Рішення від 20.03.2018 по справі 810/4446/17

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2018 року № 810/4446/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Фастівської місцевої прокуратури Київської області до Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся Заступник керівника Фастівської місцевої прокуратури Київської області з позовом до Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області з питань затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення та зобов'язати Малоснітинську сільську раду Фастівського району Київської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків за адресами: вул. Лісна, с. Мала Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Стеценка, с. Мала Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Набережна, с. Велика Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Шевченка (лісництво), с. Велика Офірна, Фастівського району Київської області; вул. Чумацький шлях, с. Велика Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Гагарі на (нарк), с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області; вул. Гагарі на (стара школа), с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області; вул. Київська, с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області; вул. Унавська, с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області, які знаходяться на балансі сільської ради.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.12.2017 відкрито провадження по даній справі та призначено підготовче засідання на 12 лютого 2018 року.

12 лютого 2018 року судове засідання знято з розгляду у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді та призначене на 5 березня 2018 року.

Ухвалою від 05 березня 2018 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 13 березня 2018 року.

13 березня 2018 року сторони у судове засідання не з'явилися, представник позивача надала суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Представник відповідача надав суду клопотання про визнання позову та розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

У зв'язку з чим, ухвалою від 05.03.2018 суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Матеріалами справи встановлено, що проведеним Фастівською місцевою прокуратурою вивченням стану дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено, що планова технічна інвентаризація та паспортизація дитячих ігрових майданчиків за адресами: вул. Лісна, с. Мала Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Стеценка, с. Мала Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Набережна, с. Велика Офірна, Фастівського району. Київської області; вул. Шевченка (лісництво), с. Велика Офірна, Фастівського району Київської області; вул. Чумацький шлях, с. Велика Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Гагаріна (парк), с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області; вул. Гагаріна (стара школа), с. Мала Смітинка, Фастівського району, Київської області; вул. Київська, с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області; вул. Унавська, с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області, не проводиться, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд та можуть призвести до тяжких наслідків або шкоди дітям.

Згідно листа Малоснітинської сільської ради № 468 від 09.10.2017 на території сільської ради розміщені дев'ять дитячих ігрових майданчиків. Вказані майданчики знаходяться на балансі сільської ради згідно відповіді на запит Фастівської місцевої прокуратури № 3990 вих-1 7 від 03.10.201 7.

Відповідно до листа Малоснітинської сільської ради № 479 від 20.10.2017 документами, які підтверджують перебування на балансі сільської ради дитячих майданчиків, є акти введення в експлуатацію основних засобів та інвентарні картки обліку основних засобів.

Відповідно до інформації Малоснітинської сільської ради плани технічної інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячих ігрових майданчиків) не затверджувалися, технічні паспорти на майданчики відсутні.

Рішенням №14-19-VІІ Малоснітинської сільської ради від 19.12.2017 вирішено головному бухгалтеру сільської ради провести інвентаризацію та оформити паспорта на дитячі площадки, які встановлені на території сільської ради.

Надаючи правову оцінку відносинам що виникли, суд зазначає наступне.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до пункту 44 частини 1 цієї статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування, майданчики та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання наведених вище положень статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Беручи до уваги наведене вище, суд зазначає, що організацію благоустрою території сіл ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон України «Про благоустрій населених пунктів» зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою с. Мала Офірна, с. Велика Офірна та с. Мала Снітинка є компетенцією сільської ради. Однак, як зазначено прокурором в адміністративному позові, плани технічної інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою як дитячі ігрові майданчики, що розміщені на територіях с. Мала Офірна, с. Велика Офірна, с. Мала Снітинка, та знаходяться на балансі сільської ради, Малоснітинською сільською радою не затверджувались.

При цьому, представником відповідача на момент розгляду справи не надано суду будь-яких доказів щодо розроблення та затвердження селищною радою планів інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, який знаходиться на балансі Малоснітинської сільської ради.

За таких обставин, суд вважає, що відсутність затверджених планів інвентаризації та технічних паспортів об'єктів благоустрою свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка своєю чергою слугує підставою для невжиття підприємствами, установами та організаціями у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Згідно із ч. 1 ст. 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Враховуючи вищевикладене, а також визнання відповідачем позову у повному обсязі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Заступника керівника Фастівської місцевої прокуратури в інтересах держави є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 183, 189, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області з питань затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення.

Зобов'язати Малоснітинську сільську раду Фастівського району Київської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків за адресами: вул. Лісна, с. Мала Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Стеценка, с. Мала Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Набережна, с. Велика Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Шевченка (лісництво), с. Велика Офірна, Фастівського району Київської області; вул. Чумацький шлях, с. Велика Офірна, Фастівського району, Київської області; вул. Гагарі (парк), с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області; вул. Гагарі на (стара школа), с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області; вул. Київська, с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області; вул. Унавська, с. Мала Снітинка, Фастівського району, Київської області, які знаходяться на балансі сільської ради.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.