(про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду)
19 березня 2018 року м. Житомир справа № 296/9313/17
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні питання про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування п.10 рішення №74 від 14.07.2017, зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу,
встановив:
23 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира із позовом до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: про визнання протиправним та скасування п.10 рішення №74 від 14.07.2017, зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу.
Ухвалою судді Корольовського районного суду м. Житомира від 04 грудня 2017 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Корольовський районний суду м. Житомира ухвалою від 28 лютого 2018 року ухвалив адміністративну справу передати на розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду. В обґрунтування посилається на пункт 10 Перехідних положень КАС України та ст. 20 КАС України.
Житомирський окружний адміністративний суд вважає, що адміністративну справу №296/9313/17 належить розглядати Корольовським районним судом м. Житомира.
Відповідно до пп. 10 п. 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Отже, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції КАС України.
Окрім того, правила розгляду адміністративних справ, провадження у яких відкрито до 15 грудня 2017 року, законодавець визначив нормами ч. 3 ст.30 КАС України, відповідно до яких справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Згідно з пунктом 12 розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України від 03.10.2017 заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, позовні заяви та справи, які надійшли та перебувають у провадженні суду, не підлягають передачі до іншого суду у зв'язку із набранням чинності Кодексу адміністративного судочинства України від 03.10.2017 та встановленням нових правил розмежування юрисдикції окружних адміністративних судів і місцевих загальних судів.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що після відкриття провадження у справі №296/9313/17, подальший її розгляд з урахуванням зазначених вище норм повинен здійснюватись у місцевому загальному суді як адміністративному, незважаючи на те, що норми ст. 20 в новій редакції КАС України, визначили підсудність даної категорії справ за окружними адміністративними судами, а відтак адміністративна справа підлягає передачі до Корольовського районного суду м. Житомира.
Так, відповідно до п.1 ч.3 ст.317 КАС України порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо справу розглянуто неповноважним складом суду.
Суд, який розглядає справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися “судом, встановленим законом” у розумінні ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Європейський суд з прав людини у рішенні у справі Zand проти Австрії зазначив, що словосполучення “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, що регулюють його діяльність. Поняття “суд, встановлений законом” у ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів” (п.п.24-25 рішення у справі Сокуренко і Стригун проти України).
Правила передачі справ з одного суду до іншого суду визначають норми ст.29 КАС України.
Однак, вказаними нормами законодавець не врегулював питання передачі справ за правилами предметної підсудності. Відтак, виходячи із приписів ч. 6 ст. 7 КАС України щодо застосування судом закону за аналогією, правила щодо передачі адміністративного позову з одного суду до іншого суду в даному випадку мають визначатись з урахуванням норм, які визначають передачу справ за територіальною підсудністю.
Згідно п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.1 ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративна справа №296/9313/17 підлягає передачі до місцевого загального суду як адміністративного, а саме до Корольовського районного суду м. Житомира.
На підставі викладеного, керуючись п.10, п. 12 розділу VII Перехідних положень, ст.ст. 7, 29, 30 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Передати адміністративну справу №296/9313/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування п.10 рішення №74 від 14.07.2017 р., зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу на розгляд Корольовського районного суду м. Житомира, як адміністративному суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Лавренчук