Рішення від 16.03.2018 по справі 803/128/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2018 року ЛуцькСправа № 803/128/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника відповідача Загоруйка О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» до Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення в частині,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» (далі - позивач, ТзОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП») звернулося з позовом до Луцької міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №797-1 від 20.12.2017 в частині затвердження акта з визначення збитків власнику землі від 20.11.2017, що нанесений територіальній громаді міста Луцька в особі Луцької міської ради внаслідок використання ТзОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» земельних ділянок міської комунальної власності територіальної громади міста Луцька без правовстановлюючих документів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою міською радою прийняте рішення від 20.12.2017 №797-1, яким затверджено акт з визначення збитків ТзОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП», завданих використанням земельних ділянок комунальної власності загальною площею 81651 кв. м., 14742 кв.м. та 837 кв.м., що розташовані в м.Луцьку на вул.Єршова, 1 за періоди з 01.01.2015 по 31.12.2015, з 01.01.2016 по 31.12.2016 та з 01.01.2017 по 31.10.2017 без правовстановлюючих документів. Вважає, що вказане рішення є незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки позивачем за період лютий 2015 - січень 2016 перераховано до бюджету м.Луцька земельного податку в загальній сумі 788255,78 грн., що не враховано комісією відповідача при складанні вищевказаного акта. Крім того, зазначає, що нарахування відповідачем суми збитків за період з 27.07.2016 по 28.01.2017 включно та період з 03.07.2017 по 31.10.2017 включно є неправомірним, оскільки у вказані періоди діяли відповідні рішення Луцької міської ради про передачу товариству земельних ділянок в оренду.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги ТзОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» не визнав та зазначив, що згідно з п.«б» ч.1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР до делегованих повноважень виконавчого органу міської ради входить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів. Окрім того, на даний час є чинною постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», якою затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам. Абзацами 1, 4 пункту 2 згаданого Порядку передбачено, що розміри збитків власникам землі та землекористувачам визначаються комісіями, що створені Київською та Севастопольською міськими радами, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад, а результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Так, Луцькою міською радою прийнято рішення від 26.02.2014 №55/103 «Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Луцькій міській раді збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів», зі змінами, внесеними рішеннями Луцької міської ради від 25.06.2014 №61/32 та від 25.10.2017 №32/50. Виконавчим комітетом Луцької міської ради прийнято рішення від 02.04.2014 №205-1, від 16.07.2014 №416-1, від 17.02.2016 №97-1, від 03.08.2016 №463-1 та від 28.04.2017 №214-1, якими створено комісію з визначення збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів та затверджувався її персональний склад. Таким чином, затвердження Порядку визначення та відшкодування Луцькій міській раді збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів, створення комісії з визначення збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів, а також безпосереднє визначення даною комісією збитків, завданих фізичними та юридичними особами внаслідок використання ними земельних ділянок комунальної власності без правовстановлюючих документів, шляхом розгляду відповідних документів та прийняття рішень у вигляді складання актів з визначення збитків власнику землі внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності без правовстановлюючих документів відповідає вимогам чинного законодавства. Крім того, зазначає, що акт з визначення збитків від 20.11.2017 був складений та затверджений виконавчим комітетом Луцької міської ради в межах повноважень органів місцевого самоврядування.

В судове засідання позивач свого представника не направив, просив розгляд справи проводити без участі представника ТзОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» (а.с.178).

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, просив відмовити в задоволенні позову повністю з підстав, викладених у відзиві. Додатково суду пояснив, що Луцька міська рада не приймала будь-яких рішень щодо затвердження розміру збитків, оскаржуване рішення було прийняте виконкомом Луцької міської ради в межах його повноважень. Крім того, зауважив, що питання правильності визначення розміру збитків, які нараховані ТзОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності без правовстановлюючих документів, віднесено до юрисдикції господарського суду.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими та до задоволення не підлягають з огляду на таке.

Судом встановлено, що Луцькою міською радою прийнято рішення від 26.02.2014 №55/103 «Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Луцькій міській раді збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів», зі змінами, внесеними рішеннями Луцької міської ради від 25.06.2014 №61/32 та від 25.10.2017 №32/50, яким затверджено Порядок визначення та відшкодування Луцькій міській раді збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів, форму Акта з визначення збитків та форму договору про добровільне відшкодування збитків (а.с.84-105).

Виконавчим комітетом Луцької міської ради прийнято рішення від 17.02.2016 №97-1, зі змінами, внесеними рішеннями від 03.08.2016 №463-1, від 28.04.2017 №214-1, яким створено комісію з визначення збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів, та затверджено її персональний склад (а.с.109-112).

Як свідчать матеріали справи, 20.12.2017 виконавчий комітет Луцької міської ради прийняв рішення №797-1 про затвердження актів комісії з визначення збитків власнику землі, пунктом 2 якого затверджено акт з визначення збитків власнику землі від 20.11.2017, нанесених територіальній громаді міста Луцька в особі Луцької міської ради внаслідок використання ТзОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» земельних ділянок міської комунальної власності територіальної громади м.Луцька без правовстановлюючих документів, загальними площами 81651 кв. м., 14742 кв.м. та 837 кв.м., що розташовані в м.Луцьку на вул.Єршова, 1 за періоди з 01.01.2015 по 31.12.2015, з 01.01.2016 по 31.12.2016 та з 01.01.2017 по 31.10.2017 без правовстановлюючих документів (а.с.6-8).

Надаючи правову оцінку спірному рішенню, суд враховує наступне.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам врегульовано положеннями глави 24 Земельного кодексу України (статті 156-157).

Так, відповідно до статті 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно з частинами першої та третьої статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам (далі - Порядок №284).

Відповідно до пункту 1 вказаного Порядку власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно з пунктом 2 Порядку №284 розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Водночас підпунктом 1 пункту «б» частини першої статті 33 Закону України Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Аналіз положень зазначених нормативних актів свідчить про те, що виконавчий комітет Луцької міської ради, вважаючи, що ТзОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» завдало органу місцевого самоврядування збитків у вигляді недоодержаних доходів, мав право та повноваження скласти акт з визначення збитків власнику землі від 20.11.2017 (а.с.7-8) та затвердити його відповідним рішенням виконкому Луцької міської ради від 20.12.2017 №797-1 (а.с.6)

Водночас за правилами частини першої статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Таким чином, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Тобто, у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке порушує безпосередньо права чи обов'язки позивача.

В даному випадку повноваження виконкому Луцької міської ради обмежуються лише прийняттям рішення про затвердження акту, оформленого комісією з визначення збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів. Що стосується відшкодування виявлених збитків, то вони не можуть бути примусово відшкодовані на підставі оскаржуваного рішення. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Аналогічний правовий висновок був висловлений Верховним Судом України у постанові від 18.10.2016 у справі №21-51а16, який в силу вимог частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає врахуванню судом.

Таким чином, оскільки оспорюване рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.12.2017 №797-1 не порушує права, обов'язки чи інтереси позивача, не створює для товариства жодних негативних наслідків, тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення є безпідставними, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Водночас при прийнятті рішення суд враховує і ту обставину, що до повноважень виконавчого органу міської ради належить прийняття рішень про затвердження акта комісії з питань визначення розміру збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів, при цьому міська рада не наділена такими повноваженнями, що в свою чергу виключає в даному випадку будь-які порушення відповідачем прав та інтересів ТзОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП».

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій

Повне судове рішення складено 19 березня 2018 року.