Рішення від 13.03.2018 по справі 807/38/18

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2018 року м. Ужгород№ 807/38/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання Данча М.І.

за участю:

представника позивача - не з'явився

представника відповідача: не з'явився

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Мармуровий кар'єр "Трибушани" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 13 березня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 19 березня 2018 року.

Державна служба геології та надр України (далі - позивач, Держгеонадра), в особі представника за довіреністю ОСОБА_1, звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Мармуровий кар'єр "Трибушани" (далі - відповідач, ПАТ Мармуровий кар'єр "Трибушани" ), якою просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2458 від 27 квітня 2001 року, виданого ПрАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що перевіркою дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин встановлено порушення ПАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани" вимог законодавства у сфері надрокористування, про що складено припис та вказано строк для усунення встановлених порушень. Відповідачем у встановлені строки порушення усунуто не було, а тому наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами виданого ПАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани".

12 березня 2018 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача відзив на позовну заяву суду не надав, у судове засідання не з'явився, причини своєї неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно вимог ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (в тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи, що перешкоди для розгляду справи, передбаченні статтею 205 КАС України, та потреба заслухати свідка чи експерта відсутні, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державною службою геології та надр України видано ПАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани" спеціальний дозвіл на користування надрами від 27 квітня 2001 року № 2458 на видобування мармурованого вапняку в якості сировини придатної для виробництва блоків, плитки, декоративної крихти та будівельного щебеню.

30 травня 2013 року між Держгеонадра та ПАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани", як додаток до спеціального дозволу на користування надрами, була укладена додаткова угода № 2458 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин.

На виконання наказу Держгеонадра "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року" № 194 від 23 червня 2016 року та на підставі направлення про проведення перевірки від 09 вересня 2016 року № 494-16/02 , уповноваженими особами Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України в період з 13 вересня 2016 року по 16 вересня 2016 року проведено планову перевірку ПАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани" щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин.

За результатами вказаної перевірки складено акт №02-05/08/2016-19/п-124 від 16 вересня 2016, яким встановлено ряд порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, зокрема:

- на виконання 1-ї особливої умови не представлено до перевірки листи та інформацію по виконанню умов зазначених в даних листах: міністерства екології та природних ресурсів України - лист від 05 січня 2012 року № 278/06/10-12; ДУ ОНПС у Закарпатській області (екологічна картка від 05 січня 2012 року № 278/06/10-12); Держгірпромнагляду України - лист від 08 грудня 2011 року № 1/02-3,1.12/9419;

- не розроблено проект розробки родовища корисних копалин;

- не отримано документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами;

- не отримано акт про надання гірничого відводу;

- ПАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани" протягом двох років з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами;

- не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами: видобування мармурового вапняку в якості сировини, придатної для виробництва блоків, плитки, декоративної крихти, будівельного щебеню;

- не виконується угода № 2458 про умови користування надрами, а саме в частині: проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах зазначених у програмі робіт, дотримуватись вимог законодавства України, вимог передбачених дозволом та угодою.

16 вересня 2016 року Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, на підставі акту перевірки, складено припис № 504-16/02, яким відповідачу надано строк для усунення зазначених порушень вимог законодавства до 16 жовтня 2016 року та зобов'язано подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень. Вказаний припис отриманий уповноваженою особою відповідача, що підтверджується його підписом.

17 жовтня 2017 року Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України направлено на адресу Дежгеонадр України подання № 596-16/02 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 2458 від 27 квітня 2001 року та додатково зазначено, що ПАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Наказом Держгеонадр України від 16 листопада 2016 року "Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" відповідачу встановлено термін 30 календарних днів для усунення виявлених порушень, про що відповідача повідомлено листом, який отриманий ним 21 грудня 2016 року.

Наказом Держгеонадр України від 06 лютого 2017 року "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" відповідачу зупинено дію дозволу та надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень, про що відповідача повідомлено листом, який отриманий ним 01 березня 2017 року.

27 березня 2017 року від начальника Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України надійшло подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2458 від 27 квітня 2001 року, в якому зазначено, що станом на 27 березня 2017 року відповідачем не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень.

В подальшому позивачем було направлено ПАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани" лист з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк з моменту отримання листа власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу № 2458 від 27 квітня 2001 року. Вказаний лист отримано представником відповідача 20 травня 2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Однак, відповідачем відповідь на вказаний лист не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу України Про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Частиною другою статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Кодексу України Про надра права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр встановлений Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294 (чинна на момент проведення перевірки, винесення припису).

В силу положень пункту 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль, зокрема, за: виконанням вимог щодо охорони надр під час проведення робіт з їх вивчення; виконанням державних програм геологорозвідувальних робіт, геологічних завдань і замовлень; дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами; своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів (пункт 5 Порядку здійснення державного геологічного контролю.)

Відповідно до пункту 15 Порядку здійснення державного геологічного контролю, за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства. Два примірники зазначеного акта підписуються в останній день відповідної перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю, які її проводили, та надрокористувачем.

Згідно з пунктом 16 Порядку здійснення державного геологічного контролю, у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме із акту перевірки, відповідачем порушено вимоги законодавства у сфері видобування корисних копалин, зокрема й вимог статті 26 Кодексу України Про надра, оскільки відповідачем протягом двох років з початку дії дозволу без поважної причини не розпочато користування надрами, що свідчить про недотримання ним мети спеціального дозволу.

Суд наголошує, що відповідач отримав припис про усунення порушень, однак порушення не усунув, припис не оскаржив та під час судового розгляду справи виявлені порушення не спростував.

Крім того, з матеріалів справи також вбачається, що відповідач не вчиняв жодних дій, що свідчили б про зацікавленість в захисті своїх прав та інтересів шляхом оскарження зупинення дії дозволу чи шляхом відповідних звернень до Державної служби геології та надр України.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.

Згідно з п. 23 вказаного Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Пунктом четвертим частиною 7 статті 4-1 Законом України від 06 вересня 2005 року № 2806-IV "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

У відповідності до ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

З огляду на вищенаведені норми законодавства, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач не надав відповідь на запит позивача щодо згоди/незгоди на припинення права користування надрами, проігнорувавши його та не надав доказів усунення порушень, вказаних в приписі.

Отже, за таких умов, коли підприємством проігноровано запит позивача, останній правомірно звернувся до суду з вимогою про припинення користування надрами в судовому порядку. У зв'язку з цим, суд приходить висновку про наявність достатніх підстав для припинення права відповідача на користування надрами.

За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Державною службою геології та надр України доведено правомірність звернення до суду із вказаним позовом, позовні вимоги підтверджуються належними та допустимими доказами та встановленими судом обставинами, у зв'язку з чим позов необхідно задовольнити та слід припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2458 від 27 квітня 2001 року, виданого Приватному акціонерному товариству "Мармуровий кар'єр "Трибушани".

Згідно ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Державної служби геології та надр України (м. Київ, вул. Ежена Потьє, буд. 16, код ЄДРПОУ 37536031) до Приватного акціонерного товариства "Мармуровий кар'єр "Трибушани" (Закарпатська область, Рахівський район, с. Ділове, вул. Довбуша, буд. 34, код ЄДРПОУ 00292557) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

2. Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2458 від 27 квітня 2001 року, виданого Приватному акціонерному товариству "Мармуровий кар'єр "Трибушани".

3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

Суддя Н.Д. Маєцька