21 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/92/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати відповідача призначити пенсію із зниженням пенсійного віку на 5 років згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з моменту звернення.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що вона є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, категорія 4, серія В-1 №211651 від 30 жовтня 1992 року та вважає, що має право на пенсію з урахуванням вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 5 років. Проте, Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило про призначення такої пенсії, посилаючись на те, що порушено порядок видачі їй посвідчення. Позивач вважає, що має пільги по виходу на пенсію, а тому рішення відповідача, на її думку, є неправомірним та таким, що суперечить чинному законодавству.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25 січня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено розгляд справи на 15 лютого 2018 року.
В судовому засіданні протокольною ухвалою від 15.02.2018 відкладено розгляд справи на 05 березня 2018 року.
Позивач в судове засідання 02.03.2018 з'явилась, подала заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Відзив на адміністративний позов не подав.
Враховуючи, що відповідачем не надано відзив на позовну заяву, справа розглядається за наявними матеріалами у письмовому провадженні.
Зважаючи на неявку представника відповідача та керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч.5 ст.250 КАС України).
Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 має посвідчення громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992, що видане Ємільчинською районною держадміністрацією 30 жовтня 1992 року (а.с.8).
Позивач звернулась до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення їй пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках та є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Проте, листом від 22 вересня 2017 року № 5619/03 відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тих підстав, що її посвідчення, видане районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією, що суперечить вимогам чинного законодавства та не дає права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону (а.с.7).
Не погоджуючись з такою відмовою Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, позивач звернулась до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Нормами ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058), Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4 (п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону № 796-XII).
Статтею 55 Закону №796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Зокрема, відповідно до абзацу шостого п.2 ч.1 ст.55 Закону №796-ХІІ особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено 2 роки та додатково 1 рік за кожні 3 роки проживання, але не більше 5 років.
При цьому, згідно з ч.3 ст.55 Закону №796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Жінки, пенсійний вік яким знижено відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 5 років, і які народились у період з 01.04.1964 по 30.09.1964, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 53 років.
Згідно з ч. 3 ст. 65 Закону №796-ХІІ, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону №796-ХІІ, в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до паспорту позивача серії ВМ 151623 виданого Овруцьким РВ УМВС України 30.05.1996, на момент звернення ОСОБА_1 із заявою до відповідача, їй виповнилось 56 років (а.с.9).
Частинами 1-3 статті 44 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Відповідно до п.2.1 Порядку документом, який засвідчує особливий статус особи є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; б) документи про стаж роботи; з) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Таким чином, зі змісту вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та первинні документи, в яких зазначено період роботи чи проживання в населеному пункті, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Як зазначалось раніше, відповідач листом №5691/03 від 22.09.2017 відмовив у зменшенні пенсійного віку позивачу на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та роз'яснив, що її посвідчення потерпілої 4 категорії видане органом, який не має такого права (а.с.7).
Посвідчення серії В-І №211651 від 30.10.1992, видане Ємільчинською районною держадміністрацією, підтверджує статус ОСОБА_1, як особи, що постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю у 1986 -1992.
Відповідно до довідки Нововелідницької сільської ради №2981 від 26.12.2017, ОСОБА_1 зареєстрована і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 02.08.1995 по даний час (а.с.20).
Так, постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 визначено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема село Старі Веледніки Овруцького району Житомирської області віднесене до зони гарантованого добровільного відселення.
Що стосується посилань відповідача у відмові про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на те, що посвідчення видане районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією, суд їх оцінює критично з огляду на наступне. .
Згідно з ч.4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції станом на дату видачі посвідчення) видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25 серпня 1992 року (чинною на момент видачі посвідчення) та постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.
На запит суду Ємільчинською районною державною адміністрацією Житомирської області надано Рішення координаційного комітету по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, утвореного при Житомирській облдержадміністрації від 05.11.1992 №21 "Про видачу посвідчень особам, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи і постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю" (а.с.35).
У вищезазначеному рішенні вказано, що до повноважень Володарсько-Волинської, Коростенської, Ємільчинської, Лугинської, Малинської, Народицької, Новоград-Волинської, Овруцької, Олевської райдержадміністрацій віднесено забезпечення видачі посвідчень потерпілим особам, віднесеним до 4 категорії у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і в строки, затверджені постановою КМУ № 501 від 25.08.1992.
За чинним законодавством, у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений законом, видане їй раніше посвідчення вилучається уповноваженим на видачу посвідчень органом, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення.
Встановлено, що статус позивача як особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювався.
Відповідач доказів визнання зазначеного посвідчення недійсним або про його відкликання, вилучення суду не надав.
Оскільки позивач має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія В-1 №211651 (категорія 4), видане 30.10.1992 уповноваженим на той час органом, а саме: Ємільчинською районною державною адміністрацією, що підтверджується його копією, яке було дійсним і відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 за №51 не підлягало перереєстрації, тому відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на пенсійне забезпечення при досягненні 53 років відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення з відповідною заявою.
З огляду на викладене, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 640,00 грн., що підтверджується квитанцією №57 від 17.01.2018 (а.с.4).
У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статтями 9,77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати неправомірними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 40380946, вул.Гетьмана Виговського, 12, м.Овруч, індекс 11100) призначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, с. Старі Велідники, Овруцького району, вул. Пам'яті, 20, індекс 11143) пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.
Стягнути з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 40380946, вул.Гетьмана Виговського, 12, м.Овруч, індекс 11100) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, с. Старі Велідники, Овруцького району, вул. Пам'яті, 20, індекс 11143) 640 (шістсот сорок) грн. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя Л.А.Шуляк
Повний текст складено 21.03.18