м. Вінниця
19 березня 2018 р. Справа № 802/2576/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області
до: Середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Кожухів Літинського районі Вінницької області
про: застосування заходів реагування
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Кожухів Літинського районі Вінницької області про застосування заходів реагування.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 24.05.2016 позивачем здійснено планову перевірку Середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Кожухів Літинського районі Вінницької області за адресою: Вінницька обл., Літинський р-н, с. Кожухів, вул. Шляхова, 26, за результатами якої складено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 24.05.2016 №120 (далі - Припис №120), яким встановлено термін виконання виявлених порушень до 30.07.2016.
06.12.2017 у відповідності до Розпорядження КМУ 20.09.2017 №643-р "Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки" здійснено позапланову перевірку закладу. За результатами перевірки складено акт перевірки від 06.12.2017 №217 (далі - Акт №217), в якому зафіксовані невиконані заходи згідно попередніх перевірок, а також нові порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Ухвалою суду від 17.01.2017 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження. Так, відповідно до статей 162-164, 262 КАС України відповідачеві встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву та п'ятиденний строк для подання заперечень з дня отримання відповіді на відзив, а позивачеві - п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив.
23.01.2018 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву згідно якого відповідач заперечує проти позову та просить у його задоволенні відмовити. Таку позицію мотивовано, тим що на майже всі порушення зазначені у акті перевірки усунені відповідно до листа від 22.01.2018 за №07, що підтверджується фотокопіями. Також відповідач зазначив, що в школі с. Кожухів навчається 125 учнів і повне зупинення експлуатації школи спричинить порушення статті 53 Конституції України в частині доступності освіти.
ОСОБА_1 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями ч. 2 ст. 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р. №1052 від 16.12.2015р. №1052 (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Серед основних завдань ДСНС, зокрема є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п.3. Положення №1052).
Разом з тим, згідно із пунктом 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій №507 від 21.09.2017 р. (далі - Положення), Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (скорочена назва -ГУ ДСНС України у Вінницькій області) (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
В силу вимог підпункту 27 пункту 4 вказаного Положення, до основних завдань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області віднесено здійснення безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання.
В свою чергу, відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України ( далі - КЦЗ України), центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Так, частиною шостою статті 7 Закону № 877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. (ч.7. статті 7 Закону № 877-V ).
В свою чергу, відповідно до частини другої статті 70 КЦЗ України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей (п.12. ч.1. статті 67 КЦЗ України).
Крім того, частиною другою статті 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Разом з тим, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення (п.1-2, ч.1 статті 70 Закону № 877-V).
Судом встановлено, що ГУ ДСНС України у Вінницькій області складено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 24.05.2016 №120, яким встановлено термін виконання виявлених порушень до 30 липня 2016 року.
06 грудня 2017 року у відповідності до Розпорядження КМУ від 20.09.2017 року №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки» та вимог ст. 6 Закону № 877-V, здійснено позапланову перевірку закладу. За результатами перевірки складено акт від 06.12.2017 року № 217, в якому зафіксовані невиконані заходи згідно попередніх перевірок, а також нові порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме:
1. Будівлю не обладнано системою протипожежного захисту (Розділ 5 гл. 1 п. 1.2. Правил пожежної безпеки в Україні (НАПБ А.01.001- 2015), затверджених наказом МВС України 30.12.2014 №1417, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 (далі - НАПБ А.01.001-2015), розділ 6 п. 6 Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України 15.08.2016 №974, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 08.09.2016 №1229/29359 (далі - ППБСОУ), ст. 57 Кодексу ЦЗУ [п. 1 Припис №1205, п. 1 Акт №217].
2. Не проведено вогнезахисну обробку дерев'яних елементів конструкцій горища (Розділ III гл. 2 п. 2.5, п. 2.6 НАПБ А.01.001-2015 [п. 3 Припис № 120, п. 2 Акт №217].
3. Вихід на горище не обладнано протипожежним люком (Розділ 3 гл. 2 п. 2.3 НАПБ А.01.001-2015) [п. 10 Припис №120, п. 3 Акт №217].
4. Навчальний заклад не забезпечено зовнішнім та внутрішнім протипожежним водопостачанням згідно з вимогами будівельних норм (ДБН В.2.5-74:2013 Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування та ДБН В.2.5-64:2012 Внутрішній водопровід та каналізація. ОСОБА_1 Проектування. ОСОБА_2 Будівництво) (Розділ 6 п. 1 ППБСОУ) [п. 8 Акт №217].
5. Приміщення недоукомплектовані первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками, сертифікованими в Україні), згідно норм належності (Розділ 5 гл. З п. 3.6, п. 3.7, п. 3.8, п. 3.9 НАПБ А.01.001-2015, розділ 3 п. 17, розділ 6 п. 8, п. 9 ППБСОУ) [п. 5 Припис №120, п. 9 Акт №217].
6. Приміщення електрощитової в навчальному корпусі не забезпечено протипожежними дверима (Розділ 3 гл. 2 п. 2.3 НАПБ А.01.001-2015) (п. 11 Акт №2017).
7. Допускається складування легкозаймистих та горючих рідин в приміщенні електрощитової у навчальному корпусі (Розділ 3 гл. 2 п. 2.11, п. 2.12, НАПБ А 01.001-20105) (п. 12 Акт №217).
8. Підвальне приміщення в навчальному корпусі не прибрано від легкозаймистих та горючих матеріалів (Розділ 3 гл. 2 п. 2.11 НАПБ А.01.001-2015) (п. 13 Акт 2017).
9. В підвальному приміщенні та в приміщенні електрощитової навчального корпусу світильник з лампою розжарювання не обладнано захисним суцільним склом (ковпаком) (Розділ 4 гл. 1 п. 1.18 НАПБ А.01.001-2015) (п. 13 Акт №217).
10. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів і кабелів в підвальному приміщенні в навчальному корпусі не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (Розділ 4 гл. 1 п. 1.6. НАПБ А.01.001-2015) (п. 15 Акт №217).
11. У підвальному приміщенні навчального корпусу з'єднувальну коробку не закрито кришкою з негорючого матеріалу (Розділ 4 гл. 1 п. 1.7 НАПБ А.01.001-2015) (п. 15 Акт №217).
12. Не надано протокол випробування по визначенню групи горючості дослідно - випробувальної лабораторії ДСНС України щодо покриття підлоги з підвального приміщення навчального корпусу, де розташована майстерня та класна кімната горючим матеріалом (лінолеум) (Розділ 3 гл. 2п. 2.28. НАПБ А.01.001.-2015) (п. 16 Акт №217).
13. Не придбано дрова, що розміщені в протипожежних розривах між будівлею навчального корпусу та іншими будівлями та спорудами (Розділ 3 гл. 1 п. 1.4. НАПБ А.01.001-2015) (п.18 Акт №217).
14. Персонал не забезпечено засобами радіаційного та хімічного захисту (ст.20 Кодексу ЦЗУ, п.4.3 Правил техногенної безпеки та хімічного захисту (ст. 20 Кодексу ЦЗУ, п. 4.3 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України 15.08.2007 №557, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 №1006/14273, Постанова КМУ 19.08.2002 №1200 Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю) (п. 20 Акт №127).
15. Будівлю котельні не обладнано системою протипожежного захисту (Розділ 5 гл. 1 п. 1.2 НАПБ А.01.001-2015, розділ 6 п. 6 ППБСОУ, ст. 57 Кодексу ЦЗУ) (п. 1 Припис №120, п. 29 Акт №217).
16. Приміщення недоукомплектовано первинними засобами пожежогасіння (вогнегасники, сертифікованими в Україні), згідно норм належності (Розділ 5 гл. 3 п. 3.6, п. 3.7, п. 3.8, п. 3.9 НАПБ А.01.001-2015, розділ 3 п. 17, розділ 6 п. 8, п. 9 ППБСОУ) [п. 5 Припис №120, п. 32 Акт №217].
17. Допускається закривання витяжного каналу вентиляційної системи сторонніми предметами (Розділ 4 гл. 2 п. 2.22 НАПБ А.01.001-2015) (п.33 Акт №217).
18. В приміщенні котельні не прибрано горючі матеріали (дрова) від топкового отвору (Розділ 4 гл. 2 п. 2.22 НАПБ А.01.001-2015) (п.34 Акт №217).
Акт від 06.12.2017 року №217 вручено директору СЗОШ с. Кожухів ОСОБА_3 та сільському голові Кожухівської сільської ради ОСОБА_4, про що свідчать їх особисті підписи.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідач у відзиві на позов вказує, що майже всі порушення зазначені в акті перевірки усунуті.
Разом з тим, суд з матеріалів справи видно, що порушення виявлені у ході перевірки у повному обсязі не виконано відповідачем.
За таких обставин та враховуючи те, що під час проведення перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, а саме застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Кожухів Літинського району Вінницької області шляхом відключення від джерела електроживлення та опломбування вхідних дверей до повного усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність у суб'єкта владних повноважень, витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до Середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Кожухів Літинського району Вінницької області (вул. Шляхова, 26, с.Кожухів, Літинський район, Вінницька область, 22313) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Кожухів Літинського району Вінницької області шляхом відключення від джерела електроживлення та опломбування вхідних дверей до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначених у акті позапланової перевірки №217 від 06.12.2017 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович