Рішення від 20.03.2018 по справі 809/1918/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" березня 2018 р. справа № 809/1918/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації Коломийської районної державної адміністрації про скасування запису, -

ВСТАНОВИВ:

29.12.2017 ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації Коломийської районної державної адміністрації про скасування запис про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про фізичну особу-підприємця.

03.01.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації Коломийської районної державної адміністрації про скасування запису залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків, які позивач у встановлений строк усунула.

19.01.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

01.02.2018 ухвалою суду в задоволенні клопотання Відділу державної реєстрації Коломийської районної державної адміністрації про залучення до даної адміністративної справи Коломийську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області як другого співвідповідача, відмовлено.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач виявила в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №2 110 175 0000 005090 від 05.02.2013 про її державну реєстрацію 10.01.1998 як фізичну особу-підприємця, на паперових носіях. Обґрунтуванням заявлених вимог є те, що позивач не зверталася із заявою та відповідними документами про реєстрацію її як фізична особа-підприємець.

Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що станом на 1998 рік відділ державної реєстрації Коломийської районної державної адміністрації не був створений, відповідно відповідач не вчиняв реєстраційних дій щодо реєстрації позивача суб'єктом підприємницької діяльності, у відповідача відсутні будь-які документи реєстраційної справи на паперових носіях.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

Підставою звернення ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_2) із позовом до Відділу державної реєстрації Коломийської районної державної адміністрації є виявлення позивачем відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про її реєстрацію 10.01.1998, на паперових носіях, як фізичну особу-підприємця, за відсутності факту такої реєстрації.

Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Станом на 10.01.1998 порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності визначало Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та про реєстраційний збір за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України за №267 від 29.04.1994.

Відповідно до пункту 6 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та про реєстраційний збір за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України за №267 від 29.04.1994, громадянин, який має намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи (заявник), подає до органу державної реєстрації реєстраційну картку за зразком додатка N 2, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, і документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору, а також пред'являє документ, що посвідчує його особу.

Згідно з пунктом 9 вказаного Положення за наявності всіх документів, зазначених у пунктах 4 - 6 цього Положення, орган державної реєстрації протягом п'яти робочих днів з дати надходження цих документів зобов'язаний провести державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності і видати заявникові свідоцтво за зразком додатка №3 (для юридичної особи) або додатка №4 (для фізичної особи) та один примірник установчих документів з відповідною відміткою органу державної реєстрації (для юридичної особи).

Таким чином, станом на 10.01.1998 необхідною умовою для державної реєстрації громадянина, який мав намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи було подання до органу державної реєстрації реєстраційної картки, яка одночасно була заявою про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, та подання документу, що підтверджує сплату реєстраційного збору, а також пред'явлення документу, що посвідчує його особу.

З 01.07.2004 набрав чинності Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до пункту 2 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов'язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» реєстраційна картка - документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру;

реєстраційна справа - папка організаційно-облікового типу з документами або електронними документами, що подаються державному реєстратору відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 42 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на момент внесення відомостей про фізичну особу-підприємця позивач) для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання, серед іншого, заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.

Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця на підставі відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.

Таким чином, на момент внесення державним реєстратором запису №2 110 175 0000 005090 від 05.02.2013 про проведення державної реєстрації, 10.01.1998, позивача фізичною особою-підприємцем, підставою для внесення таких відомостей була реєстраційна картка позивача на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.

Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на момент звернення позивача до суду) суб'єктами державної реєстрації є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб'єкти - у разі державної реєстрації інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Суд встановив, що на момент внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису №2 110 175 0000 005090 від 05.02.2013 про державну реєстрацію 10.01.1998 позивача як фізичну особу-підприємця, не було відомостей на паперових носіях (реєстраційної картки позивача на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця) щодо позивача як підприємця, що не заперечується відповідачем.

Крім того, відповідно до довідки архівного відділу Коломийської районної державної адміністрації Івано-Франківської області за №04-01/Г-175 від 09.11.2017, за січень 1998 року відсутнє розпорядження про реєстрацію підприємця позивача.

Таким чином, суд встановив відсутність підстав для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису №2 110 175 0000 005090 від 05.02.2013 про державну реєстрацію 10.01.1998 позивача як фізичну особу-підприємця.

За таких обставини, оскільки без належних підстав внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця - позивача, то запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №2 110 175 0000 005090 від 05.02.2013 підлягає скасуванню.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Згідно з частиною 3 статті 25 даного Закону суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті: звертається до суду за роз'ясненням судового рішення - у разі якщо судове рішення є незрозумілим для суб'єкта державної реєстрації; повідомляє суд або державну виконавчу службу про неможливість виконання рішення із зазначенням підстав - у разі неможливості виконання судового рішення; проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини); 4) формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці.

За таких обставин, суд робить висновок про обґрунтованість позовних вимог, а заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за №154 від 27.12.2017, підтвердила сплату судового збору в розмірі 640 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації Коломийської районної державної адміністрації сплачений судовий збір в розмірі 640 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №2 110 175 0000 005090 від 05.02.2013 про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_2.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (індекс 78200, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації Коломийської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (індекс 78200, вулиця Міцкевича, будинок 8, місто Коломия, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 23806257) сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.