Постанова від 15.03.2018 по справі 510/737/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 510/737/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Дудник В.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача ОСОБА_1

суддів ОСОБА_2

ОСОБА_3

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Ренійського районного суду Одеської області від 21 вересня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання виконати дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо неврахування для обчислення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю з дати її призначення - 07 серпня 2008 року на виконання ст. 37 Закону України «Про держану службу» з урахуванням вищезазначених виплат за 24 календарних місяця; визнати причину пропущення строку для звернення до суду поважною та поновити його, починаючи з 11 серпня 2009 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що при призначенні пенсії державного службовця в розрахунок не були включені індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інші виплати.

Постановою Ренійського районного суду Одеської області від 21 вересня 2017 року позов задоволено частково. Суд визнав протиправними дії Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо неврахування для обчислення пенсії, як державному службовцю, сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат та зобов'язав здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 як державному службовцю з 27 березня 2017 року і з урахуванням вищезазначених виплат за 24 календарних місяця.

Позовні вимоги позивача про перерахунок пенсії за період з 07 серпня 2008 року по 26 березня 2017 року - залишено без розгляду.

Не погодившись з судовим рішенням, Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи свої доводи, апелянт, зокрема, зазначив, що відмова Управління у перерахунку пенсії позивача є законною та розрахунок призначеної пенсії проведено у відповідності до вимог чинного законодавства.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п.1 ч.1 ст. 311 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_4 перебуває на обліку в Ізмаїльському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області, де отримує пенсію, призначену їй за Законом України “Про державну службу” N 3723-XII від 16 грудня 1993 року.

27 березня 2017 року ОСОБА_4 звернулась до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат.

Листом від 25 квітня 2017 року №87/13 відповідач повідомив, що вказані вище виплати не є складовими заробітної плати згідно ст. 37 Закону України “Про державну службу” та не включається до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (далі Закон № 3723-XII) (в редакції, що була чинною в період призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24 березня 1995 року (далі Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону № 108/95-ВР основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у звязку з виконанням обовязків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у звязку з виконанням обовязків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05 листопада 1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналізуючи наведені приписи законодавства, колегія суддів вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну позицію виклав Верховний суд України у постанові по справі №21-134а14 від 03 червня 2014 року.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (страхові внески), відносяться до заробітку (доходу) ОСОБА_4 та повинні враховуватися пенсійним органом при призначенні позивачу пенсії.

Водночас, визначаючи розмір пенсії позивача у розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати, суд першої інстанції виходив зі стажу роботи останньої, що дорівнює 15 років.

Проте такий висновок не відповідає фактичним обставинам справи та спростовується наявними в матеріалах справи доказами.

Так, як вбачається з трудової книжки позивача, на день призначення пенсії її стаж державної служби складав 13 років 3 місяці 8 днів, а відтак, розмір пенсії підлягає обчисленню в розмірі 83 відсотків від суми заробітної плати.

Щодо доводів апелянта про неможливість застосування при перерахунку призначеної позивачу пенсії постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" , судова колегія вважає їх безпідставними, оскільки у даному випадку позивач пов'язує необхідність перерахунку такої пенсії з підстав невірного її розрахунку при призначені, а не з підстав підвищення заробітної плати державним службовцям.

Враховуючи, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо обґрунтованості адміністративного позову, проте, в мотивувальній частині судового рішення невірно визначив стаж державної служби, відсотки від суми заробітної плати, з яких обчислено розмір пенсії позивача, колегія суддів вважає за необхідне змінити мотивувальну частину постанови Ренійського районного суду Одеської області від 21 вересня 2017 року на мотивувальну частину суду апеляційної інстанції.

Керуючись ст. ст. 308, 315, 316, 321, 322, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області - задовольнити частково.

Постанову Ренійського районного суду Одеської області від 21 вересня 2017 року змінити в мотивувальній частині.

В іншій частині постанову Ренійського районного суду Одеської області від 21 вересня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання виконати дії - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Головуючий суддя ОСОБА_1

Судді ОСОБА_3 ОСОБА_2