13 квітня 2010 року справа № 2а-944/10/2370
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Чалої А.С.,
при секретарі - Дубовій Ю.С.,
за участю представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2 - за довіреністю, представника відповідача ОСОБА_3 - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій неправомірними та скасування рішень,
Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати рішення № 5 виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про стягнення з санаторію-профілакторію «Зміна» Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників 20092 грн. 76 коп. та рішення № 6 про стягнення з санаторію-профілакторію «Мрія» Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників 13792 грн. 56 коп., визнати неправомірними дії відповідача щодо організації та проведення перевірок та складання актів перевірок, а також стягнути з відповідача судовий збір.
В судовому засіданні представником відповідача, заявлено клопотання про закриття провадження в даній адміністративній справі, мотивоване тим, що, по-перше, даний спір виник при виконанні цивільних (господарських) договорів, у змісті яких відсутні відносини влади і підпорядкування, а тому вони не є адміністративними. По-друге, виконавча дирекція Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не є суб'єктом владних повноважень, не здійснює владних управлінських функцій по відношенню до позивача, є робочим органом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і взагалі не може виступати як суб'єкт владних повноважень. На думку представника відповідача, відповідач є організацією, якій не властиві ознаки суб'єкта владних повноважень, що, зі свого боку, позбавляє позивача права на звернення до адміністративного суду в порядку адміністративного провадження.
Представники позивача проти заявленого клопотання заперечували, з підстав, викладених у письмовому поясненні.
Розглянувши подане представником відповідача клопотання, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, вивчивши матеріали адміністративної справи суд прийшов до висновку, що клопотання не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Поняття суб'єкта владних повноважень визначено у статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Зі змісту позову вбачається, що спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з прийняттям відповідачем рішень щодо зменшення планових асигнувань та повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Зазначені рішення винесені відповідачем за результатами документальної ревізії (перевірки) з питань цільового використання страхових коштів цільового фінансування на утримання санаторіїв-профілакторіїв. При винесенні цих рішень відповідач - виконавча дирекція Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, керувалася Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
В преамбулі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі-Закон) зазначено, що цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.
Стаття 5 Закону зазначає, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюється зокрема за принципом цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до статті 48 Закону за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.
На виконання зазначених положень Закону Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 6 липня 2006 року N 84 затверджено Порядок зменшення планових асигнувань та повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у разі їх нецільового використання отримувачами у поточному чи минулому роках (далі - Порядок).
Відповідно до цього Порядку, рішення про зменшення планових асигнувань одержувачам коштів приймає директор виконавчої дирекції відділення Фонду. На підставі зазначеного рішення вносяться зміни до затвердженого обсягу асигнувань у поточному році по одержувачу коштів Фонду. Відповідні зміни за необхідності в установленому порядку вносяться до кошторису регіональної програми щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір та акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг і забезпечує їх надання, також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Статтею 10 вказаного Закону передбачено, що управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду.
Пунктом 4 частини 1 статті 13 цього Закону передбачено, що виконавча дирекція Фонду здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Згідно пункту 1.4. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 13 від 26.06.2001р., в областях управління відділенням здійснюють його правління та виконавча дирекція. Виконавча дирекція відділення Фонду з робочим органом Виконавчої дирекції Фонду і відділення Фонду підзвітна правлінню відділення та Виконавчій дирекції Фонду і здійснює свою діяльність від імені Фонду на місцях в межах і порядку, передбачених Статутом Фонду та цим Положенням. Робочі органи відділень Фонду у районах та містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення входять до структури органів Фонду. Робочі органи відділення Фонду мають печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунки в установах банків.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Аналіз суб'єктного складу та характеру даних правовідносин свідчить, що даний спір виник з публічно-правових відносин, а тому даний позов підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Окрім наведеного, суд вважає за необхідне зазначити, що Кодекс адміністративного судочинства України передбачає для суб'єкта владних повноважень наявність саме владних управлінських функцій, а не ознак юридичної особи.
З огляду на викладене та враховуючи, що спірні рішення були прийняті виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, суд приходить до висновку, що згадана дирекція є належним відповідачем у справі.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 133, 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій неправомірними та скасування рішень - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.С. Чала