19 березня 2018 року м. Київ №810/1146/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Приватного підприємства "К-А-Н" до Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві про скасування постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство "К-А-Н" з позовом до Голосіївського управління поліції ГУ НП у м. Києві, в якому просить скасувати постанову від 23.02.2018 серії ВР №176059 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.
Адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ (п.3 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Кодексом адміністративного судочинства України встановлені критерії визначення предметної, територіальної та інстанційної підсудності.
Так, статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено справи, на які поширюється адміністративна юрисдикція. При цьому, статтею 20 цього ж Кодексу, розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними судами як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.
У параграфі 3 глави 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені загальні правила територіальної підсудності, які поділяються на загальну, альтернативну та імперативну (виключну).
При розмежуванні компетенції адміністративних судів за функцією, яку вони виконують в адміністративному процесі, законодавець у пункті 1 частини першої статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України встановив, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. У той же час, згідно з частиною другою цієї ж статті, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Зі змісту позовної заяви Приватного підприємства "К-А-Н" випливає, що позивач просить скасувати постанову від 23.02.2018 серії ВР №176059 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, а тому, вказаний спір предметно підсудний місцевому загальному суду, як адміністративному суду.
Відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду; після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Із зазначених правових норм випливає, що однією з підстав для передачі справи на розгляд до іншого адміністративного суду є порушення позивачем правил територіальної юрисдикції (підсудності). При цьому, вирішення питання щодо передачі адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду можливо як до, так і після відкриття провадження у справі.
Разом з тим, суд враховує, що предметна підсудність має імперативний характер, порушення правил якої, відповідно до статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, є безумовною підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Окрім цього, згідно з пунктом 24 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року, заяви №29458/04 та №29465/04, фраза "встановленого законом" викладена в частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
При цьому, у позовній заяві позивач зазначив відповідачем Голосіївське управління поліції ГУНП у м. Києві, що знаходиться за адресою 03039, м. Київ, вул. Голосіївська, 15.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З огляду на зазначене, з метою забезпечення права Приватного підприємства "К-А-Н" на доступ до суду, встановленого законом, суд дійшов висновку про передачу даної справи на розгляд до Голосіївського районного суду міста Києва.
Відповідно до частини першої статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись статтями 4, 19, 20, 22, 26, 29, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу №810/1146/18 за позовом Приватного підприємства "К-А-Н" до Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві про скасування постанови передати на розгляд до Голосіївського районного суду міста Києва.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Басай О.В.