Справа № 168/151/18
Провадження № 2-о/168/16/18
19 березня 2018 року смт. Стара Вижівка
Старовижівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого-судді Назарука О.В.,
секретар судових засідань - Островерха Т.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Стара Вижівка в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_2, ОСОБА_3, заінтересована особа: Старовижівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до суду з заявою, в якій просять встановити факт народження дитини - ОСОБА_4, в м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим громадянкою України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Свої вимоги обґрунтовують тим, що вони перебувають у шлюбі та є батьками ОСОБА_4, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 в АР Крим м.Бахчисарай. З 20 лютого 2014 року Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». ОСОБА_3 проживає в м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим, однак приїжджає в с. Дубечне Старовижівського району Волинської області. ОСОБА_2 проживає в АДРЕСА_1. В грудні 2017 року заявник звернулася до Старовижівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, для проведення реєстрації народження дитини на території України, однак заявнику було відмовлено у проведенні державної реєстрації, оскільки останньою не було надано документів закладу охорони здоров'я, що підтверджує факт народження дитини. Зазначає, що свідоцтво про народження встановленого зразка є необхідним для реєстрації місця проживання дитини та виготовлення документів для перетину кордону, оскільки в силу вимог частини 3 статті 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» свідоцтво про народження, видане Бахчисарайським РАГС є недійсним і не створює правових наслідків, а також це створює перешкоди у реалізації батьківських прав. В зв'язку з наведеним, заявники змушені звернутися до суду із заявою.
Заявники в судове засідання не з'явилися, подали суду заяву, кожен зокрема, з проханням розглядати справу за їх відсутності, вимоги заяви підтримують з підстав наведених у ній, просять заяву задоволити.
В судове засідання представник Старовижівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області не з'явився, подав суду заяву з проханням розглядати справу за його відсутності, проти задоволення заяви не заперечує.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, суд розглядає справу в порядку, встановленому частиною 2 статті 247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає до задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1, виданого Старовижівським РВ УМВС України у Волинській області 23 грудня 2004 року (аркуш справи 5-6). ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, є громадянином України, зареєстрований та проживає в АДРЕСА_2 що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2, виданим Бахчисарайським РВ ГУМВС України в Криму 24 лютого 2009 року (аркуш справи 4).
На підтвердження укладення між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 шлюбу, заявники надали копію свідоцтва про шлюб, серія НОМЕР_3, яке видано Бахчисарайським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим 21 жовтня 2015 року, даний відділ знаходиться на тимчасово окупованій території України (аркуш справи 7).
15 червня 2017 року Бахчисарайським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, Російської Федерації видане свідоцтво про народження, з якого вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_8 народилась ОСОБА_4, місце народження - м.Бахчисарай Бахчисарайський район, Республіка Крим, Російська Федерація, батько - ОСОБА_3, громадянин Російської Федерації, мати - ОСОБА_2, громадянка України (аркуш справи 8).
Ці документи, видані органом, який створено на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 Закону є недійсними і не створють правових наслідків.
Відповідно до частини 3 статті 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Заявник звернулася до Старовижівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, для проведення реєстрації народження дитини на території України, однак заявнику було відмовлено у проведенні державної реєстрації, оскільки останньою не було надано документів закладу охорони здоров'я, що підтверджує факт народження дитини.
Згідно з частиною 2 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
Відповідно до частини 4 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та пункту 2 Глави 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9.
Пунктом 4 частини 4 статті 13 Закону за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Статтями 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з частиною 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Крім того, згідно з пунктом 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
З матеріалів справи судом встановлено, що встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження її дитини та виготовлення документів для перетину кордону.
Відповідно до частини 1 статті 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Мати дитини ОСОБА_2 є громадянкою України, яка в м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим народила дитину жіночої статі, про що їй було видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 Бахчисарайським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим на тимчасово окупованій території АР Крим, яке відповідно до статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, з огляду на викладене, аналізуючи надані заявниками докази в їх сукупності, оскільки заявник не має можливості надати для реєстрації народження дитини документи, передбачені законодавством України, з метою захисту її законних прав та інтересів, як громадян України, її дитини, суд вважає доведеним факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_4, в м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим громадянкою України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянину України свідоцтво про народження її дитини, виданого державним органом України.
Відповідно до статті 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Відповідно до частини 1 статті 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Щодо вказівки у рішенні суду, про те, що ОСОБА_2 перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 суд зазначає наступне.
Свідоцтво про шлюб, серія НОМЕР_3, яке видано Бахчисарайським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим 21 жовтня 2015 року, є недійсним і не створює правових наслідків для заявників в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Разом з тим, доказів про перешкоди реєстрації шлюбу між заявниками згідно встановленим в Україні порядком, не надано, сторони не позбавлені можливості врегулювати дане питання в позасудовому порядку, а суд не може підміняти собою інший орган наділений владними повноваженнями.
Відповідно до частини 4 статті 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Таким чином, рішення у даній справі підлягає негайному виконанню.
На підставі ст. 144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", керуючись ст.ст. 81, 258, 315, 317-319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_2, ОСОБА_3, заінтересована особа: Старовижівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_8 в м.Бахчисарай Автономної Республіки Крим, громадянкою України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою с.Дубечне Старовижівського району Волинської області.
Рішення про встановлення факту народження підлягає негайному виконанню.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.В. Назарук