29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"20" березня 2018 р.Справа № 924/1281/17
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В. при секретарі судового засідання Маєвській Н.В., розглянувши матеріали справи
за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповіді функції у спірних правовідносинах Міністерство екології та природних ресурсів України
до Національного природного парку "Подільські Товтри" м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області
до товариства з обмеженою відповідальністю "Простір Поділля" м. Хмельницький
про визнання недійсною угоди №КП-16-13-15 на рекреаційну діяльність, яка укладена 06.07.2015р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та товариством з обмеженою відповідальністю "Простір Поділля"
Представники сторін:
позивач: не з'явився
відповідач 1: не з'явився
відповідача 2: ОСОБА_1 - за довіреністю від 14.12.2017р.
прокурор: Кухар Н.Ю. - прокурор відділу облпрокуратури (посвідчення №032202)
ОСОБА_2 - прокурор облпрокуратури (посвідчення №043404
Суть спору: прокурор в інтересах позивача звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідачів про визнання недійсною угоди №КП-16-13-15 на рекреаційну діяльність, яка укладена 06.07.2015р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та товариством з обмеженою відповідальністю "Простір Поділля".
Однією з підстав визнання спірного договору недійсним, прокурор визначає порушення порядку його укладення, а саме з посиланням на норми Лісового кодексу України (ст. ст. 16,17,18,100), зазначає, що для укладення даного виду договорів необхідне рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.
Посилається на те, що надана для рекреації земельна ділянка є земельною ділянкою лісового фонду, порядок надання її у користування для будь-яких потреб, у тому числі рекреаційних, має здійснюватися відповідно до вимог Лісового кодексу України.
Вивченням розміщених на офіційному веб-сайті Хмельницької обласної державної адміністрації (http://www/adm-km.gov.ua/?раgе__іd=134) розпоряджень, прийнятих головою ОДА, вказані лісові ділянки в користування ТОВ «Простір Поділля» не надавались.
В порушення вищевказаних вимог НПП «Подільські Товтри», як постійний землекористувач, в порушення вимог ст. 13 Лісового кодексу України, без рішення відповідного органу виконавчої влади та відповідного погодження уклав вищевказану довгострокову угоду, в якій не зазначив, що рекреаційна діяльність буде проводитись на земельній лісовій ділянці.
При розгляді зазначеної підстави щодо визнання недійсним договору про рекреаційну діяльність, судом враховується, що відповідно до ст. 11 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”, спеціально уповноваженим органом державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду є центральний орган виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища. Для забезпечення державного управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду можуть створюватися спеціальні підрозділи центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та його органів на місцях, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Статтею 12 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”, управління природними заповідниками, біосферними заповідниками, національними природними парками, ботанічними садами, дендрологічними та зоологічними парками загальнодержавного значення, а також регіональними ландшафтними парками здійснюється їх спеціальними адміністраціями. Спеціальні адміністрації очолюють керівники, які мають екологічну, біологічну або географічну освіту та які призначаються за погодженням із центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, а на території Автономної Республіки Крим - також з ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. Спеціальні адміністрації можуть створюватися також для управління ботанічними садами, дендрологічними парками, зоологічними парками місцевого значення та парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва за рішенням органів, у віданні яких вони перебувають. До складу спеціальної адміністрації по управлінню територіями та об'єктами природно-заповідного фонду входять відповідні наукові підрозділи, служби охорони, екологічної освіти, господарського та іншого обслуговування. Спеціальні адміністрації здійснюють управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду відповідно до положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду і проектів організації територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, для яких не створюються спеціальні адміністрації, здійснюється підприємствами, установами та організаціями, у віданні яких перебувають ці території та об'єкти.
Згідно ст. 22 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”, рекреаційна діяльність на території національних природних парків організовується спеціальними підрозділами адміністрації парків, а також іншими підприємствами, установами та організаціями на підставі угод з адміністрацією парку.
Враховуючи посилання прокуратури на необхідність погодження, укладення таких договорів з відповідними органами місцевої виконавчої влади, судовий розгляд у справі необхідно відкласти на іншу дату, позивачу (Міністерство екології та природних ресурсів України) та відповідачу (Національний природний парк „Подільські Товтри”) надати суду письмові пояснення щодо необхідності погодження, укладення спірного договору з відповідною обласною державною адміністрацією з урахуванням вимог ст. ст. 11,12,22 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”.
Керуючись ст.ст. 202, 216, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
Відкласти розгляд справи по суті у судовому засіданні на 11:00 "03" квітня 2018 р..
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1, зал № 309.
Позивачу (Міністерство екології та природних ресурсів України) та відповідачу (Національний природний парк „Подільські Товтри”) надати суду письмові пояснення щодо необхідності погодження, укладення спірного договору з відповідною обласною державною адміністрацією з урахуванням вимог ст. ст. 11,12,22 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”.
Явка представника відповідача (Національний природний парк „Подільські Товтри”) в судове засідання обов'язкова.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню.
Суддя С.В. Гладій
Віддрук. 5 прим.:
1 - до справи,
2 - позивачу (03035, м. Київ, вул. Митрополита ОСОБА_4, 35) (реком. з повід)
3 - відповідачу1 (32301, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, площа Польський ринок, 6) (реком. з повід.)
4 - відповідачу 2 ( м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 37/2) ) (реком. з повід.)
5 - прокуратуру (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3) (реком. з повід.)