Постанова від 06.03.2018 по справі 820/635/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2018 р. № 820/635/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.

за участі:

представника позивача ОСОБА_1,

представник відповідача Похил О.В.,

представник 3-ї особи Старченка С.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, третя особа Управління Державної Казначейської Служби України у Шевченківському районі м. Харкова про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, третя особа Управління Державної Казначейської Служби України у Шевченківському районі м. Харкова, в якому просить суд, з підстав протиправності рішення та дій:

- визнати неправомірною відмову Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_4 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 41 000 (сорок одна тисяча) грн. 00 коп.;

- зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_4 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 41 000 (сорок одна тисяча) грн., відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за №1650/24182 та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відмова Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо вчинення дій, необхідних для повернення помилково сплачених коштів, на думку позивача, є необґрунтованою.

Відповідач, Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання представник позивача прибула, позов підтримала та просила його задовольнити.

В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.

В судове засідання представник третьої особи прибув, проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 20.01.2016 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 було укладено договір дарування квартири квартиру №72-В, розташовану за адресою: АДРЕСА_1. Договір посвідчено приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Палєвою О.М., що підтверджуються Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 51947120 від 22.01.2016 року.

Відповідно до вищевказаного договору дарування від 20.01.2016 року вартістю квартири згідно Звіту про оцінку майна становить 860677,00 грн., Сторонами договору квартиру було оцінено у 860000,00 грн.

03.01.2017 року позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна - квартири, сплата якого підтверджується копією квитанції №0.0.680852756.1 від 03.01.2017 року про сплату коштів в сумі 41000,00 грн. до бюджету на р/р 31111156700003.

Як зазначено позивачем, на момент сплати коштів на оплату збору вона вважала, що повинна сплатити 1% від вартості квартиру, яку отримує у дарунок. При цьому помилково було зазначено призначення платежу - придбання нерухомого майна, замість вірного - договір дарування, а також невірно розраховано суму, яка вона сплачувала - 41000,00 грн. (тоді як квартира оцінена сторонами в 860000,00 грн., а вартість квартири згідно звіту про оцінку 860677,00 грн.).

28.03.2017 року позивач звернулась до відповідача з заявою про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна - квартири у розмірі 41000,00 грн. До вказаної заяви позивачем додано наступні документи: копію квитанції від 03.01.2017 року про сплату збору з операції придбання нерухомого майна на суму 41000,00 та копію договору дарування квартири.

Листом №10176-03/49 від 27.10.2017 року Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова повідомило позивача, що не має можливості повернути кошти в сумі 41000,00 грн. у зв'язку з тим, що немає підстав вважати, що сплата коштів проводилась саме за договором дарування.

09.01.2018 року листом №445-03-3/49 Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова повторно відмовило позивачу у поверненні сплаченого збору.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно до пункту 8 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Відповідно до пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 (далі - Порядок № 1740) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Згідно з пунктом 15-3 Порядку № 1740 нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі- продажу нерухомого майна.

У відповідності до ст. 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Статтею 174 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) визначено оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав.

Згідно з п. 174.1 ст. 174 ПК України об'єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на: а) об'єкт нерухомості; б) об'єкт рухомого майна, зокрема: предмет антикваріату або витвір мистецтва; природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння; будь-який транспортний засіб та приладдя до нього; інші види рухомого майна; в) об'єкт комерційної власності, а саме: цінні папери (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об'єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу від неї, майнові та немайнові права; г) сума страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, а також сума, що зберігається відповідно на пенсійному депозитному рахунку, накопичувальному пенсійному рахунку, індивідуальному пенсійному рахунку спадкодавця - учасника накопичувальної системи пенсійного забезпечення; ґ) готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

Відповідно до п. 174.6 ст.174 ПК України об'єкти дарування, зазначені в пункті 174.1 цієї статті, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини.

Приписами пп.174.2.2 п. 174.2 ст.174 ПК України об'єкти спадщини оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу, вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

Відповідно до п. 167.2 ст. 167 ПК України ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених цим розділом.

Згідно з п.174.3 ст.174 ПК України дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.

З вищевказаних норм права вбачається, що законодавством розмежовано порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у дарунок майна та справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.

Так, 20.01.2016 року позивач отримала у дарунок від ОСОБА_5 квартиру №72-В, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору дарування квартири серії НАС № 974923.

Отже, позивачем помилково сплачено кошти 03.01.2017 року до бюджету України на р/р 31111156700003 в сумі 41000,00 грн., в якості збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна

Відповідачем не надано до суду достатніх доказів того, що позивачем було укладено договір купівлі продажу нерухомого майна, як і того, що позивач повинна була сплатити вищевказані кошти до бюджету України, в якості збору на обов'язкове державне пенсійне страхування саме з операції купівлі-продажу нерухомого майна.

Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженого указом Президента України за №460 від 13.04.2011, визначено, що казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (підпункт 7 пункту 4).

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів врегульовано Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України за №787 від 03.09.2013 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року за №1650/24182 (далі по тексту - Порядок).

Згідно з абзацом 1 пункту 3 розділу І Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Пунктом 5 розділу І Порядку встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку повернення готівкою помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів, сплачених фізичними особами, що не мають рахунків у банках, здійснюється: 1) з відповідних рахунків, відкритих органами Казначейства в банках на ім'я органу Казначейства, на підставі чеків, виписаних органами Казначейства на ім'я фізичної особи; 2) з відповідних рахунків банків за реєстрами одержувачів коштів, підготовленими органами, що контролюють справляння надходжень бюджету; 3) поштовими переказами на адреси, визначені в заявах платників або у податкових деклараціях фізичних осіб, через підприємства поштового зв'язку за реєстрами одержувачів коштів, підготовленими органами, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Згідно з п. 2 розділу ІІІ Порядку кошти з відповідних аналітичних рахунків, з яких необхідно зробити повернення, на підставі платіжних доручень органів Казначейства перераховуються: 1) на рахунки, відкриті на ім'я органів Казначейства в банках відповідно до законодавства; 2) на рахунки банків або підприємств поштового зв'язку, відкриті в банках.

Пнктом 3 розділу ІІІ Порядку встановлено, що на підставі відповідних документів, зазначених у пункті 5 розділу I цього Порядку, органи Казначейства виписують чеки на отримання готівки особами, указаними в зазначених документах.

У разі наявності реєстру одержувачів коштів органи Казначейства передають один його примірник до відповідного банку або підприємства поштового зв'язку.

На підставі належно оформлених чеків на отримання готівки фізичні особи, на ім'я яких виписано чеки, отримують готівку з рахунків, відкритих на ім'я органів Казначейства в банках відповідно до законодавства. Чеки на отримання готівки пред'являються до оплати в банк протягом 10 календарних днів (день виписки чека не враховується).

Виплата коштів готівкою фізичним особам за реєстром одержувачів коштів через банки або підприємства поштового зв'язку здійснюється на підставі документа, що засвідчує особу.

Приписами пункту 4 розділу ІІІ Порядку визначено, що оплата послуг банків та підприємств поштового зв'язку при поверненні платникам податків готівкою помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів здійснюється за рахунок коштів бюджету, з якого повертається цей податок.

Відповідно до п. 5 розділу ІІІ Порядку повернення готівкою коштів, помилково або надміру зарахованих на рахунки з обліку власних надходжень бюджетних установ, здійснюється з каси бюджетної установи. Виплата готівки бюджетним установам здійснюється на підставі оформленої розпорядником бюджетних коштів заявки на видачу готівки за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова є органом, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету у сфері обов'язкового пенсійного страхування та у разі наявності відповідних підстав повинне звернутися з поданням про повернення коштів до органу казначейства.

З огляду на те, що позивачем було помилково сплачено до бюджету кошти в сумі 41000,00 грн., Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова відмовляючи ОСОБА_4 у поверненні помилково зарахованих до державного бюджету коштів, діяло всупереч приписів чинного законодавства України, що дає суду підстави вважати таку відмову протиправною.

Враховуючи висновки суду про протиправність відмови відповідача у поверненні помилково зарахованих до державного бюджету коштів, суд з метою належного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_4 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 41000 (сорок одна тисяча) грн. 00 коп., відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за №1650/24182 та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого ним рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_4 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, 61145, АДРЕСА_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41248278, 61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, 4 під.), третя особа Управління Державної Казначейської Служби України у Шевченківському районі м. Харкова (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 18) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_4 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 41 000 (сорок одна тисяча) грн. 00 коп.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_4 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 41 000 (сорок одна тисяча) грн. 00 коп., відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за №1650/24182 та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова.

Стягнути з Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41248278, 61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, 4 під.) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_4 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, 61145, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 19.03.2018 року.