57300, Миколаївська область, м.Снігурівка, вул.імені генерала ОСОБА_1, 69
19 березня 2018 року м. Снігурівка
Справа № 485/406/18
Провадження № 3/485/118/18
Суддя Снігурівського районного суду Миколаївської області Фортуна Т.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від Снігурівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Миколаївської області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався
за ст. 183-1 КУПАП
встановив:
16 березня 2018 року до Снігурівського районного суду Миколаївської області надійшов протокол №3 від 05 березня 2018 року, складений начальником Снігурівського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Миколаївської області стосовно ОСОБА_2, який не сплачує аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищає суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до виконання. Станом на 05 березня 2018 року заборгованість становить 12578,50грн.
Дії ОСОБА_2 кваліфіковано за ст. 183-1 КУпАП як несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Ознайомившись з матеріалами справи, приходжу до висновку про необхідність їх повернення для дооформлення на підставі такого.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні данні, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно з ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У протоколі про адміністративне правопорушення №3 від 05 березня 2018 року не вказано, з якого часу ОСОБА_2 не сплачував аліменти на утримання дитини.
Крім того, у протоколі зазначено, що боржник станом на 05 березня 2018 року має заборгованість за аліментами у розмірі 12578,50 грн., але доказів на підтвердження повідомлення боржника про наявність заборгованості зі сплати аліментів не додано.
У протоколі не вказано даних про те, що другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення вручено особі, стосовно якої складено протокол.
Крім того, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права та обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП, а також приписи ст. 63 Конституції України, про що робиться відмітка у протоколі. Вказаної відмітки у протоколі немає.
Також у протоколі немає посилання на відповідну статтю Закону України «Про виконавче провадження», яка є підставою для підставою для складення відповідного протоколу.
За таких обставин, з метою повного, всебічного та об'єктивно розгляду адміністративної справи, недопущення порушення прав особи, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.183-1 КУпАП слід повернути Снігурівському районному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Миколаївської області для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 245, 251, 256, 268, 269 КУпАП, суддя
постановив:
- справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ст. 183-1 КУпАП повернути Снігурівському районному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Миколаївської області для належного оформлення та доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Ю. Фортуна