Ухвала від 19.03.2018 по справі 820/1847/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі

19 березня 2018 р. Справа № 820/1847/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В., розглянувши адміністративний позов та додані до нього документи ОСОБА_2 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (вул.Байрачна, б.14, с.Капитолівка, Ізюмський район,64300) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (проспект Незалежності, 2, м. Ізюм, Харківська область, 64309), в якому просить суд:

- визнати причину пропуску строку на подачу адміністративного позову поважною та поновити пропущений строк;

- визнати дії суб'єкта владних повноважень щодо припинення виплати ОСОБА_2 пенсії як внутрішньо переміщеній особі - незаконними;

- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити виплату пенсії ОСОБА_2 та виплатити заборгованість по пенсії з 01.04.2017 року по 18.06.2017 року.

Поданий адміністративний позов відповідає вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.

Справа підсудна Харківському окружному адміністративному суду.

Виходячи з положень ст. ст. 171, 257 КАС України, оскільки справа належить до справ незначної складності, позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

У позовній заяві, позивачем заявлено клопотання про поновлення процесуальних строків. В обґрунтування поданого клопотання позивачем зазначено, що тривалий час за сімейними обставинами була змушена проживати на непідконтрольній Україні території в м. Красний Луч. У серпні 2017 року з'ясувалось, що з квітня їй припинено виплату пенсії на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконавчому комітеті Ізюмської міської ради №10 від 23.03.2017 року. З 23 вересня 2017 року виплату пенсії відновлено, проте заборгованість за період з 01.04.2017 по 23.09.2017 в добровільному порядку до цього часу не сплачена. У зв'язку з чим просила поновити строк на звернення до суду.

Частиною 1 ст. 121 КАС України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Враховуючи клопотання позивача та перевіривши документи надані до адміністративного позову, суд прийшов до висновку, що клопотання позивача підлягає задоволенню, а пропущений процесуальний строк - поновленню.

Також позивачем, подано клопотання про відстрочку сплати судового збору до закінчення розгляду справи по суті, оскільки тривалий час не виплачується пенсія, яка є єдиним джерелом доходу.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011р., судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Разом з позовною заявою позивачем було надано копію пенсійного посвідчення.

Враховуючи майновий стан позивача та обставини, викладені в обґрунтування поданого клопотання, а також керуючись ст. 133 КАС України та ст. 8 Закону України "Про судовий збір", суд прийшов до висновку про необхідність звільнення позивача від сплати судового збору.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.

Позивачем до матеріалів справи надано довідку від 27.06.2017 №0000251724 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

У зв'язку з тим, що рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Управління соціального захисту населення Ізюмської районної державної адміністрації, суд прийшов до висновку про необхідність його залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача до участі у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Виходячи з положень ст. ст. 171, 257 КАС України, оскільки справа належить до справ незначної складності, позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Керуючись приписами ст. ст. 12, 171, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Поновити ОСОБА_2 пропущений процесуальний строк на звернення до суду з зазначеним адміністративним позовом.

2. Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії.

3. Звільнити ОСОБА_2 від сплати судового збору за звернення до суду з адміністративним позовом № 820/1847/18 про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії.

4. Залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача до участі у справі - Управління соціального захисту населення Ізюмської районної державної адміністрації (вул. Гагаріна, 1, м. Ізюм, Харківська область, 64300).

5. Запропонувати відповідачеві у п'ятнадцятиденний строк з дня прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати до суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.

6. Витребувати у відповідача належним чином засвідчену копію рішення про припинення нарахування пенсії позивачу, а також документи, які стали підставою для прийняття такого рішення.

7. Запропонувати третій особі подати до суду у п'ятнадцятиденний строк з дня прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі, пояснення на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в них наведені та надати до суду докази надіслання (подання) копії пояснень іншим учасникам справи.

8. Розгляд і вирішення справи здійснювати одноособовим складом суду в порядку спрощеного провадження.

9. Роз'яснити учасникам справи, що справа буде розглянута у порядку спрощеного провадження протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі.

10. Копії даної ухвали направити учасникам справи.

11. Роз'яснити учасникам справи про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст. ст. 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

12. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.В. Бадюков