Рішення від 19.03.2018 по справі 161/292/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 року ЛуцькСправа № 161/292/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Кондзерського Д.М.,

представника відповідача Крючевської В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Торгінвестбуд-Луцьк» до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Торгінвестбуд-Луцьк» (далі - ПП «Торгінвестбуд-Луцьк», позивач) звернулося з позовом до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради (далі - відділ ДАБК Луцької міської ради, відповідач), в якому просить з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог визнати протиправним та скасувати наказ від 20.12.2017 №160 про проведення позапланової перевірки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відділом ДАБК Луцької міської ради винесено наказ від 20.12.2017 №160 про проведення позапланової перевірки ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельська, 29-31 у м. Луцьку». Позивач вважає, що перевірка призначена незаконно, оскільки звернення прокурора Луцької місцевої прокуратури від 11.12.2017 №33-004кп17, яке слугувало підставою для видачі наказу, не є вимогою правохоронного органу, як це передбачено пунктом 7 Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, з огляду на що ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» просить скасувати вказаний наказ як протиправний.

В поданому відзиві на позовну заяву (а.с.64-68) відповідач позовні вимоги ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» не визнав, посилаючись на те, що підставою для призначення позапланової перевірки об'єкта будівництва «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельській 29-31 в м. Луцьку» та винесення наказу від 20.12.2017 №160 про проведення позапланової перевірки став лист Луцької місцевої прокуратури від 11.12.2017 №33-004кп17 з доданою до нього ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06.10.2017. Відповідно до даної ухвали надано дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на вказаному об'єкті будівництва на предмет відповідності зазначеній у декларації про початок виконання будівельних робіт категорії складності об'єкта будівництва вимогам державних стандартів і правил, будівельних норм, яка доручена відділу ДАБК, у зв'язку із чим в листі від 11.12.2017 прокурор Луцької місцевої прокуратури вимагав забезпечення виконання ухвали суду (а.с.69-70). Крім того, зазначає, що відділом ДАБК під час прийняття рішення про проведення позапланової перевірки було враховано, що позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на зазначеному об'єкті будівництва з підстав, зазначених в ухвалі суду від 06.10.2017, призначається вже вп'яте, проте ще жодного разу відділ ДАБК не зміг перевірити ці обставини, оскільки замовник будівництва (ПП «Торгінвестбуд-Луцьк») не допускає посадових осіб відділу ДАБК на об'єкт будівництва та не надає проектної і виконавчої документації. У зв'язку із чим інспекторами відділу ДАБК двічі складався акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функції (акти від 06.02.2017 та від 14.12.2016) та акт про перевірку виконання вимог припису від 28.02.2017, яким встановлено, що вимоги припису про допуск посадових осіб та надання проектної та виконавчої документації не виконанні (а.с.71-73). Також відділом ДАБК була призначена перевірка у строк з 06.07.2017 по 19.07.2017, однак через оскарження в судовому порядку наказу від 23.06.2017 №104 про її призначення - не була проведена. У зв'язку із зазначеним, начальником відділу ДАБК ОСОБА_4 було прийнято підставне рішення про призначення та проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» на зазначеному об'єкті будівництва та виданий відповідний наказ від 20.12.2017 №160. Таким чином, начальник відділу ДАБК ОСОБА_4 виніс оскаржуваний наказ з підстав, передбачених чинним законодавством. Крім того, зазначає, що строк проведення перевірки був встановлений з 09.01.2018 по 22.01.2018, що відповідає вимогам пункту 7 Порядку №553 (строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні). При цьому 26.12.2017 позивачу було надіслано повідомлення №28-19/1117 про призначення позапланової перевірки на вказаному об'єкті будівництва, у зв'язку із чим замовнику необхідно забезпечити на час проведення перевірки присутність уповноважених представників замовника, інженера технічного нагляду, підрядника та проектної організації та надати дозвільну, проектну та виконавчу документацію, яке останній отримав 28.12.2017 (а.с.78зворот). Отже, приймаючи оскаржуваний наказ про проведення позапланової перевірки відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством у сфері містобудівної діяльності, а тому просить в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив їх задовольнити. Додатково зазначив, що дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час проектування та будівництва багатоквартирного двохсекційного житлового будинку по вул.Ковельській, 29-31 у м.Луцьку скасований ухвалою Луцького міськрайонного суду від 21.02.2018, а тому звернення прокурора Луцької місцевої прокуратури до відповідача з вимогою на проведення позапланової перевірки є безпідставним та незаконним.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» з підстав, викладених у відзиві, та додатково пояснила, що в ухвалі Луцького міськрайонного суду доручено проведення перевірки саме відповідачу, а тому зобов'язаний був виконати звернення прокурора Луцької місцевої прокуратури з вимогою забезпечити виконання вищевказаного рішення суду.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», статті 41 Закону України «Про врегулювання містобудівної діяльності» та у зв'язку зі зверненням прокурора Луцької місцевої прокуратури від 11.12.2017 №33-004 кп 17, ухвали Луцького міськрайонного суду від 06.10.2017 по справі №161/1408/17 начальником відділу ДАБК ОСОБА_4 винесено наказ від 20.12.2017 №160 про проведення позапланової перевірки, яким зобов'язано заступника начальника відділу ОСОБА_5, інспектора, головного спеціаліста ОСОБА_6 у термін з 09 січня по 22 січня 2018 провести позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» на об'єкті будівництва «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельській, 29-31 в м. Луцьку» (а.с.76).

26.12.2017 відділ ДАБК надіслав на адресу ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» повідомлення №28-19/1117 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і на об'єкті «Нове будівництво багатоквартирного двохсекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Ковельській, 29-31 в м. Луцьку», яким вимагав забезпечити на строк перевірки присутність на об'єктів уповноважених представників замовника, інженера технічного нагляду, підрядника та проектної організації з документами, що посвідчують особу та повноваження, та представити для перевірки до відділу ДАБК дозвільну, проекту та виконавчу документацію, інші документи, що стосуються вказаного будівництва (а.с.78). Дане повідомлення позивач отримав 28.12.2017 (а.с.78 зворот).

Надаючи правову оцінку оскаржуваному наказу, суд враховує наступне.

Порядок здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури регулюється Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V), Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553).

Згідно з преамбулою Закону №877-V цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 1 Закону №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Як визначено частиною четвертою статті 2 Закону №877-V, заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 №687-XIV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції, здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону №3038-VI.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: 1) подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; 2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; 3) виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; 4) перевірка виконання суб'єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;

5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом; 6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб'єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначена Порядком №553.

Згідно з пунктом 5 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до пункту 7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, вимога правоохоронних органів про проведення перевірки. Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.

Пунктом 12 Порядку №553 встановлено, що посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані, зокрема, надсилати повідомлення про проведення планової перевірки суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручати особисто під розписку керівнику суб'єкта містобудування чи його уповноваженій особі із зазначенням дати початку та дати закінчення перевірки не пізніше ніж за десять днів до її початку.

Як свідчать матеріали справи, підставою для призначення позапланової перевірки згідно з оскаржуваним наказом стало звернення прокурора Луцької місцевої прокуратури від 11.12.2017 за №33-004кп17, яким повідомлялось, що під час досудового розслідування у кримінальному провадженні №42016030000000004 від 18.01.2016 отримано ухвалу слідчого судді Луцького міськрайонного суду про дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час проектування та будівництва багатоквартирного двохсекційного житлового будинку по вул.Ковельській, 29-31 у м.Луцьку працівниками відділу ДАБК Луцької міської ради. Зважаючи на викладене, прокурор Луцької місцевої прокуратури вимагав від відповідача забезпечити виконання ухвали суду на проведення перевірки в межах розумних строків (а.с.69).

В додаток до вимоги прокурора Луцької місцевої прокуратури надіслано на адресу відділу ДАБК ухвалу слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06.10.2017, якою надано дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час проектування та будівництва багатоквартирного двохсекційного житлового будинку по вул.Ковельській, 29-31 у м.Луцьку, проведення якої доручено працівникам відділу ДАБК (а.с.70).

Таким чином, відповідач, отримавши вимогу прокурора Луцької місцевої прокуратури та ухвалу Луцького міськрайонного суду від 06.10.2017 про надання дозволу на проведення перевірки, правомірно видав наказ про проведення позапланової перервірки ПП «Торгінвестбуд-Луцьк».

Суд вважає безпідставними твердження позивача про те, що лист прокуратури 11.12.2017 за №33-004кп17 носить явно замовний характер, а вимога прокурора про проведення перевірки повинна бути оформлена відповідною постановою, оскільки дії прокуратури по надісланню вказаного листа ПП «Торгінвестбуд-Луцьк» не оскаржувало, а норми чинного законодавства, які регулюють порядок призначення позапланових перевірок, чітко не визначають форму подання правоохоронним органом вимоги про їх проведення.

Крім того, враховуючи те, що повідомлення прокурора Луцької місцевої прокуратури містить саме вимогу забезпечити виконання рішення суду від 06.10.2017 на проведення перевірки, відтак начальником відділу ДАБК Луцької міської ради в межах повноважень та на законних підставах винесено оспороюваний наказ від 20.12.2017 №160.

Отже, наказ від 20.12.2017 №160 відділу ДАБК Луцької міської ради про проведення позапланової перевірки є правомірний та прийнятий відповідно до вимог чинного законодавства.

Крім того, суд не бере до уваги твердження позивача про те, що дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час проектування та будівництва багатоквартирного двохсекційного житлового будинку по вул.Ковельській, 29-31 у м.Луцьку скасований ухвалою Луцького міськрайонного суду від 21.02.2018, а тому оскаржуваний наказ є безпідставний, оскільки вказане судове рішення породжує правові наслідки після його винесення, тобто ухвала Луцького міськрайонного суду від 06.10.2017 слугувала законною підставою для звернення прокурора Луцької місцевої прокуратури до відповідача з вимогою про проведення перевірки працівникам відділу ДАБК Луцької міської ради на об'єкті будівництва відповідача.

З врахуванням встановлених судом обставин справи та досліджених доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій

Повне судове рішення складено 20 березня 2018 року.