15 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/20903/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Майдан С.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача ОСОБА_1
суддів ОСОБА_2
ОСОБА_3
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 07 грудня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_4 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з відмови провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області про грошове забезпечення від 26.10.2017 року №19/420 та постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 06.07.2017 року по справі №766/10874/17, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% суми грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач безпідставно повернув його довідку про грошове забезпечення до УМВС України в Херсонській області без виконання, та вважає, що розмір його пенсії має складати 90% суми грошового забезпечення, а не 70%, як посилається Управління.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 07 грудня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись з судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи свої доводи, апелянт зазначив, що суд першої інстанції при прийнятті рішення у справі не врахував, що з дня призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазнала змін. Чинна редакція вказаної статті передбачає, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п.1 ч.1 ст. 311 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_4 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 90% з суми грошового забезпечення.
Після набуття чинності змін, внесених до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (28.12.2015 року) та прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11.11.2015р. №988, згідно яких призначена особам начальницького та рядового складу органів МВС України пенсія перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, ОСОБА_4 набув право на перерахунок пенсії з урахуванням видів та розміру грошового забезпечення, встановлених для поліцейських.
З метою перерахунку призначеної позивачу пенсії УМВС України в Херсонській області направило на адресу ГУ ПФУ в Херсонській області довідку від 26.10.2017 року №19/420 про розмір грошового забезпечення, однак остання була повернута без виконання, що стало підставою для звернення з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що довідка про заробітну плату складена у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже відповідач безпідставно повернув її на адресу УМВС, у зв'язку з чим Управління зобов'язане провести перерахунок призначеної позивачу пенсію із розрахунку 90% сум грошового забезпечення з 24.11.2017 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для перерахунку призначеної позивачу пенсії, однак не погоджується з датою, з якої відповідач має проводити такий перерахунок, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондують із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно абз. 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як зазначалось вище, підставою для видачі на ім'я позивача довідки від 26.10.2017р. №19/420 про розмір грошового забезпечення за посадою, яку ОСОБА_4 займав до виходу на пенсію, стала, серед іншого, постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988.
Зазначений акт центрального органу виконавчої влади набрав чинності з 02.12.2015 року та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.
Таким чином, факт введення (зміни) постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ, про що правильно зазначив суд першої інстанції.
Щодо визначення дати, з якої слід провести відповідний перерахунок, то колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, оскільки орган пенсійного фонду не виконує свого обов'язку щодо проведення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, колегія суддів вважає, що наявні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016р.
З приводу посилань апелянта на те, що максимальний розмір пенсій за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а не 90%, як того вимагає позивач, судова колегія зазначає, що вони не можуть бути прийняті до уваги, оскільки в даному випадку пенсія за вислугу років ОСОБА_4 була призначена у розмірі 90% грошового забезпечення, що не заперечується апелянтом, і на виконання судового рішення повинен бути проведений перерахунок пенсії, а не призначення пенсії з розрахунку 70%, тому суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що застосовуванню підлягають норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії, а не на момент її перерахунку.
Враховуючи, що висновки суду першої інстанції не у повній мірі відповідають нормам процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що відповідно до ч.ч. 2,4 ст. 317 КАС України резолютивна частина рішення суду першої інстанції підлягає зміні.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області задовольнити частково.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 07 грудня 2017 року - змінити, виклавши резолютивну частину постанови наступного змісту:
«Визнати протиправними дії ГУПФ України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_4 здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення на його ім'я від 26.10.2017 р. №19/420 та повернення вказаної довідки до УМВС України в Херсонській області.
Зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_4 пенсії в розмірі 90% суми грошового забезпечення, визначеної в довідці УМВС України в Херсонській області від 26.10.2017 №19/420, починаючи з 01.01.2016 року».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання тексту в повному обсязі.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
Судді: Л.В. Стас
ОСОБА_3.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_3