про залишення позовної заяви без руху
19 березня 2018 року м. Київ № 361/641/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської міської ради Київської області про оскарження рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців Броварської міської ради Київської області про визнання незаконним рішення про відмову у задоволенні заяви про зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців, та зобов'язання внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси позивача згідно із відомостями про місце знаходження (місце постійного проживання), що вказані у довідці про реєстрацію позивача як внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши позовну заяву, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху у зв'язку з наступним.
Відповідно до пункту одинадцятого частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Проте, позивачем не виконано вказаних вимог закону.
Згідно із пунктом другим частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Проте, позовна заява не відповідає вказаним вимогам, оскільки, у ній не вказано офіційної електронної адреси, адреси електронної пошти сторін, або відомостей про їх відсутність.
Згідно із частиною третьою статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте, до позовної заяви не додано доказів сплати судового збору.
У позовній заяві стверджується, що позивач звільнений від сплати судового збору згідно із пунктом одинадцятим частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Дійсно, згідно із даною нормою Закону від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються виборці - у справах про уточнення списку виборців.
У той же час, відповідно до пункту другого частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо уточнення списку виборців.
Отже, Закон дійсно звільняє від сплати судового збору осіб, які звернулись до суду із позовом про відновлення свої виборчих прав у справах про уточнення списку виборців, проте, виключно в адміністративних справах, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Виборчий процес - це врегульована Конституцією та законами України специфічна діяльність органів і громадян (суб'єктів виборчого процесу), спрямована на підготовку і проведення виборів з метою формування представницьких органів влади.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України від 14.07.2015 № 595-VIII «Про місцеві вибори» виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів.
Отже, законодавство пов'язує початок та закінчення виборчого процесу із настанням певних подій.
У той же час, позачергові, повторні або проміжні вибори на території м. Бровари на даний час не призначались, відповідно, виборчий процес не розпочався. Про це, також, зазначено у листі Відділу ведення державного реєстру виборців Броварської міської ради Київської області від 27.10.2017 № 109/109, доданому до позовної заяви.
З урахуванням викладеного, позивач не звільнений від сплати судового збори при зверненні до суду із даним адміністративним позовом.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу десятиденного строку для усунення її недоліків з дня отримання копії даної ухвали.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання суду позивачем офіційної електронної адреси або адреса електронної пошти сторін, чи відомостей про їх відсутність, власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, доказів сплати судового збору за реквізитами Київського окружного адміністративного суду у розмірі згідно із вимогами Закону України «Про судовий збір».
Судом враховується, що до Київського окружного адміністративного суду дану адміністративну справу передано згідно із ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 05.02.2018 у порядку статті 29 КАС України.
Відповідно до статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Проте, суд звертає увагу позивача на те, що з урахуванням суті даного публічно-правового спору, яка полягає у відновленні порушених, на думку позивача, прав щодо уточнення списків виборців, імперативних вимог пункту другого частини першої статті 20 КАС України, даний спір підлягає розгляду саме місцевим загальним судом як адміністративним, а не окружним адміністративним судом.
Порушення ж правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 КАС України є безумовною підставою для скасування рішення суду з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (частина перша статті 318 КАС України).
Керуючись статтями 161, 169, 171 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської міської ради Київської області про оскарження рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.