Ухвала від 14.03.2018 по справі 451/1232/17

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 451/1232/17

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

14 березня 2018 року м. Львів

Головуючий суддя Коморний О.І.

секретар судового засідання Мергель І.Р.

з участю:

представник позивача ОСОБА_1

представник відповідача Гладій М.В.

представник відповідача Кшановська І.А.

представник відповідача Басабарчук В.С.

представник відповідача Огородник О.П.

при розгляді у підготовчому засіданні справи за позовом ОСОБА_6 до Радехівської державної адміністрації Львівської області, Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (директора) Радехівської ЗОШ I-III ступеня №2 м. Радехова та Радехівської районної ради про визнання протиправним та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Радехівського районного суду Львівської області надійшла позовна заява ОСОБА_6 з вимогами визнати протиправними та скасувати :

- наказ Відділу освіти Радехівської районної державної адміністрації Львівські області від 25 липня 2017 року № 147 "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади директора ЗОШ І, II, III ст. № 2 м. Радехова";

- рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (директора) Радехівської ЗОШ І, И, III ст. № 2, оформлені Протоколом № 1 від 04 вересня 2017 року.

- рішення XI сесії VII скликання Радехівської районної ради від 29.03.2017 р. в частині затвердженні Положення "Про порядок призначення на посаду керівників закладів освіти комунальної власності Радехівської районної ради Львівської області".

Ухвалою Радехівського районного суду Львівської області від 11.09.2017 року провадження у справі відкрито, ухвалою суду від 12.01.2018 року справу передано на розгляд Львівському окружному адміністративному суду.

29.01.2018 року вказана адміністративна справа надіслана до Львівського окружного адміністративного суду та надійшла до суду 02.02.2018 року, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 року прийнято справу до провадження та призначено підготовче судове засідання.

Представник відповідача подав клопотання про закриття провадження у справі № 451/1232/17. В обґрунтування вказаного клопотання представник відповідача зазначив, що спір у справі, що розглядається, має розглядатись та вирішуватись в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Представник позивача у підготовчому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити, навів аргументи з приводу підсудності спору адміністративному суду.

Представник відповідача проти позову заперечив повністю, підтримав клопотання про закриття провадження у справі з тих підстав, що справу не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.

При вирішенні заявленого клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі суд виходить із завдань адміністративного судочинства, якими відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Адміністративною справою відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Публічно правовий спір згідно з п.2 ч.1 ст. 4 КАС України - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

З наведеного визначення слід зробити висновок, що публічно-правовий спір є видом правового спору, для якого характерні наступні ознаки: спір виникає з публічно-правових відносин; сторонами спору є суб'єкти публічно-правових відносин, серед яких особливим правовим статусом наділені органи публічної адміністрації; сфера виникнення спору зумовлена реалізацією публічного інтересу; предметом спору є рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів публічно-правових відносин, які порушують або можуть порушити права, свободи та інтереси інших суб'єктів.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 20 Закону України «Про освіту» навчальний заклад очолює його керівник (завідуючий, директор, ректор, президент тощо). Керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня №2 м. Радехова має статус комунального загальноосвітнього навчального закладу.

За змістом частини першої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти, що сприяє вільному розвитку людської особистості, формує цінності правового демократичного суспільства в Україні визначає Закон України від 13 травня 1999 року №' 651-XIV "Про загальну середню освіту" (далі - Закон № 651 - XIV, в редакції яка діяла в період спірних правовідносин).

У відповідності до абзаців 2, 3 частини 1 статті 9 Закону № 651-XIV до загальноосвітніх навчальних закладів належать школа І-ІІІ ступенів, а згідно з частиною 5 цієї ж статті положення про загальноосвітні навчальні заклади затверджуються Кабінетом Міністрів У країни.

На виконання наведеної норми Закону № 651-XIV Кабінет Міністрів України своєю постановою від 27 серпня 2010 року № 778 затвердив Положення про загальноосвітній навчальний заклад (далі - Положення).

Відповідно до Положення № 778 загальноосвітній навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», іншими законодавчими актами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами МОН, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, цим Положенням та Статутом такого закладу.

Заклад може бути заснований на державній, комунальній чи приватній формі власності. Заклад є юридичною особою, має рахунки в установах банків, самостійний баланс, штамп, печатку.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 55 ГК України господарські організації - це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України , державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Пунктом 93 Положення № 778 передбачено, що керівник державного та комунального закладу і його заступники призначаються на посаду та звільняються з посади відповідним органом управління освітою згідно із законодавством.

Разом з тим, нормами частин першої, четвертої статті 65 Господарського кодексу України передбачено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу.

У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов'язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін.

Отже на загальноосвітні навчальні заклади поширюються права та обов'язки юридичних осіб, а керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади, відповідними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та ніші акти у формі рішень.

Однак рішення районною радою приймаються не тільки як суб'єктом владних повноважень у сфері публічних відносин, а і як власником майна та засновником підприємств, установ, організації.

З огляду на вищевказані норми законодавства рішення XI сесії VII скликання Радехівської районної ради від 29.03.2017 р. в частині затвердженні Положення "Про порядок призначення на посаду керівників закладів освіти комунальної власності Радехівської районної ради Львівської області" не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС України спрямованим на регулювання публічних відносин, а є рішенням власника (засновника), яким такий власник (засновник) встановив порядок призначення на посаду найманого працівника - керівника (директора) школи.

Пунктом 92 Положення № 778 встановлено, що керівництво закладом здійснює його директор. Керівником закладу може бути громадянин України, який має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менш як три роки, успішно пройшов атестацію керівних кадрів навчальних закладів у порядку, встановленому Міністерством освіти України.

Також, за приписами пункту 80 Положення № 778 призначення на посаду, звільнення з посади педагогічних та інших працівників закладу, інші трудові відносини регулюються законодавством про працю, Законом України «Про загальну середню освіту» та іншими законодавчими актами.

Наведене узгоджується з положеннями частини 1 статті 26, статтею 28 Закону № 651-XIV якими передбачено, що трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, а права та обов'язки педагогічних працівників системи загальної середньої освіти визначаються ще й Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами.

За змістом частини 2 статті 26 Закону № 651-XIV призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою.

Окрім цього, вимоги до педагогічних працівників встановлено статтею 20 Закону № 651-XIV, згідно з частиною 2 якої, посаду керівника загальноосвітнього навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу і форми власності може займати особа, яка є громадянином України, має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше трьох років, успішно пройшла атестацію керівних кадрів освіти у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.

Тобто, керівник комунального навчального закладу є одночасно його педагогічним працівником, призначається на посаду керівника цього закладу відповідним органом управління освітою, яким у даному випадку є відділ освіти. При цьому, врегулювання трудових відносин, які виникли у цій справі, здійснюється за правилами загального трудового законодавства, у яких відділ освіти є роботодавцем по відношенню до позивача.

Таким чином, посада директора комунального загальноосвітнього навчального закладу не є посадою державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень, а робота на ній не належить до службової (публічної) діяльності.

З огляду на викладені положення, наказ Відділу освіти Радехівської районної державної адміністрації Львівські області від 25 липня 2017 року № 147 "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади директора ЗОШ І, II, III ст. № 2 м. Радехова" та рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (директора) Радехівської ЗОШ І, ІІ, III ст. № 2, оформлені Протоколом № 1 від 04 вересня 2017 року не є рішеннями суб'єктів владних повноважень, а є рішеннями роботодавця в розумінні трудового законодавства та не стосуються відносин з приводу прийняття, проходження та звільнення з публічної служби.

Відтак, даний спір не є публічно-правовим, а стосується трудових відносин на які розповсюджуються дія норм загального трудового законодавства і має вирішуватися судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Аналогічний підхід до розуміння наведених вище норм процесуального права Верховний Суд України висловив раніше в постановах від 23 червня 2015 року і 20 квітня 2016 року (справи № 21 -588а 15 і № 21 -3537а 15 відповідно).

За правилами частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства суд закриває провадження у справі.

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається (ч.2 ст. 239 КАС України).

Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд згідно з ч.1 ст. 239 КАС України повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

Суд роз'яснює позивачеві, що вирішення даного спору відноситься до юрисдикції загального суду в порядку цивільного судочинства.

Судовий збір в сумі 1920,00 грн. у зв'язку із закриттям провадження у справі підлягає поверненню відповідно до п.5 ч.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір ".

Керуючись п.5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", 183, п.8 ч. 1 ст. 238 ст.ст. 239 241-246, 256, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

1. Клопотання представника відповідача - задовольнити.

2. Провадження у справі за позовом ОСОБА_6 до Радехівської державної адміністрації Львівської області, Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (директора) Радехівської ЗОШ I-III ступеня №2 м. Радехова та Радехівської районної ради про визнання протиправним та скасування рішень - закрити.

3. Повернути ОСОБА_6 (адреса: АДРЕСА_1 80200; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з державного бюджету сплачений судовий збір сумі 1920 (одна тисяча дев'ятсот двадцять) грн.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський оружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено 19.03.2018 р.

Суддя Коморний О.І.