Справа № 148/501/18
Провадження №3/148/276/18
Іменем України
21 березня 2018 року суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Ковганич С.В. розглянув матеріали, які надійшли від Тульчинського ВП Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 , мс.Тиманівка, Тульчинського району, Віннницької області, працюючого вагарем на Тульчинському МСЗ,
за ст.173 КУпАП,
19.03.2018 на адресу суду надійшов адміністративний матеріал щодо порушення громадянином ОСОБА_1 ст.173 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173 цього Кодексу, розглядаються протягом доби.
Частиною другою ст.268 КУпАП визначено, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173 цього Кодексу, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Працівниками Тульчинського ВП Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області явка ОСОБА_1 в судове засідання у визначений законом строк не забезпечена, що унеможливлює розгляд справи.
Окрім цього, дослідивши матеріали справи, у порядку передбаченому ст. 278 КУпАП, приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення від 12.03.2018, який складений у відношенні ОСОБА_1 пост.173 КУпАП, не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а саме: відсутня інформація про РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків) чи паспортні дані (серія, номер паспорта громадянина України) особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Оскільки виконавчі листи у справах про накладення адміністративного правопорушення не видаються, тому постанова суду оформлюється з урахуванням вимог, встановлених Законом України «Про виконавче провадження», а за відсутності РНОКПП чи паспортних даних, при прийнятті рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності, його реальне виконання буде неможливе, так як відповідно п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», у виконавчому документі зазначаються: ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків).
В зв'язку з тим, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена з порушенням вимог КУпАП, допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, а також унеможливлює виконання постанови суду, приходжу до висновку, що даний адміністративний матеріал слід повернути Тульчинському ВП Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області на доопрацюваннядля усунення недоліків, а саме для зазначення РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків) чи паспортних даних (серія, номер паспорта громадянина України) особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, чи наданні відповідних копій даних документів, та забезпечення явки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал №148/501/18 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, щодо вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173КУпАП повернути начальнику Тульчинського ВП Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області на доопрацювання для усунення недоліків та забезпечення явки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, до суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: