10.2.4
Іменем України
20 березня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/168/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області про визнання бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії,-
Позивач звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області протиправними в частині відмови в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області призначити та оформити належним чином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 дострокову пенсію за віком на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 пункту З Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 23 серпня 2017 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що 23.08.2017 звернулася до управління Пенсійного Фонду із заявою про призначення їй пенсії за віком, однак рішенням від 31.08.2017 відповідач відмовив у призначенні дострокової пенсії, вказавши на те, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, які брали участь в антитерористичній операції в районах її проведення, особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Інші категорії осіб, яким відповідно до абзацу 1 пункту 19 статті 6 Закону № 3551 надано статус учасника бойових дій, не передбачені абзацом 6 пункту 3 розділу XV Закону № 1058, тому права на дострокову пенсію за віком Михайлюк не має. Зазначила, що вона відповідно до посвідчення від 19.07.2017 серії УБД № 440090 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій. Станом на дату звернення до управління із заявою їй виповнилось 55 років, у неї наявний трудовий стаж більше 30 років, вона безпосередньо брала участь в АТО на території Донецької та Луганської областях та є учасником бойових дій, а отже має право щодо призначення їй дострокової пенсії за віком.
Позивач в судове засідання не прибула, надала заяву про розгляд справи без її участі (а.с.47).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав відзив від 02.02.2018 (арк.спр. 28-29), в якому позовні вимоги не визнав, посилаючись на такі обставини.
23.08.2017 ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви були додані наступні документи: паспорт громадянина України на ім'я позивача; картка фізичної особи-платника податків на ім'я позивача, довідка від 19.11.2014 року № 8218 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції; трудову книжку; посвідчення серії УБД № 440090 від 19.07.2017 року, довідку Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 18.08.2017 року №04-3412/23; диплом серії ВТ-І № 412835 від 22.02.1982 року; свідоцтво про укладення шлюбу серії І-ЕД № 319297 від 31.05.1996 року.
Згідно записів у трудовій книжці позивача, з 16.12.2016 року по 15.11.2017 року ОСОБА_1 працювала у Станично-Луганському міськрайонному відділі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на посаді провідного фахівця. Відповідно до посвідчення серії УБД № 440090 від 19.07.2017 року позивач є учасником бойових дій.
За наслідками розгляду заяви позивача про призначення пенсії та доданих до неї документів управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 31.08.2017 року № 4246/2017, тому як документи, які були надані позивачем до заяви про призначення пенсії не містять доказів того, що позивач є військовослужбовцем, військовозобов'язаною або особою з числа резервістів, її праця у Станично-Луганському міськрайонному відділі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області носить цивільний характер та не може прирівнюватись до осіб, визначених Законом України „Про військовий обов'язок і військову службу". З огляду на вищевказане, управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необгрунтованими та просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за відсутності учасників справи, які до судового засідання не прибули, просили суд розглянути справу за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи.
Згідно з паспортом позивача серії ЕК 841309, виданого 18.05.1998 Жовтневим РВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_1 народилася 10 вересня 1962 року, тобто 18.05.2017 їй виповнилося 55 років (а.с.14-16).
Відповідно до довідки, виданої Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганський області, від 18.08.2017 № 04-3412/23 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на ім'я позивача, вона у період з 16 грудня 2016 року по теперішній час безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції. Перебувала у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпечення її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань (а.с.33).
Відповідно до посвідчення, виданого Державною службою України з надзвичайних ситуацій, від 19.07.2017 серії УБД № 440090 ОСОБА_1 є учасником бойових дій (а.с.19).
Згідно з записами трудової книжки позивача вона має трудовий стаж з 26.02.1981 по теперішній час (а.с.9-13).
З 16.12.2016 по 15.11.2017 позивач працювала в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганський області на посаді провідного фахівця Станично-Луганського міськрайонного відділу.
З 16.11.2017 по теперішній час працює в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на посаді фахівця відділення по роботі з особовим складом 1-ї кваліфікації Аварійно-рятувального загону спеціального призначення.
23 серпня 2017 року на підставі абзацу 6 пункту 3 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої додала паспорт громадянина України на ім'я позивача; картку фізичної особи-платника податків на ім'я позивача, довідку від 19.11.2014 року № 8218 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції; трудову книжку; посвідчення серії УБД № 440090 від 19.07.2017 року, довідку Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 18.08.2017 року №04-3412/23; диплом серії ВТ-І № 412835 від 22.02.1982 року; свідоцтво про укладення шлюбу серії І-ЕД № 319297 від 31.05.1996 року, що містить письмова заява позивача (а.с.31).
За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії та доданих до неї документів управлінням Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 31.08.2017 № 4246/2017 (а.с.21), на підставі того, що документи, які були надані позивачем до заяви про призначення пенсії не містять доказів того, що позивач є військовослужбовцем, військовозобов'язаною або особою з числа резервістів, її праця у Станично-Луганському міськрайонному відділі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області носить цивільний характер та не може прирівнюватись до осіб, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Листом від 31.08.2017 № 02-3553/23 Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганський області відмовило позивачу у наданні їй копії витягу з наказу першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 05.01.2017 № 5 «Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів суб'єктів боротьби з тероризмом» ГУ ДСНС України у Луганській області, оскільки наказ містить гриф для службового користування (а.с.20).
Суд вирішує справу на підставі таких вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Зі змісту абз. 6 п. 3Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1. зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за№ 1566/1 1846.
Відповідно до вимог статті 81 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно з вимогами статті 82 вказаного Закону документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Стаття 83 Закону передбачає, що пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
Так, пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У відповідності до п. 2.8. Порядку № 22-1. поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Згідно з пунктом 4.2. Порядку № 22-1. при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Пунктом 4.3 Порядку визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, останній зобов'язаний перевірити правильність оформлення заяви, розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення щодо призначення (перерахунку) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Заяву позивача від 23.08.2017 було розглянуто та відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком позивачу, посилаючись на те, що в наданій довідці про безпосередню участь особи в антитерористичній операції від 18.08.2017 № 04-3412/23 відсутнє військове (спеціальне) звання, зокрема зазначено, що інші категорії осіб, яким відповідно до абзацу 1 пункту 19 статті 6 Закону № 3551 надано статус учасника бойових дій, не передбачені абзацом 6 пункту 3 розділу XV Закону № 1058, тому права на дострокову пенсію за віком не мають.
Суд зазначає, що згідно із Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1052 гранична чисельність осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, державних службовців і працівників ДСНС затверджується Кабінетом Міністрів України (п.14 цього Положення).
У відповідності до п. 19 ч. 1ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобовязані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентуєтьсяпостановою КМУ №413 від 20.08.2014 року «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
Відповідно до п. 4 зазначеного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ .... а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.
Таким чином, при прийнятті зазначеного рішення відповідач допустив припущення, не маючи документів, що підтверджують участь позивача в бойових діях в іншому статусі ніж військовозов'язана особа, а також за відсутності документів, що підтверджують роботу позивача в лавах Державної служби України з надзвичайних ситуацій як цивільного працівника, а не особи рядового чи начальницького складу.
При цьому, відповідач відповідно до положень пункту 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 як орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Вказані положення свідчать, що відповідач в межах своєї компетенції має право самостійно звертатися до органів державної влади та підприємств з метою перевірки даних про стаж та умови роботи.
На виконання ухвали суду про витребування додаткових доказів від 06.03.2018 (а.с.43) відповідачем надані письмові пояснення, в яких зокрема зазначено, що документи для призначення пенсії повинна надавати позивач та у відповідача немає обов'язку перевіряти надані документи або витребувати інші, тому управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області не витребувало інформацію, на підставі яких документів позивачу було видано посвідчення учасника бойових дій та інформацію щодо того, чи проходила позивач військову чи іншу альтернативну службу за посадою провідного фахівця (а.с.46).
Отже, відповідачем всупереч наведених норм чинного законодавства було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії без наявності достатніх документів, що вказують на відсутність у позивача права на отримання такої пенсії, без вжиття заходів щодо перевірки необхідних відомостей для прийняття такого рішення, таким чином, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За встановлених судом обставин, щодо обраного позивачем способу захисту, а саме: визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області протиправними в частині відмови в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, суд зазначає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушеного права є саме визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 31 серпня 2017 року № 4246/2017 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити та оформити належним чином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 дострокову пенсію за віком на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 пункту З Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 23 серпня 2017 року, суд зазначає наступне.
Як встановлено, саме до повноважень управління пенсійного фонду віднесено вирішення питання щодо призначення пенсії. Відтак, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб'єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом.
Дискреційні повноваження, насамперед, це сукупність прав і обов'язків державних органів, їх посадових та службових осіб, що дають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених проектом акта.
Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням дискреційних повноважень є закон і справедливість.
За таких обставин, враховуючи, що законодавець чітко визначив порядок розгляду питань про призначення пенсій та обов'язковість прийняття відповідного рішення, суд вважає, що відсутні підстави без дотримання такої процедури та за відсутності обгрунтованих підстав для прийняття відповідного рішення зобов'язувати суб'єкта владних повноважень призначити ОСОБА_1 пенсію та фактично підміняти державний орган. Відтак, в задоволені позову в цій частині слід відмовити.
Разом з цим, суд вважає за необхідне, керуючись статтею 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог, оскільки це є необхідним для захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.
Так, згідно частини першої вказаної норми, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому, вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Вказане підтверджується роз'ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення".
Так, відповідно до пункту 3 цієї, Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Як вже встановлено судом та зазначалось вище, рішення про відмову у призначені пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийнято без наявності достатніх даних, що вказують на відсутність у позивача права на отримання такої пенсії та урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття.
Керуючись положеннями частини четвертої статті 245 КАС України, суд вважає необхідним зобов'язати суб'єкта владних повноважень повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 серпня 2017 року про призначення дострокової пенсії за віком з урахуванням положень пункту 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" розподіл судових витрат між сторонами відповідно до вимог статті 139 КАС України не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 31 серпня 2017 року № 4246/2017 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) від 23 серпня 2017 року про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення з урахуванням положень пункту 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя ОСОБА_2