Рішення від 28.02.2018 по справі 805/4050/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 р. Справа№805/4050/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., за участю секретаря судового засідання Смаль О.В., представників: Костянтинівської місцевої прокуратури ОСОБА_1 (довіреність від 22.09.2016 року № 05/2-337 вих-16, посвідчення № 047580), Державної служби з безпеки на транспорті: ОСОБА_2 (довіреність від 27.12.2017 року), відповідача - не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Костянтинівської місцевої прокуратури, в інтересах держави, в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до товариства з обмеженою відповідальністю «С.К.С.-ТРАНС» про стягнення 19 550,21 грн., -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2017 року перший заступник керівника Костянтинівської місцевої прокуратури, в інтересах держави, в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - позивач), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «С.К.С.-ТРАНС» (надалі за текстом - ТОВ «С.К.С.-ТРАНС», відповідач) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «С.К.С.-ТРАНС» плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортом в сумі 19 550,21 грн., що еквівалентно 710,40 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, 21.11.2016 року, в дохід Державного бюджету України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області нараховано відповідачу плату за проїзд великовагових або/та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 710,40 євро у зв'язку з перевищенням параметрів (перевищення нормативно допустимого осьового навантаження), без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме за відсутності дозволу, який надає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням великовагових параметрів або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, про що складено акти № 0006922, №0006819 від 21.11.2016 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Представники позивача у судовому засідання підтримали позов, просили задовольнити його у повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Як слідує з наданої суду заяви від 28.02.2018 року, представник не мав можливості підготуватися до розгляду справи, оскільки позивач не направив на його адресу матеріали справи (а.с. 161 - 162).

Разом з цим суд зазначає, що згідно ст. 44 КАС України учасники справи мають право в тому числі ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, брати участь у судових засіданнях, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, але представник відповідача не скористався наведеними змагальними правами, до суду не з'явився, письмових заперечень на позовну заяву не надав, при цьому отримав копії позову з додатками, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Ухвалою суду від 17.11.2017 року позовна заява була залишена без руху, оскільки була подана без додержання вимог, передбачених п.1 та п. 4 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

У зв'язку з усунення недоліків поданого позову, 5 грудня 2017 року ухвалою суду визнано причини пропуску строку звернення до суду поважними та поновлено строк звернення до суду, відкрите провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою суду від 26 грудня 2017 року відкладено розгляд справи та призначено наступне судове засідання на 17 січня 2018 року о 13:00 год.

17 січня 2018 року ухвалою суду забезпечена участь представника товариства з обмеженою відповідальністю “С.К.С.-ТРАНС” у судовому засіданні, яке призначено на 01 лютого 2018 року об 11 год. 30 хв., в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 01 лютого 2018 року розгляд справи було призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 1 лютого 2018 року на 13 год. 45 хв.

У судовому засіданні 01 лютого 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 28 лютого 2018 року о 14 год. 00 хв.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області 21.11.2016 року на автодорозі Слов'янськ-Донецьк-Маріуполь, 204 км, проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки VOLVO, модель FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та вантажного автомобілю марки VOLVO, FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, які належать ТОВ «С.К.С.-ТРАНС» (а.с. 39-40).

Габаритно-ваговий контроль проведено відповідно до наказу від 18.11.2016 року № 838 з затвердженим графіком проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області за період з 21.11.2016 по 27.11.2016 (а.с. 173-174) та графіку проведення роботи пересувного пункту вагового та габаритного контролю в Донецькій області на листопад 2016 року (а.с. 36).

За результатами проведеної перевірки складена довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.11.2016 року відносно вантажного автомобіля марки VOLVO, модель FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та акт №0006922 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 21.11.2016 року, на підставі яких проведено розрахунок до акту №0006922 від 21.11.2016 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільним дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 379,20 євро (а.с. 15-17).

Також, за результатами проведеної перевірки складена довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.11.2016 року відносно та вантажного автомобілю марки VOLVO, FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 та акт №0006819 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 21.11.2016 року, на підставі яких проведено розрахунок до акту №0006819 від 21.11.2016 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільним дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 331,20 євро (а.с. 20-22).

Відповідно до реєстраційної картки транспортного засобу, транспортні засоби марки VOLVO, модель FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та марки VOLVO, FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, належать ТОВ «С.К.С.-ТРАНС» (а.с. 39-40).

21.11.2016 року співробітниками Управління Укртрансбезпеки в Донецький області за направленням на перевірку від 18.11.2016 року № 019019 проведено рейдову перевірку на автодорозі «Слов'янськ-Донецьк-Маріуполь» 204 км+500 м, згідно з Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (а.с. 153).

За результатами габаритно-вагового контролю автомобіля марки VOLVO, модель FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, яким керував водій ОСОБА_3, здійсненого на а/д «Слов'янськ-Донецьк-Маріуполь» 204 км+500 м у пересувному пункті габаритно-вагового контролю, встановлено перевищення у зазначеному транспортному засобі навантаження на здвоєну вісь на 13 767 кг від нормативно допустимого (а.с. 15-16). Фактична маса транспортного засобу склала 37121 кг, нормативно допустима - 40 000 кг. Результати перевірки оформлено актом від 21.11.2016 року № 0006922 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 15).

Дослідженням акту перевірки встановлено, що у ньому відображені такі відомості про транспортний засіб: повна маса, тон: нормативно допустима - 40 000 кг, фактична - 37 121 кг; осьові навантаження: нормативно допустиме - 11 т., 16 т., фактичне - 7 354 кг, 14 726 кг, 15 041 кг (7,3 т., 29.7 т.). Тобто, перевищення на ось 2 та ось 3 складає 13,7 т.

Результати габаритно-вагового контролю зазначеного транспортного засобу також оформлено чеком про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.11.2016 (а.с. 18) та довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.11.2016 року (а.с. 16).

Дослідженням змісту чеку та довідки встановлено співпадіння відомостей про навантаження на осі транспортного засобу марки VOLVO, модель FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, зазначених у цих документах, з відомостями, зазначеними в акті перевірки від 21.11.2016 року № 0006922.

На підставі акту перевірки від 21.11.2016 року № 0006922 складено розрахунок плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, відповідно до якого ТОВ «С.К.С.-ТРАНС» слід сплатити 379,20 євро (а.с. 17).

Також, в ході перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 21.11.2016 року № АПД 018133, в якому відображено відомості про: дату і час перевірки - 21.11.2016 року, 10 год. 50 хв.; направлення на перевірку - від 18.11.2016 року № 019019; транспортний засіб - марка VOLVO, номерний знак НОМЕР_1; серію і номер свідоцтва про реєстрацію - САР 024861; водія - ОСОБА_3; документ, що посвідчує особу водія - посвідчення водія ЯНА №332819 ОСОБА_4 м. Добропілля 22.03.2003 р.; відомості про суб'єкта господарювання, його місцезнаходження - 37755498 ТОВ «С.К.С.-ТРАНС», Донецька область, м. Добропілля, пров. Радянський, 10,2. Під час перевірки виявлено порушення - перевезення вантажу з перевищенням нормативно-вагових обмежень, а саме: навантаження на здвоєну вісь 29 767 кг, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме: не оформлено індивідуально контрольної книжки водія, або протоколу перевірки та адаптації тахографа. Пояснення водія про причини порушень (пряма мова, російська): «с актом ознакомлен, согласен». Акт підписаний посадовими особами, що провели перевірку та водієм транспортного засобу (а.с. 151-152).

Разом з тим, за результатами габаритно-вагового контролю автомобіля марки VOLVO, модель FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, яким керував водій ОСОБА_5, здійсненого на а/д «Слов'янськ-Донецьк-Маріуполь» 204 км+500 м у пересувному пункті габаритно-вагового контролю, встановлено перевищення у зазначеному транспортному засобі навантаження на здвоєну вісь на 12 360 кг від нормативно допустимого (а.с. 20-21). Фактична маса транспортного засобу склала 36 074 кг, нормативно допустима - 40 000 кг. Результати перевірки оформлено актом від 21.11.2016 року № 0006819 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 20).

Дослідженням акту перевірки встановлено, що у ньому відображені такі відомості про транспортний засіб: повна маса, тон: нормативно допустима - 40 000 кг, фактична - 36 074 кг; осьові навантаження: нормативно допустиме - 11 т., 16 т., фактичне - 7 714 кг, 14 073 кг, 14 287 кг (14 т., 14,2 т.). Тобто, перевищення на ось 2 та ось 3 складає 12,3 т.

Результати габаритно-вагового контролю зазначеного транспортного засобу також оформлено чеком про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.11.2016 (а.с. 23) та довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.11.2016 року (а.с. 21).

Дослідженням змісту чеку та довідки встановлено співпадіння відомостей про навантаження на осі транспортного засобу марки VOLVO, модель FM 12, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, зазначених у цих документах, з відомостями, зазначеними в акті перевірки від 21.11.2016 року № 0006819.

На підставі акту перевірки від 21.11.2016 року № 0006619 складено розрахунок плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, відповідно до якого ТОВ «С.К.С.-ТРАНС» слід сплатити 331,20 євро (а.с. 22).

Також, в ході перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 21.11.2016 року № АПД 018103, в якому відображено відомості про: дату і час перевірки - 21.11.2016 року, 10 год. 20 хв.; направлення на перевірку - від 18.11.2016 року № 019019; транспортний засіб - марка VOLVO, номерний знак НОМЕР_2; серію і номер свідоцтва про реєстрацію - САР 024860; водія - ОСОБА_5; документ, що посвідчує особу водія - посвідчення водія ВВТ 606926 ДАІ 1415 ЦНППВАЗ м. Торез, 13.12.2013 р.; відомості про суб'єкта господарювання, його місцезнаходження - ТОВ «С.К.С.-ТРАНС», Донецька область, м. Добропілля, пров. Радянський, 10,2. Під час перевірки виявлено порушення - перевезення вантажу з перевищенням допустимої на здвоєну вісь масою 28 360 кг, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме: відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа або індивідуально-контрольна книжка водія. Пояснення водія про причини порушень (пряма мова, російська): «с актом ознакомлен». Акт підписаний посадовими особами, що провели перевірку та водієм транспортного засобу (а.с. 137-138).

27 лютого 2017 року за № 630/22-17 та за № 631/22-17 позивачем направлені відповідачу повідомлення про заборгованість з вимогою сплатити протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати 331,20 євро та 379,20 євро. До повідомлень додано: копію акту; копію розрахунку; копію довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с. 14, 19, 103).

Судом також встановлено, що відповідачем за результатами перевірки, проведеної 21.11.2016 року, складені приписи, якими ТОВ «С.К.С.-ТРАНС» запропоновано у строк до 20.01.2017 року вжити заходів до усунення виявлених порушень (а.с. 134, 149).

Постановами про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.12.2016 року № 019919 та № 019921 постановлено стягнути з ТОВ «С.К.С.-ТРАНС» адміністративно-господарський штраф по 1 700,00 грн. (а.с. 140,147).

Проте, приписи ТОВ «С.К.С.-ТРАНС» не виконані, адміністративно-господарські штрафи не сплачені, доказів зворотного суду не надано.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення № 103).

Відповідно до пункту 1 Положення № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з підпунктами 1, 3 пункту 4 Положення № 103 основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.

Пунктом 5 Положення № 103 визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:

- здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (підпункт 15);

- здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункт 27);

- видає в установленому порядку обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань безпеки на транспорті та здійснює контроль за виконанням таких приписів (підпункт 28);

- у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення (підпункт 29).

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (пункт 8 Положення № 103).

Таким чином, судом встановлено, що відповідач через свої територіальні органи, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області, здійснює державний нагляд та контроль за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття рішень, обов'язкових до виконання.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України від 05.04.2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344).

Відповідно до частини чотирнадцятої статті 6 Закону № 2344 державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України (частина сімнадцята статті 6 Закону № 2344).

Статтею 48 Закону № 2344 визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для водія є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з пунктом 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до пункту 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Статтею 33 Закону України від 08.09.2005 року № 2862-IV «Про автомобільні дороги» визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи вищевикладене, суд вважає, що водій транспортного засобу, у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, зобов'язаний мати дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів.

Також відповідно до пункту 16 Порядку № 1567 під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).

Пунктом 2 Порядку № 879 визначено, що терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення, зокрема:

великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки (підпункт 3);

габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підпункт 4).

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м., за висотою від поверхні дороги - 4 м. (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м.), за довжиною - 22 м. (для маршрутних транспортних засобів - 25 м.), фактичну масу понад 40 т. (для контейнеровозів - понад 44 т., на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т.), навантаження на одиночну вісь - 11 т. (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т.), здвоєні осі - 16 т., строєні - 22 т. (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т., здвоєні осі - 18 т., строєні - 24 т.) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Пунктом 11 Порядку № 879 визначено, що режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з відповідним підрозділом МВС, що забезпечує безпеку дорожнього руху.

Як слідує з пунктів 12 та 13 Порядку № 879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

З вищевикладеного слідує, що відповідач через свої територіальні органи має право в ході рейдової перевірки, оформленої направленням на перевірку, здійснювати габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, місце проведення якого, а також графік роботи пересувного пункту, погоджені з відповідними підрозділами МВС. Габаритно-ваговий контроль має здійснюватися з використанням вимірювального і зважувального обладнання, періодичну повірку (метрологічну атестацію) якого підтверджено відповідним свідоцтвом.

Так, позивачем до матеріалів справи надано: наказ № 838 від 18.11.2016 року про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок (а.с. 173), графік проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області за період з 21.11.2016 по 27.11.2016 (а.с. 174), направлення на рейдову перевірку (а.с. 153); копію графіку проведення роботи пересувного пункту вагового та габаритного контролю в Донецькій області на листопад 2016 року, яким погоджено графік проведення роботи пересувного пункту з 01.11.2016 року по 30.11.2016 року на автодорозі Н-20 «Слов'янськ-Донецьк-Маріуполь» км 204+500 м. (а.с. 36); сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки Серії А № 004666, виданий 21.11.2007 року, яким затверджено тип засобів вимірювальної техніки «ОСОБА_1 пересувні автомобільні» (а.с. 34); свідоцтво про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки № 794, чинне до 03 серпня 2017 року, яке видане 04.08.2016 (а.с. 35).

Відповідно до абзацу другого пункту 27 Порядку № 879 плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Згідно із вимогами пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Пунктом 30 Порядку № 879 встановлено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.

Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків у п'ятикратному розмірі.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Проте плата за проїзд не сплачена, доказів зворотного суду не надано. Так само суду не надано доказів оскарження розрахунків плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, відповідно до якого ТОВ «С.К.С.-ТРАНС» слід сплатити 379,20 євро та 331,20 євро.

Враховуючи, те що ТОВ «С.К.С.-ТРАНС» не був отриманий дозвіл Державтоінспекції на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, а також не була внесена плата за проїзд таких транспортних засобів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з вимогами ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.

З урахуванням наведеного, на думку суду у спірних правовідносинах позивач, як суб'єкт владних повноважень, діяв обґрунтовано та без порушенням меж повноважень, визначених Законами України.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.

Сплачений позивачем судовий збір з відповідача судом не стягується, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Рішень про залучення свідків, проведення експертиз під час судового розгляду справи не приймалось.

Керуючись положеннями статей 2, 7, 9, 11, 44, 72-78, 79, 139, 194, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов першого заступника керівника Костянтинівської місцевої прокуратури, в інтересах держави, в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до товариства з обмеженою відповідальністю «С.К.С.-ТРАНС» про стягнення 19 550,21 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з товариства обмеженою відповідальністю «С.К.С.-ТРАНС» (пров. Європейський, буд. 10, кімната 2, м. Добропілля Донецької області; код за ЄДРПОУ 37755498) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортом в сумі 19 550,21 грн., що еквівалентно 710,40 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, 21.11.2016 року, в дохід Державного бюджету України (р/р 31211216700075, Слов'янське УК/м. Слов'янськ/22160100, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016, код бюджетної класифікації 22160100).

Вступну та резолютивну частини рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті 28 лютого 2018 року. Повне судове рішення складене 20 березня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Чучко В.М.