03 березня 2018 року м. РівнеСправа №817/2246/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., за участю секретаря судового засідання Мидловець Л.О., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області
доМиротинської сільської ради
про зобов'язання вчинення дій,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі - ГУ ДСНС України у Рівненській області) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Миротинської сільської ради про зобов'язання вчинення дій шляхом забезпечення доступу для проведення планової перевірки щодо встановлення фактів порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки в об'єктах підвідомчих Миротинській сільській раді.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та суду пояснив, що на підставі наказу від 20.14.2017 №10 головний інспектор Здолбунівського РС ГУ ДСНС України в Рівненській області здійснив виїзд за місцезнаходженням Миротинської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області для проведення планової перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки на об'єктах підвідомчих відповідачу. Проте, Миротинський сільський голова ОСОБА_2 не допустив головного інспектора до її проведення. Вважає, що з огляду на положення статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" відповідач зобов'язаний допустити посадових осіб контролюючого органу до перевірки та надати усі необхідні документи. Просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 02.01.2018 справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем відзиву подано не було, однак 15.01.2018 на адресу суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов, які обґрунтовані тим, що відповідно до Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлений мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) планових заходів у сфері господарської діяльності. Зауважує, що планові перевірки можуть здійснюватися за письмовою заявою суб'єкта господарювання, однак такої заяви Миротинська сільська рада не давала. З цих підстав просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.
У судові засідання представник відповідачів не прибув, про причини неприбуття не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ГУ ДСНС України у Рівненській області прийнято наказ від 20.10.2017 №10, яким затверджено провести планові перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки та цивільного захисту об'єктів згідно з додатком 1, яким передбачено проведення перевірки, зокрема, Миротинської сільської ради з 13.11.2017 по 24.11.2017.
Відповідно до повідомлення про проведення планової перевірки від 01.10.2017 №317, голову Миротинської сільської ради повідомлено, що у період з 13.11.2017 по 24.11.2017 буде здійснено планову перевірку додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об'єктах, які підвідомчі Миротинській сільській раді.
На виконання наказу Здолбунівського районного сектору ГУ ДСНС України в Рівненській області від 20.10.2017 №10 головному інспектору Здолбунівського РС ГУ ДСНС ОСОБА_3 доручено провести у період з 13.11.2017 по 24.11.2017 перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки на об'єктах, які підвідомчі Миротинській сільській раді.
21.11.2017 головним інспектором Здолбунівського РС ГУ ДСНС ОСОБА_3 для проведення планової перевірки здійснено виїзд до Миротинської сільської ради в с.Миротин, вул. Богдана Хмельницького, 70.
Миротинський сільський голова ОСОБА_2 не допустив головного інспектора Здолбунівського РС ГУ ДСНС ОСОБА_3 до проведення перевірки, у зв'язку з чим був складений акт про не допущення до проведення планової перевірки, в якому ОСОБА_2 вказав, що необхідність проведення перевірки на стан дотримання правил пожежної безпеки не має.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V), заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону №877-V, планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Частиною 4 статті 5 Закону №877-V передбачено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити:
дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу;
найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Частинами 1, 2 статті 7 Закону №877-V визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
У свою чергу, відповідно до ч.1 ст.8 Закону №877-V, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;
вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);
відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;
накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону №877-V, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо:
- він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом;
- посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.
Частиною 1 статті 11 Закону №877-V передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом (абз.2). Надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону (абз.4).
За приписами Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, остання для виконання покладених на неї завдань:
- організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання;
- складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Таким чином, ГУ ДСНС України у Рівненській області, як територіальному органу ДСНС України, надано повноваження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки та цивільного стану місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.4 ст.5 КАС України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 46 КАС України визначено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
При цьому, частиною 4 статті 46 КАС України визначено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:
1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання;
2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання;
3) про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України;
4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що суб'єкт владних повноважень (як орган державного нагляду (контролю)) може звернутися до суду з позовом про застосування до суб'єкта господарювання заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) лише у випадках передбачених законом.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відтак, законодавством передбачено право органу державного нагляду (контролю) на звернення до суду з позовом, проте не у будь-якому випадку, а лише з підстав усунення виявлених, за результатами перевірки, порушень. Натомість, права звернення до суду з позовом про зобов'язання суб'єкта господарювання допустити посадових осіб органу державного нагляду до проведення перевірки, не передбачено.
Таким чином, жодним нормативно-правовим актом не передбачено право Державної служби України з надзвичайних ситуацій України та її територіальних органів звертатися до суду з адміністративним позовом про зобов'язання суб'єкта господарювання допустити її посадових осіб до проведення перевірки та надавати усі необхідні для проведення такої перевірки документи.
Суд звертає увагу позивача на те, що Законом №877-V та Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, встановлені виключні підстави звернення до суду.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому до задоволення не підлягають.
Враховуючи положення ст.139 КАС України судовий збір відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області до Миротинської сільської ради про зобов'язання вчинення дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12 березня 2018 року.
Суддя Щербаков В.В.