Рішення від 01.03.2018 по справі 818/1677/17

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2018 р. Справа № 818/1677/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Гончаренко В.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Роменська районна державна адміністрація Сумської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Роменська районна державна адміністрація Сумської області, в якій просить, з урахуванням уточнення позовних вимог:

- визнати протиправним відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі за № Н-13068/0/5-17/5249/6-17 від 03.10.2017 року, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 3,47 умовних кадастрових гектарів із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області;

- зобов'язати Головне Управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 3,47 умовних кадастрових гектарів із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що у жовтні 2017 року позивачка повторно звернулася до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області із письмовою заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 3,47 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області та надала, зокрема, лист Роменської РДА від 31.05.2017 року, в якому, посилаючись на ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" районною адміністрацією було рекомендовано звернутися з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області. Листом від 03.10.2017 року за № Н-13068/0/5-17/5249/6-17, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області дало роз'яснення та рекомендувало звернутись до Роменської РДА з заявою про виділення земельного паю в натурі, оскільки на їх думку саме Роменська РДА, у відповідності до ст. 5 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)”, приймає рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток за межами населенного пункту. Позивач вважає таку відмову ГУ Держгеокадастру в Сумській області протиправною та такою, що не містить рішення з приводу вирішення питання, яке було підставою для звернення.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що Головне управління Держгеокадастру у Сумській області не має відношення до вирішення питань щодо виділення земель, що підлягали розпаюванню після реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка. До того ж, у випадку прийняття судом рішення про задоволення позовних вимог та відсутності вільних земель у володінні колективного сільськогосподарського підприємства «ім. Шевченка», позивач звернеться для виконання судового рішення до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, яке, в свою чергу не наділене повноваженнями щодо вирішення питань такого характеру, оскільки відповідно до статті 5 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних час (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів (а.с. 63-66).

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду клопотання, в якому зазначив, що проти задоволення позовних вимог не заперечує та просить суд розгляд справи провести без участі представника Роменської районної державної адміністрації Сумської області (а.с. 44).

Суд, заслухавши позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 10.02.2017 року по справі № 585/5176/16-ц визнано за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) площею 3,47 умовних кадастрових гектарів із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с. 16-18).

Після набрання рішення суду законної сили, позивач звернувся до Роменської районної державної адміністрації Сумської області з заявою щодо оформлення прав на земельну частку (пай) для ведення сільськогосподарського виробництва на території Андріївської сільської ради.

Листом від 31.05.2017 року за № 34/4-40/154 Роменська районна державна адміністрація Сумської області повідомила, що у відповідності до ч. 4 статті 122 Земельного Кодексу України для вирішення порушеного питання позивачу необхідно звернутися з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Андріївської сільської ради до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області. Також Роменська районна державна адміністрація Сумської області даним листом повідомила, що у відповідності до вимог земельного законодавства первинний облік земель, контроль за ефективним та раціональним використанням земель належить органам місцевого самоврядування в адміністративних межах яких розташовані землі. Тобто для отримання інформації щодо наявних вільних земель державної власності необхідно звернутись до Андріївської сільської ради (а.с. 12- 14).

Після звернення до Андріївської сільської ради ОСОБА_1 була видана довідка від 10.06.2017 року № 02-34/248 про те, що за межами населеного пункту, контур № 12 (землі резерву) знаходиться вільна земельна ділянка державної власності площею 3,5 га, яка не знаходиться в оренді (а.с. 19).

В подальшому, ОСОБА_1 звернулася з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею до 3,47 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області.

Листом від 19.07.2017 року Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовило ОСОБА_1 в задоволенні її заяви та зазначило, що враховуючи положення ст. 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", ОСОБА_1 необхідно звернутися до Роменської районної державної адміністрації із заявою про виділення земельного паю в натурі. Саме районна державна адміністрація розглядає заяву та ухвалює рішення про надання дозволу про відведення земельної ділянки (а.с. 11).

На повторне звернення, листом від 15.09.2017 року № 01-37/2644 Роменська районна державна адміністрація Сумської області також відмовила в задоволенні заяви позивача, зазначивши, що оскільки відповідно до діючого законодавства місцеві державні адміністрації не є розпорядниками даної категорії земель для вирішення порушеного питання ОСОБА_1 необхідно звернутися з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (а.с. 20).

19.09.2017 року позивач повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею до 3,47 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с. 21-24).

Листом від 03.10.2017 року № Н-13068/0/5-17/5249/6-17 ОСОБА_1 повторно було відмовлено в задоволенні заяви та рекомендовано звернутися до Роменської районної державної адміністрації Сумської області із заявою про виділення земельного паю в натурі (а.с. 15).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначає Закон України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)”.

Згідно ст. 2 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельній ділянок власникам земельних часток (паїв)” основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є, зокрема, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” підставами для виділенні земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і

організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому та залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.

Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)" у разі виявлення після розробки проекту факту не включення одного чи кількох громадян, які відповідно до законодавства набули право на земельну частку (пай), до списку власників земельних часток (паїв), на підставі якого був складений проект, сільська рада чи райдержадміністрація приймає одне з рішень (розпоряджень) або про коригування проекту землеустрою організацією з метою забезпечення громадян необхідною кількістю земельних ділянок (на підставі відповідного договору); або про надання зазначеним громадянам земельних ділянок із земель запасу чи резервного фонду у розмірі відповідної земельної частки (паю).

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16 квітня 2004 року № 7 „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами цивільного кодексу, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі вона відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Законом України від 06.09.2012 року N 5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності з 01.01.2013 року, зокрема частину 4 ст. 122 Земельного кодексу України викладено в новій редакції, а в абзаці першому частини другої ст. 123 слова "відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації" замінено словами та цифрами "відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки"

Таким чином, за приписами ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Отже, з аналізу зазначених норм, суд вбачає, що законодавством чітко визначено, що саме центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають у власність або у користування для всіх потреб земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності. В даному випадку таким органом є Головне управління Держгеокадастру у Сумській області.

З матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 10.02.2017 року по справі № 585/5176/16-ц за ОСОБА_1 визнано право на земельну частку (пай) площею 3,47 умовних кадастрових гектарів саме із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с. 16-18).

Крім того, відповідно до довідки Андріївської сільської ради від 10.06.2017 року № 02-34/248 за межами населеного пункту, контур № 12 (землі резерву) знаходиться вільна земельна ділянка саме державної власності площею 3,5 га, яка не знаходиться в оренді (а.с. 19). Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою саме зазначеної земельної ділянки і зверталась позивачка.

А відтак, відповідно до вимог Земельного кодексу України, вирішення питання щодо передачі земельної ділянки у власність із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області відноситься до компетенції Головного управління Держгеокадастру у Сумській області.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Крім того, суд зазначає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції від 30.10.2017 року № 1807-30-002/С позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 640,00 грн. (а.с. 3А).

Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору у розмірі 640,00 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Роменська районна державна адміністрація Сумської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885), викладену в листі за № Н-13068/0/5-17/5249/6-17 від 03.10.2017 року, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 3,47 умовних кадастрових гектарів із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області.

Зобов'язати Головне Управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, код ідентифікаційний номер НОМЕР_1) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 3,47 умовних кадастрових гектарів із земель резервного фонду Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Андріївської сільської ради Роменського району Сумської області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, код ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст постанови складено 09.03.2018 року.

Суддя В.О. Павлічек