19 березня 2018 року м. Київ 810/1227/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши при відкритті провадження у справі позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з вимогами ст. 25 КАС України, чинної на час вирішення питання про відкриття провадження у даній справі, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з позовної заяви та додатках, які міститься в позовній заяві місце реєстрації та місце проживання позивача - ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 та відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області є вул. Ярославська, 40, м. Київ.
Відповідно до Указу Президента України від 16.11.2004 № 1417/2004 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів" повноваження Київського окружного адміністративного суду поширюються на територію Київської області, а на територію міста Києва поширюються повноваження Окружного адміністративного суду м. Києва.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи те, що місцезнаходження обох сторін є місто Київ, то дана адміністративна справа не підсудна Київському окружному адміністративному суду, а підлягає розгляду окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція (підсудність) якого поширюється на місто Київ, суд вважає за необхідне передати адміністративну справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Згідно з ч.1 ст.30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись статтями 25, 29, 30, 171, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративну справу 810/1227/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії передати за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва (вул. Петра Болбочана, 8, корпус 1, м. Київ, 02000).
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3. Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві та представнику позивача.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.