту) №171527640045 від 23.05.2017р. з терміном дії з 01.06.2017р. до 01.06.2018р. та ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами №171527660033 від 23.05.2017р. з терміном дії з 01.06.2017р. до 01.06.2018р. Разом з тим, позивач наголосила, що на момент перевірки вона мала товарно-транспортні накладні, які додаються до позовної заяви, а реалізація пачки цигарок «Парламент» була пропущена через касовий апарат, що підтверджується фіскальним чеком, який також додається до позовної заяви. При цьому, позивач зазначила, що вино кабарне на розлив вона не реалізовувала та оскільки посадові особи, які здійснювали перевірку, запропонували їй будь-які невеликі порушення, щоб з їхньої сторони були виявлені факти порушень податкового законодавства, а тому позивачем без будь-яких послідуючих важких наслідків були дані відповідні пояснення. Водночас, позивач наголосила, що після отримання акту у ньому було зазначено про її відмову від підпису у акті, хоча даний факт не відповідає дійсності. У зв'язку з цим, посилаючись на положення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», позивач вважає, що наявні підстави для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідача.

Представник позивача підтримав позовні вимоги позивача та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, зазначивши що ГУ ДФС в Одеській області за результатами проведеної фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 було складено акт №532/15-32-40-03/НОМЕР_1 від 29.08.2017р. згідно якого встановлені порушення: п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в магазині не ведеться у порядку встановленому законодавством облік товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме не надані накладні на алкогольні напої; -п. 13 ст. 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», в магазині встановлена реалізація тютюнових виробів цигарок «Парламент» за цінами вищими ніж вказані на пачці виробником (або імпортером), а саме цигарки «Парламент» реалізовані за ціною 38,00 гривень, ціна на пачці виробника (імпортера) 35,00 гривень, тобто вони повинні були бути реалізовані з урахуванням 5% акцизного податку з роздрібної реалізації підакцизними товарами (36,75 грн);- ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», реалізація алкогольних напоїв на розлив, а саме вино каберне по ціні 18 грн. за 0.12 л. за наявності статусу суб'єкта господарювання громадського харчування та спеціалізованого відділу, що мають статус громадського харчування суб'єкта господарювання з універсальним асортиментом товарів;- порушення постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» встановлена реалізація одна пляшка горілки «Універсал» 0,5 л. з вмістом спирту 40%, за ціною 55 гривень, нижчою від встановленої мінімальної ціни. Мінімальна роздрібна ціна за пляшку горілки 0,5л. зі вмістом спирту 40% - 69,78 грн. Представник відповідача зазначив, що у зв'язку із встановленням під час перевірки порушень, ГУ ДФС в Одеській області прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 14.09.2017р. №0013084003, №0013114003, №0013094003, №001310400.

Заслухавши пояснення представників сторін, свідків та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець 20.05.1998р., до її видів відносяться Код КВЕД 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); Код КВЕД 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємцяі та громадських формувань.

Згідно ліцензій Головного управління ДФС в Одеській області від 23.05.2017р. №171527660033, №171527640045 ФОП ОСОБА_1 має право на здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями, у тому числі сидром та Перрі (без додавання спирту) у період з 01.06.2017р. по 01.06.2018р. (а.с.15-16)

19.08.2017р. головними державними ревізорами - інспекторами відділу ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою здійснення контролю за дотриманням вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців відповідно до закону, ліцензій, свідоцтв, на підставі наказу про проведення фактичної перевірки ОСОБА_4 №3660 від 18.08.2017р., проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1. за адресою господарської одиниці: Одеська обл., Татарбунарський р-н., с.Лиман, курорт Катранка, крамниця «Ельвіра», за результатами якого складено акт №532/15-32-40-03/НОМЕР_1 від 29.08.2017р.(а.с.94-95)

У ході перевірки були встановлені порушення ФОП ОСОБА_1:

-п.12 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме в магазині не ведеться у порядку встановленому законодавством облік товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме не надані накладні на алкогольні напої;

-п. 13 ст. 18 Закону України « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», в магазині встановлена реалізація тютюнових виробів сигарет «Парламент» за цінами вищими ніж вказані на пачці виробником (або імпортером), а саме, сигарети «Парламент» реалізовані за ціною 38,00 гривень, ціна на пачці виробника (імпортера) 35,00 гривень, тобто вони повинні були бути реалізовані з урахуванням 5% акцизного податку з роздрібної реалізації підакцизними товарами (36,75 грн.);

- постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», а саме, встановлена реалізація однієї пляшки горілки «Універсал» 0,5 л. з вмістом спирту 40%, за ціною 55 гривень, нижчою від встановленої мінімальної роздрібної ціни. Мінімальна роздрібна ціна за пляшку горілки 0,5 л. зі вмістом спирту 40% - 69,78 грн.

- ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», реалізація алкогольних напоїв на розлив, а саме, вино каберне по ціні 18 грн. за 0.15 л. без наявності статусу суб'єкта господарювання громадського харчування та спеціалізованого відділу, що мають статус громадського харчування суб'єкта господарювання з універсальним асортиментом товарів.

На підставі висновків акту перевірки ГУ ДФС в Одеській області від 29.08.2017р. були прийняті податкові повідомлення-рішення від 14.09.2017р.:

-№0013084003, яким за порушення п.12 ст.3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995р. застосовано штрафні санкції у розмірі 13808,00грн. (а.с.12)

- №0013114003, яким за порушення ст. 15-3 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995р. застосовано штрафні санкції у розмірі 6800,00грн. (а.с.11)

-№0013094003, яким за порушення ч.13 ст.18 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995р.,застосовано штрафні санкції у розмірі 10000,00грн.(а.с.10)

- №001310400, яким за порушення п.2 Постанови від 30.10.2008 р. № 957, застосовано штрафні санкції у розмірі 10000,00грн. (а.с.9)

Пунктом 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.3 п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Пунктом 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. N 265/95-ВР визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

Частиною 13 ст.18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р.N 481/95-BP передбачено, що за наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів однієї власної назви, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких вказані різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими, ніж ті, що вказані на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках.

Відповідно до положень ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: особами, які не досягли 18 років; у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв; у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); з торгових автоматів; на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; з рук; у невизначених для цього місцях торгівлі.

Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів. Продаж вин столових здійснюється без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням книжок та книг обліку розрахункових операцій. Продаж вин з доданням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних власного виробництва ординарних та марочних на розлив з тари місткістю від 50 до 600 л дозволяється суб'єктам господарювання первинного та змішаного виноробства виключно за місцем розташування таких суб'єктів господарювання у межах адміністративно-територіальних одиниць (міст, селищ, сіл) із сплатою акцизного податку у розмірі, встановленому Податковим кодексом України, якщо у ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями про це є відповідний запис органу, що видав таку ліцензію. Річні обсяги продажу вин (виноматеріалів оброблених) на розлив такими суб'єктами господарювання не можуть перевищувати 20 відсотків від річного обсягу вироблених виноматеріалів.

Розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв»

від 30 жовтня 2008 р. № 957, якою передбачено, що мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок, бренді ординарного, горілки виноградної та інших спиртових дистилятів і спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008р. № 957 (станом на момент зазначених правовідносин) мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту становить 348,90грн.

У зв'язку з чим, мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки з вмістом спирту 40% становить 69,78грн.( 348,90*40%*0,5/100%)

Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення перевірки 19.08.2017р. ОСОБА_4 були надані два письмові пояснення щодо встановлених під час перевірки порушень.

Так, згідно пояснень ОСОБА_1 від 19.08.2017р., адресованого начальнику ГУ ДФС в Одеській області, підприємець зазначила, що за адресою с.Лиман к/т Катранка вул. Базарна 4а у магазині «Ельвіра» було реалізовано горілки «Універсал» 0,5л., виготовлену 05.01.2017р., виробник ТОВ лікеро - горілочний завод «Прайм» за ціною 55,00 грн. та те, що у магазині знаходиться 10 пляшок горілки «Краля» 0,5 л. 28.05.2016р. за ціною 80 грн. за пляшку (а.с.96).

Згідно власних письмових пояснень ОСОБА_1 від 19.08.2017р. адресованого начальнику ГУ ДФС в Одеській області, підприємець пояснила, що 19.08.2017р. у магазині «Ельвіра» за адресою Базарна 4а було реалізовано пачку цигарок парламент «Аква» за ціною 38 грн. та вино 150 грам за ціною 18 грн. (каберне). Ціна на пачці цигарок - 35 грн.(а.с.97)

З метою встановлення офіційних обставин справи та враховуючи зазначені позивачем в адміністративному позові посилання на те, що ФОП ОСОБА_1 не було реалізовано вино, а письмові пояснення від 19.08.2018р. були надані за проханням перевіряючих, судом було допитано у якості свідків головних державних ревізорів - інспекторів відділу ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які 19.08.2017р. проводили перевірку ФОП ОСОБА_1

Головний державний ревізор - інспектор відділу ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 пояснив суду, що перевіряючим ОСОБА_2 було здійснено контрольну закупку сигарет Парламент та вина на розлив «Каберне», після якої було встановлено реалізацію цигарок за ціною, вищою ніж зазначеною на пачці, з урахуванням 5% акцизного податку з роздрібної реалізації та відповідно реалізацію вина на розлив неналежним суб'єктом. Разом з тим, ОСОБА_3 пояснив, що ним було складено опис товарів, що знаходяться на реалізації ФОП ОСОБА_1 із зазначенням про ненадання накладних на ці товари, із яким було ознайомлено підприємця, про що свідчить її підпис.

Головний державний ревізор - інспектор відділу ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 пояснив суду, що ним було здійснено контрольну закупку цигарок Парламент та вина на розлив «Каберне», після якої було встановлено реалізацію цигарок за ціною, вищою ніж зазначено на пачці, з урахуванням 5% акцизного податку з роздрібної реалізації та відповідно реалізацію вина на розлив неналежним суб'єктом, що підтверджується відповідним поясненням ОСОБА_1 та чеком. Під час проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 не було надано відповідні накладні на алкогольні напої.

Доказів на спростування встановлених під час перевірки порушень представник позивача до суду не надав.

Натомість, встановлені під час фактичної перевірки ОСОБА_1 порушення підтверджуються поясненнями ФОП ОСОБА_1Ф.(а.с.96-97), додатком до акту перевірки від 19.08.2017р. (а.с.98), актом перевірки (а.с.94-95) та поясненнями свідків.

При цьому, у ході судового розгляду справи по суті під час офіційного з'ясування обставин справи та допиту свідків представник позивача підтвердив продаж ФОП ОСОБА_1. 19.08.2017р. перевіряючим цигарок та горілки за цінами зазначеними в акті перевірки, продаж вина на розлив, написання власноручно ФОП ОСОБА_1 пояснень, які надані відповідачем до суду та те, що надані до суду копії накладних на товар (а.с.20-24) не надавались перевіряючим ані у ході перевірки за місцем господарської діяльності, ані до податкового органу до прийняття оскаржуваних рішень.

Відповідно до абзаців 10,14,15 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 153 цього Закону - 6800 гривень;- оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.; - роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень;

Статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

У зв'язку з викладеним, суд вважає, що податкові повідомлення-рішення від 14.09.2017р. №0013084003, №0013114003, №0013094003, №001310400, якими до ОСОБА_4 застосовані штрафні санкції, прийняті правомірно та скасуванню не підлягають.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 20.03.2018р.

Суддя К.О. Танцюра

.