14 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 552/8579/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Довгопол М.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії, -
26 грудня 2017 року ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського районного суду м. Полтави з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправними дій (бездіяльності) Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення такого права з 01 липня 2009 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з дати виникнення права на перерахунок, а саме з 01 липня 2009 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №414 від 15 червня 1994 року та наказу Міністра оборони України № 50 від 06 березня 1995 року та на підставі листа-довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (додаток 5) з урахуванням зазначених у цій довідці розміру доплати за таємність 15% від посадового окладу - 203,70 грн;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з дати виникнення права на перерахунок, а саме: з 01 червня 2011 року, на підставі наказу Міністра оборони України №355 від 25 червня 2011 року та на підставі листа-довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням зазначених у цій довідці розміру доплати за таємність 15% та 90 % премії від посадового окладу - 1425,90 грн.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 27 грудня 2017 року справу № 552/8579/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом, відмовлено у залученні в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно із довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1272/2 від 07.06.2017 йому встановлено премію в розмірі 90 %, надбавку за таємність - у розмірі 15 %.
Вказував, що 14 листопада 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо перерахунку пенсії та здійснення виплат, однак у перерахунку пенсії йому відмовлено.
Посилаючись на приписи статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 № 3-1, наказів Міністра оборони України від 28.01.2011 №50, від 25.06.2011 №355, позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Полтавській області безпідставно не включено до складу грошового забезпечення, що береться до уваги для обчислення пенсії, надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі 15 % від посадового окладу, з дня набуття права на перерахунок пенсії з 01.07.2009, а також премію 90 % від посадового окладу з 01.06.2011.
03 березня 2018 року судом одержано відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на адміністративний позов, у якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказував на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, з огляду на те, що згідно із пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, надбавка за роботу з таємними документами враховується для призначення (перерахунку) пенсії за умови, якщо вона була фактично встановлена, однак позивач був звільнений з військової служби 04.05.1989 і надбавка за таємність на час звільнення йому не була встановлена. Також зазначав про те, що перерахунок пенсії позивача здійснено у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Звертав увагу на те, що позивачем не подано заяви про перерахунок пенсії відповідно до встановленої форми, відтак і рішення про відмову у проведенні перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не приймалося, а лише надано відповідь на його звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян». Також зауважував, що позивачем пропущено строк звернення до суду, зважаючи на те, що позивач міг дізнатись про порушення свого права, отримуючи виплати у меншому розмірі /а.с. 84 - 87/.
Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в розмірі 77% грошового забезпечення, про що свідчить протокол № 03001-01/340 про призначення пенсії /а.с. 57/.
Під час ознайомлення з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 дізнався про те, що при обчисленні його пенсії враховано грошове забезпечення, у тому числі премія в розмірі 10%, тоді як довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1272/2 від 27.06.2012 встановлено премію в розмірі 90 %.
16.11.2017 позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області звернення про перерахунок його пенсійного забезпечення з врахуванням 90% премії від посадового окладу з дати набуття ним права на перерахунок, а саме з 01.06.2011 та здійснення виплат з врахуванням виплачених сум /а.с. 80/.
Відповідач листом від 22.11.2017 №869/К-03 повідомив позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії, вказуючи на те, що з 01.01.2008 року Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про зміну грошового забезпечення, повідомлення від відповідного міністерства (Міністерства оборони України) до органів Пенсійного фонду не надходило, натомість прийняття наказів Міністерства оборони України про підвищення премії особам офіцерського складу не є підставою для перерахунку пенсій /а.с. 81/.
Зазначений лист отримано позивачем 30.11.2017, про що свідчить його підпис на примірнику листа відповідача.
Не погодившись із діями (бездіяльністю) відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії із врахуванням надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі 15 % від посадового окладу, з дня набуття права на перерахунок пенсії з 01.07.2009, а також премії 90 % від посадового окладу з 01.06.2011, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини 4 статті 63 вказаного Закону у редакції до 01.01.2017, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно із частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції з 01.01.2017) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За змістом частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи те, що позивач вважає, що його право на перерахунок у зв'язку зі зміною відповідного грошового забезпечення в частині надбавки за таємність та премії порушено саме з вини органу Пенсійного фонду, звернення до суду із відповідним позовом не обмежено певним строком, а тому строк звернення до суду позивачем не пропущено, у зв'язку з чим суд відхиляє відповідні доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (чинної на час спірних правовідносин) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання зазначеної постанови Міністерство оборони України наказами за № 576 та № 50 встановило розміри премій військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 та 2011 роках відповідно.
Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 за №355 "Про внесення змін до наказу міністра оборони України від 28.01.2011 за №50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" з метою посилення соціального захисту військовослужбовців та підвищення престижу Збройних сил України збільшено розмір премії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема, наказами № 50, 355, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 4 листопада 2014 року (справа № 21-248а14), від 23 грудня 2014 року (справа № 21-569а14).
Також суд бере до уваги, що премія на підставі наказів Міністра оборони України мала тимчасовий характер, виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно.
Наведений висновок узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах від 26.02.2013 справа №21-5а13 та від 18.06.2013 №21-165а13.
Матеріалами справи підтверджено, що згідно із довідкою Полтавського обласного військового комісаріату від 22.06.2009 № ФП-Уч 55671/377, виданою позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 щодо розміру його грошового забезпечення, премія позивача склала 10 % (120 грн) /а.с. 75/.
На підставі вказаної довідки позивачу призначено пенсію за вислугою років з урахуванням вказаного розміру премії /а.с. 57/.
Довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.06.2012 /а.с. 58/, від 07.06.2017 № ФП73415/1272/2 /а.с. 6/, в яких передбачено розмір премії позивача - 90 % (1222,20 грн) видані відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355.
При цьому суд наголошує, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України не встановлено нові розміри премій військовослужбовців, натомість пунктом 1 постанови визначено установити з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.
Порядок виконання органом Пенсійного фонду постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 в частині нарахування і виплати підвищення до пенсії позивачем не оскаржується.
Суд також враховує, що за приписами пункту 9 Порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок, відтак наведені у довідках обласних військкоматів дані щодо грошового забезпечення військовослужбовців не є безумовною підставою для врахування їх з метою перерахунку пенсій.
а.с. / Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про відсутність у Головного управління Пенсійного фонду України правових підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням премії у розмірі 90 % від посадового окладу на підставі виданих позивачеві довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відносно доводів позивача про бездіяльність відповідача щодо неврахування надбавки за таємність у розмірі 15 % у сумі 203,70 грн під час обчислення та перерахунку пенсії, суд виходить з наступного.
Матеріалами справи підтверджено, що у довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.06.2009 № ФП-Уч 55671/377 /а.с. 75/, від 05.06.2012 /а.с. 58/, від 07.06.2017 № ФП73415/1272/2 /а.с. 6/ щодо розміру грошового забезпечення позивача визначено надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (надбавку за таємність) у розмірі 15 %.
При цьому у пенсійній справі позивача міститься рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №161 від 02.07.2009, відповідно до якого продовжено виплату пенсії за новим місцем проживання в Україні ОСОБА_1 із грошового забезпечення без врахування надбавки за таємність /а.с. 77/.
Зазначене рішення мотивоване пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, а також листом Пенсійного фонду України від 26.12.2008 № 23458/02-60.
Суд зауважує, що доказів на підтвердження оскарження та/або скасування такого рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 161 від 02.07.2009 позивачем не надано.
Суд бере до уваги, що пунктом 2 Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994, № 414 (яка набрала чинності з 01.06.2014), особам, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
За даними пенсійної справи, позивача звільнено з військової служби з 04.05.1989/а.с. 72 - 74/. Відомості про призначення та виплату позивачу надбавки за таємність під час проходження служби матеріали пенсійної справи не містять.
Згідно із абзацами 1, 3 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі.
Системний аналіз законодавства свідчить, що надбавка за таємність враховується при обчисленні та перерахунку пенсії лише тим особам, яким вона під час проходження служби була призначена та фактично виплачувалась. Виплати відповідно до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994, № 414, які військовослужбовці не отримували, не можуть бути підставою для перерахунку пенсій військовослужбовцям відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки такі виплати не мали загального характеру, а встановлювалися в розмірах, визначених наказами керівництва в індивідуальному порядку.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 5 листопада 2013 року (справа № 21-261а13).
Беручи до уваги те, що позивачу під час проходження служби надбавка за таємність не встановлювалася і не виплачувалася, то законних підстав для врахування її позивачу під час обчислення і перерахунку пенсії у відповідача не було.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій (бездіяльності) Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо реалізації права на перерахунок пенсії з дати виникнення такого права з 01 липня 2009 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з дати виникнення права на перерахунок, а саме з 01 липня 2009 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №414 від 15 червня 1994 року та наказу Міністра оборони України № 50 від 06 березня 1995 року та на підставі листа-довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (додаток 5) з урахуванням зазначених у цій довідці розміру доплати за таємність 15% від посадового окладу - 203,70 грн; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з дати виникнення права на перерахунок, а саме: з 01 червня 2011 року, на підставі наказу Міністра оборони України №355 від 25 червня 2011 року та на підставі листа-довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням зазначених у цій довідці розміру доплати за таємність 15% та 90 % премії від посадового окладу - 1425,90 грн., є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Суд також погоджується із твердженням відповідача про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не приймалося рішень про відмову у перерахунку пенсії позивача за його заявою, оскільки заява про призначення/перерахунок пенсії, форма якої затверджена та є додатком 1 до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402, позивачем не подавалася, натомість позивачем подано заяву у довільній формі, яку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянуто у порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян» та надано відповідь, яка позивачем не оскаржується.
Отже, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя М.В. Довгопол