Постанова від 19.03.2018 по справі 138/648/18

Справа № 138/648/18

Провадження №:3/138/328/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 року м.Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого: судді Ясінського Ю.А.,

з участю: секретаря Сілантьєвої Л.А.,

адмінправопорушника ОСОБА_1,

захисника ОСОБА_2,

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Служби безпеки України у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Некрасове, Вінницького району Вінницької області, мешканця АДРЕСА_1, українця, громадянина України, одруженого, не судимого, освіта вища, працюючого помічником начальника загону - начальником відділення міжнародного співробітництва та прикордонно-представницької роботи Могилів-Подільського прикордонного загону імені Героя України старшого лейтенанта Вячеслава Семенова, паспорт НОМЕР_1, виданий 19.07.1996 Піщанським РВ УМВС України у Вінницькій області, тел.НОМЕР_2, до адміністративної відповідаль-ності не притягувався, за п.8 ч.1 ст.212-2 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

В результаті проведеної 22.12.2017 комісією УСБУ у Вінницькій області спеціальної експертизи встановлено, що згідно з Журналом обліку ділових зустрічей з іноземними делегаціями, групами, іноземними громадянами (№71 н/т), протягом 2017 року Могилів-Подільський прикордонний загін відвідали 17 делегацій або іноземних громадян. Проте, в порушення вимог п.716, 731 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, установах і організаціях, затвердженого Постановою КМ України від 18.12.2013 №939 (далі-Порядок №939) під час прийому офіційних іноземних делегацій (16.05.2017 та 03.10.2017 в пункті пропуску «Болган-авто»), програми прийому і роботи з іноземцями та звіти про виконання програм не складалися та до органів СБУ не надсилались.

Відповідно до наказу начальника Могилів-Подільського прикордонного загону №74 від 25.03.2016 відповідальність за організацію роботи з іноземними делегаціями та іноземними громадянами покладено на помічника начальника загону - начальника відділення міжнародного співробітництва та представницько-прикордонної роботи, яким є ОСОБА_1

Згідно п.716 Порядку №939 - підрозділом зовнішніх відносин разом з режимно-секретним органом (РСО) та іншими структурними підрозділами підприємства, установи, організації розробляється програма прийому і роботи з іноземцями. Згідно п.731 Порядку №939 - за результатами прийому іноземців підрозділ зовнішніх відносин складає звіт про виконання програми прийому і роботи з іноземцями. Звіти складаються у необхідній кількості примірників і надсилаються органу СБУ та іншим заінтересованим підприємствам, установами, організаціям.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачається порушення порядку прийому іноземних делегацій, груп, окремих іноземців та забезпечення режиму секретності під час міжнародного співробітництва, чим створені загрози витоку секретної інформації.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому йому правопорушенні не визнав, пояснив, що такі програми і звіти не складаються в ході відвідування пунктів пропуску іноземцями, оскільки пункти пропуску, з огляду на вимоги ст.10 Закону України «Про державну прикордонну службу України» та Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 751 від 18.08.2010 не входять в структуру Могилів-Подільського прикордонного загону, а стоять на балансі відповідних митниць ДФС України згідно вимог п.8 Постанови Кабінету міністрів України № 100 від 22.02.1994 «Про стан виконання рішень Президента України і Уряду з питань додержання вимог прикордонного і митного законодавства». Згідно ж вимог п.715 Порядку №939 такі програми і звіти відпрацьовуються у зв'язку з прийомом підприємством, установою чи організацією іноземців, а в даних випадках (16.05.2017 та 03.10.2017) Могилів-Подільський прикордонний загін не приймав в пункті пропуску «Болган-авто» представників місії ОБСЄ, які постійно відвідують пункти пропуску без попередження та погодження візитів з керівництвом загону згідно Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Організацією з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) про розміщення спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, який ратифіковано Законом України від 29.05.2014 № 1282-VII. Внесення ж інформації про відвідування іноземцями пункту пропуску до журналу, передбаченого п.730 Порядку №939, де в графі «Підрозділи підприємства, установи, організації, які відвідувалися іноземцями» ним зазначено пункт пропуску «Болган-авто», пояснив своєю помилковою ініціативою зафіксувати інформацію аби доповісти співробітникам СБУ. Крім того, вважає, що посадові особи відділу охорони державної таємниці УСБУ у Вінницькій області поверхнево та необ'єктивно провели перевірку в прикордонному загоні.

Аналіз пояснень ОСОБА_1 дозволяє зробити висновок про те, що вони за своїм змістом є суперечливими, оскільки останній, не вбачаючи підстав для виконання вимог Порядку №939, сам же частково виконав вказані вимоги, внісши відомості до журналу.

Позиція захисту спростовується і дослідженими в судовому засіданні документами та поясненнями свідка.

Так, опитаний головний спеціаліст відділу охорони державної таємниці УСБУ у Вінницькій області ОСОБА_5, який складав протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 пояснив, що в результаті проведеної 22.12.2017 комісією УСБУ у Вінницькій області спеціальної експертизи встановлено вказане вище порушення вимог режиму секретності в державному органі. До Могилів-Подільського прикордонного загону направлявся примірник Акту спеціальної експерти, однак жодних заперечень, незгоди або окремої думки з викладеними в акті порушеннями від посадових осіб Могилів-Подільського прикордонного загону до УСБУ у Вінницькій області не надходило. Зазначив, що ведення Журналу обліку ділових зустрічей з іноземними делегаціями, групами, іноземними громадянами Могилів-Подільського прикордонного загону (інв. №71 нт) передбачено п.730 Порядку №939. Форма даного Журналу передбачена додатком до Порядку №939 (сторінка 308 Порядку). Тобто, до вказаного Журналу необхідно записувати лише офіційні зустрічі, які проводились Могилів-Подільським прикордонним загоном та про проведення яких прийнято рішення керівником. Відповідальним за організацію роботи з іноземними делегаціями та іноземними громадянами є ОСОБА_1, який з 17-ти відвідувань записав до вказаного Журналу 15-ть, а 2 не записав. Згідно п.713 Порядку №939 - рішення про можливість прийому установами іноземних делегацій, груп та окремих іноземців приймаються керівниками таких установ, які несуть особисту відповідаль-ність за організацію прийому іноземців і роботу з ними, вжиття необхідних заходів для охорони державної таємниці. Згідно п.714 Порядку №939 - безпосередню організацію прийому іноземців і роботу з ними забезпечують підрозділи зовнішніх відносин установи, а в установах, де такі підрозділи відсутні, - спеціально призначені наказами керівників для виконання зазначених функцій посадові особи. Пункт 715 Порядку №939 зазначає, що у зв'язку з прийомом установою іноземців завчасно з урахуванням наявних відомостей щодо візиту, який повинен відбутися, підрозділ зовнішніх відносин разом з РСО та іншими структурними підрозділами, яким доручено приймати іноземців, визначає мету прийому, строк перебування іноземців в установі, осіб, відповідальних за прийом іноземців і проведення роботи з ними, характер та обсяг інформації про діяльність установи, яка з урахуванням легенди прикриття установи може бути доведена до іноземців або передана їм, а також коло питань, що будуть обговорюватися під час прийому, перелік виробничих та службових приміщень, які планується відвідати. Згідно п.716 Порядку №939 підрозділом зовнішніх відносин разом з РСО та іншими структурними підрозді-лами установи розробляється програма прийому і роботи з іноземцями. При цьому навіть відвідування іноземцями з місії ОБСЄ пунктів пропуску згідно вказаного вище Меморандуму можна вважати офіційною іноземною делегацією, оскільки Порядком №939 не конкретизовано місце прийняття делегації, яким може бути і територія, що не належить установі, однак на якій даною установою здійснюється службова діяльність, і таке відвідування, тим більше на постійній основі, несе загрозу витоку державної таємниці. Меморандум та постійне відвідуван-ня співробітниками ОБСЄ пунктів пропуску теж не звільняє відповідальних осіб від обов'язку подання програм і звітів, тим більше така програма може бути розроблена раз на постійній основі і на її виконання лише потрібно подавати звіти. В ході перевірки комісія УСБУ вивчала в загоні необхідні документи та витребовувала необхідну інформацію.

Крім вказаних пояснень вина ОСОБА_1 в інкримінованому йому правопорушенні доведена наступними документами.

Протоколом про адміністративне правопорушення № 6 від 16.02.2018, в якому чітко викладено порушення ОСОБА_1, з посиланням не лише на Закон України «Про державну таємницю», а й на конкретні пункти Порядку № 939, який досліджувався і в судовому засіданні.

Зобов'язанням ОСОБА_1 від 24.04.2014 виконувати вимоги режиму секретності та додержуватися інших вимог законодавства про державну таємницю.

Витягом з акту спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження ді-яльності пов'язаної з державною таємницею в Могилів-Подільському прикордонному загоні ім.Героя України старшого лейтенанта В'ячеслава Семенова №53/26/47-3372дск від 29.12.2017, якою встановлено дані порушення та який був направлений до Могилів-Подільського прикор-донного загону і жодним чином не оскаржувався відповідними посадовими особами загону.

Посадовою інструкцією помічника начальника загону - начальника відділення міжна-родного співробітництва та прикордонно-представницької роботи, згідно якої: він несе особисту відповідальність за виконання покладених на відділення задач, планує і організовує роботу персоналу відділення, здійснює розподіл функціональних обов'язків, розробку основних документів за напрямком міжнародного співробітництва та прикордонно-представницької роботи; він зобов'язаний: організовувати розроблення проектів розпорядчих документів, які регламентують діяльність з міжнародного співробітництва; особисто розробляти найважливіші службові документи; планувати та вживати заходи щодо виконання покладених на відділення завдань; володіти та своєчасно реагувати на обстановку, що складається; організовувати дотримання режиму секретності у відділенні з метою запобігання втратам секретних документів або ознайомленню з їх змістом осіб, які не мають доступу до них.

Карткою про результати перевірки громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці, згідно яких ОСОБА_1 наділений відповідним допуском до державної таємниці.

Таким чином, заслухавши пояснення ОСОБА_1, ОСОБА_5 та дослідивши надані матеріали, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого п.8 ч.1 ст.212-2 КУпАП: недодержання вимог законодавства щодо охорони державної таємниці під час здійснення міжнародного співробітництва, прийому іноземних делегацій, груп, окремих іноземців та осіб без громадянства та проведення роботи з ними.

Так, відвідування іноземними співробітниками місії ОБСЄ пунктів пропуску, де, крім інших служб, працює і персонал прикордонної служби, з огляду на вимоги Порядку №939, можна вважати прийомом офіційної іноземної делегації і Могилів-Подільським прикордонним загоном, оскільки такий прийом не обов'язково повинен відбуватись на території самого загону. При цьому дане відвідування несе загрозу витоку державної таємниці, охорона якої є одним з обов'язків ОСОБА_1 Згаданий вище Меморандум та відвідування співробітниками ОБСЄ пунктів пропуску на постійній основі в будь-який час теж не звільняє відповідальних осіб від обов'язку подання програм і звітів, передбачених Порядком №939, оскільки в ході міжнародно-го співробітництва пріоритет повинен надаватись забезпеченню саме інтересів України, в тому числі у сфері захисту державної таємниці. Тим більше згадана програма у випадку з місією ОБСЄ може бути розроблена раз на постійній основі і на її виконання лише потрібно подавати звіти, що є абсолютно реальним для виконання.

Практика Європейського суду з прав людини показує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Усе викладене вище складається в низку неспростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, що дозволяє визнати ОСОБА_1 винуватим в інкримінованому йому правопорушенні.

Також в ході судового розгляду не встановлено порушень чинного законодавства, допущених співробітниками УСБУ у Вінницькій області в ході проведення перевірки Могилів-Подільського прикордонного загону та складання вказаного вище протоколу про адміністративне правопорушення, які б усували відповідальність ОСОБА_1

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, те що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, обставин, що обтяжують чи пом'якшують його відповідальність не встановлено, і вважає, що для виправлення та перевиховання останнього доцільно застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі, ближче до мінімального.

Керуючись ст.27, 40-1, п.8 ч.1 ст.2122, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні правопорушення, передбаченого п.8 ч.1 ст.2122 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 40 (сорока) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 680 (шістсот вісімдесят) гривень в доход держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 (сорок) копійок.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Вінницької області через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.

Суддя Ю.А.Ясінський