Головуючий І інстанції: Миронець О.К.
19 березня 2018 р. Справа № 552/6736/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бенедик А.П. , Донець Л.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у місті Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Київського районного суду м. Полтави від 05 грудня 2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоплачену пенсію, -
23 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ, пенсійний орган, відповідач) перерахувати та виплачувати йому пенсію з 21 липня 2016 року в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії з нагороди 20, 21 річниці Збройних Сил України у розмірах зазначених у довідці військової частини НОМЕР_1 про додаткові види грошового забезпечення від 14 липня 2017 року № 1643 та здійснити виплату суми перерахунку за минулий час, починаючи з 21 липня 2016 року.
Також, просить суд зобов'язати відповідача подати протягом одного місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог посилається на частину третю статті 43, ст. 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII) та абзац другий пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» та зазначає, що відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії на підставі довідки від 14 липня 2017 року.
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 05 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений наступним чином: зобов'язано ГУ ПФУ перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 21 липня 2016 року в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії з нагоди 20, 21 річниці Збройних Сил України у розмірах зазначених у довідці військової частини НОМЕР_1 про додаткові види грошового забезпечення від 14 липня 2017 року № 1643 та здійснити виплату суми перерахунку за минулий час, починаючи з 21 липня 2016 року.
Пенсійний орган зобов'язаний в місячний строк з дня набрання постановою законної сиди подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Судові витрати віднесено на рахунок держави.
Судове рішення вмотивовано висновком суду про те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія до 21, 22 річниці Збройних Сил України з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Оскільки постанова суду вимагає вчинення певних дій, рішення суду ухвалене не на користь суб'єкта владних повноважень, суд першої інстанції встановив відповідачу строк для подання звіту про виконання постанови один місяць.
Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі ГК ПФУ, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського районного суду м. Полтави від 05 грудня 2017 року та прийняти нове судове рішення про відмову у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
Скаржник зазначає, що оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також премія є разовими виплатами та не носять постійний характер, для їх врахування до грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ у ГУ ПФУ законні підстави відсутні. Також вказує, що позивач особисто підписав заяву про призначення пенсії та щомісячного отримував пенсію, а тому знав про її розмір, отже є очевидним пропуск позивачем строку для звернення до суду. Також відповідач не погоджується із встановленим судом першої інстанції судовим контролем.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга ГУ ПФУ підлягає задоволенню, а судове рішення відповідно до положень п. 1, п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, - скасуванню, з наступних підстав.
За приписами статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (частина перша статті 308).
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (частина друга статті 308).
Судом установлено, що ОСОБА_1 з 26 липня 2013 року звільнений з військової служби (наказ № 125) з посади начальника відділення променевої діагностики та відповідно до наказу за № 181 від 13 вересня 2013 року командира військової частини НОМЕР_1 з 13 вересня 2013 року виключений зі списків особового складу частини. Перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію на умовах, визначених Законом № 2262-XII /а.с. 7/.
21 липня 2017 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою в довільній формі про перерахунок пенсії з урахування додаткових видів грошового забезпечення - грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії до 20 річниці ЗС України та щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 № 1613 від 14 липня 2017 року /а.с. 8-9/.
07 серпня 2018 року відповідачем ГУ ПФУ за наслідками розгляду звернення ОСОБА_1 надана відповідь за № 335/К-03, в якій висловлена позиція про відсутність законних підстав проведення перерахунку пенсії /а.с. 10/.
Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2 ст. 63 цього Закону).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 статті 63).
Порядок перерахунку пенсій з 01 січня 2008 року регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393».
Згідно з пунктом 1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п. 1).
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із Додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як убачається з положень частин 1 та 2 статі 63 Закону № 2262-XII та пунктів 1-3 Порядку № 45 перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок уповноважених органів про розмір грошового забезпечення за формою згідно додатку 2 до Порядку № 45. При цьому такий перерахунок провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-XII).
Таким чином, відповідна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (за формою Додатка 2 Порядку № 45) до пенсійної справи може бути додана як самим пенсіонером, так і надійти до пенсійного органу від уповноваженого органу, тобто органу, який має повноваження на видачу такої довідки та скерування цієї довідки до пенсійного органу.
Порядок звернення осіб за перерахунком пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ врегульований Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
Зокрема, Додатком 1 до пункту 7 цього Порядку встановлена форма заяви про призначення (перерахунок) пенсії.
Відповідно до п. 4 розділу «Звернення за призначенням пенсії» Порядку № 3-1 передбачено, що заява про < > перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (п. 23 розділу «Подання документів для проведення перерахунків раніше призначених пенсій» Порядку № 3-1).
Колегія суддів зазначає, що за приписами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судовим розглядом установлено, що 21 липня 2017 року із відповідною заявою (Додаток № 1 до пункту 7 Порядку № 3-1) позивач ОСОБА_1 до пенсійного органу не звертався. В інший спосіб відповідна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача до ГУ ПФУ не надходила.
Згідно частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Колегія суддів зазначає, що оскільки позивачем 21 липня 2017 року не реалізовано його право на звернення із відповідною заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 про додаткові види грошового забезпечення від 14 липня 2017 року № 1643, у суду відсутні підстави для застосування положень ч. 2 ст. 9 КАС України.
Крім цього, колегія суддів зауважує, що у вищеозначеній довідці не зазначено про те, що з відповідних додаткових видів грошового забезпечення сплачені єдині внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначені обставини залишені судом поза увагою, та цим обставинам не надана належна правова оцінка, що є підставою для скасування постанови Київського районного суду м. Полтави від 05 грудня 2017 року, - з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.
Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині < > є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справами та неправильне застосування норм матеріального права (пункти перший і четвертий частини першої статті 317 КАС України).
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На підставі наведеного, керуючись статтями 292, 293, 308-309, 311, 313, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - задовольнити.
Постанову Київського районного суду м. Полтави від 05 грудня 2017 року скасувати, з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Л.В. Мельнікова
Судді(підпис) (підпис) А.П. Бенедик Л.О. Донець
Постанова у повному обсязі складена і підписана 19 березня 2018 року.