Постанова від 12.03.2018 по справі 916/2544/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2018 року м. ОдесаСправа № 916/2544/17

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді В.В. Лашина

суддів Л.О. Будішевської

Л.В ОСОБА_1

При секретарі Є.О. Чеголя

За участю представників сторін:

Від Комунального підприємства "Одестранспарксервіс" - ОСОБА_2

Інші представники сторін в судове засідання не з'явилися.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш дом"

на рішення господарського суду Одеської області від 13 грудня 2017 року

по справі №916/2544/17

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш дом";

до відповідача 1: Комунального підприємства "Одестранспарксервіс";

до відповідача 2: Обслуговуючого кооперативу "Автостоянка Люстдорф";

про визнання недійсним договору

суддя суду першої інстанції: ОСОБА_3

час та місце прийняття судового рішення: 13.12.2017 р., м. Одеса, просп.. Шевченка 29 господарський суд Одеської області

повний текст рішення складено 18.12.2017

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Наш дом» (у наступному за текстом - ТОВ «Фірма «Наш дом») звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до комунального підприємства «Одестранспарксервіс» (далі - КП «Одестранспарксервіс») та до обслуговуючого кооперативу «Автостоянка Люстдорф» (в подальшому - ОК «Автостоянка Люстдорф») про визнання недійсним договору № 144/К-КР-2017/03-01 про балансоутримання місць для паркування, обґрунтовуючи тим, що договір укладений без проведення конкурсу в порушення Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у м. Одесі, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI.

Рішенням господарського суду Одеської області від 13 грудня 2017 року (суддя Щавинська Ю.М.) у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з цим рішенням, ТОВ «Фірма «Наш дом» в апеляційній скарзі просить його скасувати, посилаючись на неповне з'ясування господарським судом обставин, що мають значення для справи, оскільки оператори паркування згідно до п. 5.6 Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у м. Одесі, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI, визначаються на конкурсних засадах, організацію проведення якого здійснює Департамент транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради, тоді як укладення оспорюваного договору порушує права та інтереси скаржника.

У відзиві на апеляційну скаргу, ОК «Автостоянка Люстдорф» зазначає про безпідставність та необґрунтованість доводів скаржника, який не враховує, що між відповідачами по цій справі був укладений саме договір щодо спеціально відведеної автостоянки, тоді як проведення конкурсу встановлено обов'язковим лише щодо визначення операторів майданчиків для платного паркування. Також ОК «Автостоянка Люстдорф» вказує про відсутність доведення позивачем факту порушення або оспорювання його прав та інтересів, оскільки не було надано жодних доказів, які підтверджують звернення останнього з пропозицією щодо укладення відповідного договору.

Також з апеляційною скаргою не погоджується Комунальне підприємство "Одестранспарксервіс" яке у своєму відзиві просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги вважаючи її безпідставною, а рішення господарського суду законним та обґрунтованим.

28.02.2018 від ТОВ «Фірма «Наш дом» надійшли додаткові пояснення до апеляційної скарги в яких скаржник зазначає що не погоджується з доводами викладеними у відзиві ОК “Автостоянка Люстдорф” на апеляційну скаргу, зазначаючи що відповідач невірно та неповно трактує норми матеріального права в сфері організації та порядку паркування транспортких засобів на території м.Одеса.

У вказаних додаткових поясненнях скаржником також викладено додаткові доводи та підстави в обгрунтування апеляційної скарги, тобто, фактично скаржником подано доповнення до апеляційної скарги.

Згідно приписів ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Особа, яка подала апеляційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на апеляційне оскарження. У разі доповнення чи зміни апеляційної скарги особа, яка подала апеляційну скаргу, повинна подати докази надіслання копій відповідних доповнень чи змін до апеляційної скарги іншим учасникам справи; в іншому випадку суд не враховує такі доповнення чи зміни. (ст. 266 Господарського процесуального кодексу України).

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції не враховує вказані додаткові пояснення (доповнення) скаржника, оскільки ТОВ «Фірма «Наш дом» всупереч вимогам статті 266 Господарського процесуального кодексу України подало їх поза межами строків, визначених у цій статті, та не надало суду доказів надіслання копій додаткових пояснень іншим учасникам справи.

В судовому засіданні 01.03.2018 оголошувалась перерва до 12.03.2018.

Представники Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш дом" та Обслуговуючого кооперативу "Автостоянка Люстдорф" в судове засідання не з'явилися. Про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (в подальшому - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав і обов'язків назване, зокрема, договори та інші правочини.

Частиною першою статті 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (стаття 204 ЦК України).

Згідно із ч. 2 ст. 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

У відповідності до частини 1 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Як зазначено у статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI затверджено Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі, яке поширюється на осіб, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування, а також на суб'єктів господарювання, які утримують такі майданчики.

Пунктом 2.1 зазначеного Положення передбачено, що організація та розміщення майданчиків для платного паркування та спеціально відведених автостоянок здійснюється на підставі Переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, затвердженого рішенням Одеської міської ради, і схеми розміщення майданчиків для платного паркування транспортних засобів та спеціально відведених автостоянок, узгодженої та затвердженої в установленому порядку.

Згідно із пунктами 5.5, 5.6 Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі оператори майданчиків для платного паркування в місті Одесі визначаються на конкурсних засадах, визначених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 11.11.2005 р. № 160 «Про затвердження Положення про порядок конкурсного відбору підприємств з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів». Конкурс з визначення операторів організується та проводиться департаментом транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради у встановленому порядку.

Рішенням Одеської міської ради № 6506-VI від 16.04.2015 р. внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI «Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі», за якими КП «Одестранспарксервіс» визначено уповноваженою особою по здійсненню організації та експлуатації майданчиків для платного паркування транспортних засобів та укладання договорів балансоутримання місць для паркування на території м. Одеси.

У відповідності до рішення Одеської міської ради від 15.03.2017 р. № 1813-VII від 15.03.2017 р. «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 27 серпня 2014 року № 5286-VI «Про затвердження Переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, в новій редакції» було вирішено доповнити Перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси (спеціально відведені автостоянки), затверджений згідно із додатком № 2 до рішення, наступними пунктами: м. Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога, 55/2, кількість місць для паркування 64, займана площа 913 кв.м., технічне облаштування - облаштовано.

07 вересня 2017 року між КП «Одестранспарксервіс» та ОК «Автостоянка Люстдорф» було укладено договір № 144/К-КР-2017/03-01 балансоутримування місць для паркування транспортних засобів на спеціально відведеній автостоянці за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55/2.

Визнання згаданого договору недійсним, який, на думку ТОВ «Фірма «Наш дом», укладений з порушенням законодавства без проведення конкурсу, є предметом позовних вимог.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, господарський суд виходив з того, що позивач фактично ототожнює поняття «спеціально відведена автостоянка» та «майданчик для платного паркування транспортних засобів», проведення конкурсу встановлено лише для визначення операторів майданчиків для платного паркування, а тому не проведення конкурсу з визначення балансоутримувачів спеціально відведених автостоянок не суперечить п.п. 5.5-5.9 Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі.

Аналізуючи матеріали справи, судова колегія доходить висновку, що судом першої інстанції цілком вірно встановлені обставини справи та ним дана правильна юридична оцінка із застосуванням до спірних правовідносин належних норм матеріального права.

Посилання ТОВ «Фірма «Наш дом» про порушення процедури укладення договору без проведення конкурсу, судова колегія вважає помилковими.

Відповідно до Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI, майданчик для платного паркування - площа території (землі), що належить на правах власності територіальній громаді м. Одеси, на якій відповідно до рішення Одеської міської ради здійснюється платне паркування транспортних засобів; спеціально відведена автостоянка - площа території (землі), що належить на правах власності територіальній громаді м. Одеси, яка визначається Одеською міською радою із встановленням правил щодо відповідальності за збереження транспортного засобу. До спеціально відведених автостоянок можуть належати комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету з метою здійснення організації паркування транспортних засобів.

Рішенням Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI затверджений Перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси. У додатку № 1 до цього рішення встановлений перелік місць для паркування, тоді як у Додатку № 2 визначені вже земельні ділянки під спеціально відведені автостоянки.

Відтак, враховуючи приписи п.п. 14.1.104 і 14.1.229 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, Положення від 20.09.2011 р. № 1251-VI та згаданого рішення від 27.08.2014 р. № 5286-VI, для «майданчику для платного паркування» та «спеціально відведеної автостоянки» встановлені різні правові статуси.

Рішенням Одеської міської ради від 15.03.2017 р. № 1813-VII Додаток № 2 був доповнений новою адресою: м. Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога, 55/2, тобто функціональним призначенням вказаної земельної ділянки визначено її застосування саме в якості спеціально відведеної автостоянки.

Названі рішення органу місцевого самоврядування є чинними. Доказів їх скасування матеріали справи не містять.

Пунктом 5.5 Положення № 1251-VI від 20.09.2011 р. встановлено, що на конкурсних засадах визначаються лише оператори майданчиків для платного паркування в місті Одесі. Згадане Положення не містить вимог щодо визначення за конкурсом операторів спеціально відведених автостоянок.

При цьому, приписи пункту 5.6 цього Положення не передбачають обов'язку визначення на конкурсних засадах всіх операторів, зокрема операторів спеціально відведених стоянок, оскільки дана норма знаходиться у системному зв'язку із пунктом 5.5 Положення № 1251-VI від 20.09.2011 р. й встановлює хто саме повинен займатися організацією та проведенням конкурсу - Департамент транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради.

Підтвердженням цього є й пункт 6.4, за яким на Департамент покладені повноваження організації та проведення конкурсу з визначення лише операторів майданчиків для платного паркування у м. Одесі. До повноважень Департаменту не включено проведення конкурсу з визначення операторів спеціально відведених автостоянок.

Предметом оспорюваного договору є провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на спеціально відведеній автостоянці (п.1.1 договору).

Таким чином, уповноважений орган в особі КП «Одестранспарксервіс» мало право на укладення спірного договору № 144/К-КР-2017/03-01 від 07.09.2017 р. без проведення конкурсу. У свою чергу, ТОВ «Фірма «Наш дом» не наводить належних правових підстав, передбачених ст. ст. 203, 215 ЦК України, за наявністю яких правочин може бути визнаний недійсним.

В цілому ж доводи скаржника зводяться до «гри слів» у рішенні Одеської міської ради від 15.03.2017 р. № 1813-VII та його безпідставності, однак згаданий нормативний акт органу місцевого самоврядування не є предметом спору у даній справі.

Твердження скаржника про відсутність Єдиного реєстру місць для паркування транспортних засобів, а також про незатвердження Одеською міською радою переліку осіб, які уповноважені організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів, не впливають на дійсність та визначеність правовідносин, які склалися з укладенням оспорюваного позивачем договору.

За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Одеської області відповідає обставинам справи та вимогам закону, а тому підстав для його скасування чи зміни не вбачається.

Судовий збір за подання апеляційної скарги в порядку статті 129 ГПК покладається на скаржника.

Керуючись ст.ст. 240, 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Наш дом» залишити без задоволення, а рішення господарського суду Одеської області від 13.12.2017 р. по справі № 916/2544/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.

Повний текст постанови складено та підписано 19.03.2018

Головуючий суддя В. В. Лашин

Судді: Л.О. Будішевська

ОСОБА_1