Рішення від 19.03.2018 по справі 814/375/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 р. № 814/375/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54029

до відповідача:Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання протиправною бездіяльності; зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, що містив вимоги:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - Управління або відповідач) щодо непроведення з 01.01.2017 перерахунку пенсії ОСОБА_1;

зобов'язати Управління провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 55% грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2017 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294», в врахуванням збільшених розмірів посадового окладу - 3 100 грн., окладу за спеціальним званням (полковник) - 135 грн., надбавки за стаж служби (вислугу років) в розмірі 35%, що становить 1 132,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100%, що становить - 4 367,25 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, що становить - 465 грн., надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 50%, що становить - 1 550 грн., премії в розмірі 140%, що становить - 6 114,15 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що відповідач безпідставно відмовив у проведенні перерахунку пенсії.

У відзиві на позовну заяву (арк. спр. 52-53) Управління зазначило таке. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (надалі - Порядок № 45), перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців. Після отримання відповідного повідомлення від Пенсійного фонду України, головні управління складають списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилають списки до державних органів, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Підставою для перерахунку пенсії є отримана головним управлінням Пенсійними фонду України довідка від державного органу, з якого особа була звільнена із служби. Оскільки ця послідовність дій не була дотримана, за твердженнями відповідача, у нього не виникло обов'язку щодо проведення перерахунку пенсії позивача. Крім того, Управління вказало, що позивач подав довідку, що була видана ліквідаційною комісією управління Державної пенітенціарної служби України в Миколаївській області (надалі - Служба), а не правонаступником Служби - Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. На думку Управління, з урахуванням дати подання позову (09.02.2018) та встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України строку звернення до адміністративного суду, вимоги ОСОБА_1 можуть бути розглянуті лише за період з 09.08.2017. Також у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103), перерахунок пенсії позивача здійснюватиметься відповідно до її вимог.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Наказом від 30.12.2016 № 280/ОС-16 Державної пенітенціарної служби України (надалі - ДПтС) полковника внутрішньої служби ОСОБА_1, начальника Служби, було звільнено зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України 31.12.2016 (арк. спр. 19).

Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України від 23.06.2005 № 2713-IV «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262).

Згідно з чинною з 01.01.2017 редакцією частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 (дата набрання чинності - 01.01.2017, втрата чинності - 01.03.2018, надалі - Постанова № 1036) до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова № 1294) були внесені зміни, в тому числі шляхом збільшення посадового окладу начальника Служби.

Проте, виходячи з грошового атестату від 31.12.2016 № 26 (арк. спр. 33) та довідки Управління від 23.01.2018 № 192 (арк. спр. 28), пенсію позивача (55% грошового забезпечення) було обчислено з урахуванням розміру посадового окладу, що передбачався Постановою № 1294 до внесення до неї змін Постановою № 1036.

Протягом 2017 року позивач отримував пенсію, розмір якої не був перерахований в зв'язку із збільшенням посадового окладу.

18.01.2018, з метою проведення перерахунку пенсії, позивач надав Управлінню довідку про грошове забезпечення за підписом голови комісії з ліквідації Служби (арк. спр. 23, 24).

01.02.2018 листом № 278-Д-07 (арк. спр. 35) Управління, з посиланням на те, що Постановою № 1036 не було визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій відповідних категорій осіб, та на те, що уповноваженим структурним підрозділом Міністерства юстиції з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсії для осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, повноваження якого поширюються зокрема на територію Миколаївської області, є Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, вказало позивачу на відсутність законодавчих підстав для проведення перерахунку пенсії.

На думку суду, Управління протиправно відмовило позивачу у перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі - Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2).

Згідно з пунктом 3, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Позивач, як вказано вище, надав Управлінню довідку, що була видана державним органом, з якого ОСОБА_1 був звільнений із служби.

Оскільки процедуру перерахунку було визначено саме Постановою № 45, суд визнав недоречним зазначення відповідачем у листі від 01.02.2018 № 278-Д-07 (в якості причини непроведення перерахунку), того, що умови, порядок та розміри перерахунку пенсій не було встановлено Постановою № 1036.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що Управління протиправно відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії.

Причиною звернення ОСОБА_1 до суду стало невчинення органами, вказаними у Постанові № 45, дій, результатом яких мало стати отримання позивачем пенсії у належному розмірі. Право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною (збільшенням) посадового окладу встановлено Законом № 2262, і реалізація цього права не має залежати від виконання або невиконання Пенсійним фондом України, головними управліннями Пенсійного фонду України та державними органами (у розумінні Постанови № 45) покладених на них обов'язків.

Суд відхилив доводи Управління про те, що перерахунок можливо провести лише з 09.08.2017 (а не з 01.01.2017, як просив позивач), оскільки, відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів які видають довідки для перерахунку пенсії, провадяться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

До того ж, як вказано вище, ОСОБА_1 звернувся до Управління з приводу перерахунку пенсії у січні 2018 року.

Викладені у відзиві на позовну заяву доводи Управління про те, що перерахунок пенсії позивача здійснюватиметься відповідно до Постанови № 103, суд відхилив. У пункті 1 Постанови № 103 йдеться про перерахунок пенсій, що має проводитися відповідно до чинних з 01.03.2018 (дата набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб») розмірів окладів за посадою, військовим (спеціальним званням), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. В даному випадку, як вказано вище, перерахунок мав бути проведений відповідно до складових грошового забезпечення, що передбачалися Постановою № 1294 та були змінені з 01.01.2017 відповідно до Постанови № 1036.

Оскільки право позивача на перерахунок з 01.01.2017 пенсії було порушено, суд дійшов висновку, що ефективним захистом цього права є зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2017 по 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262, з урахуванням зміни посадового окладу згідно з Постановою № 1036 та інформації, що міститься у наданій позивачем 18.01.2018 довідки за підписом голови комісії з ліквідації Служби.

Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54029, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) у проведенні перерахунку пенсій ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 по 01.03.2018.

3. В задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення з 01.01.2017 перерахунку пенсії відмовити.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 по 01.03.2018 відповідно до чинної у вказаний період редакції статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної у вказаний період редакції «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з урахуванням розміру посадового окладу 3 100 грн. та інформації, що міститься у «Довідці про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії» за підписом голови комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Миколаївській області ОСОБА_2, та виплатити ОСОБА_1 відповідну різницю.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54030, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у сумі 704,80 грн., сплачений платіжною квитанцією від 06.02.2018 № 3, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159).

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна