справа№813/256/18
з питань поновлення строку звернення до суду та залишення позовної заяви без розгляду
15 березня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Кухар Н.А.,
при секретарі - Шавель М.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представник позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Кулініч О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії та клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залишення позовної заяви без розгляду, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії.
26 січня 2018 року позивачем подано клопотання про поновлення строку звернення до суду оскільки з станом здоров'я не могла вчасно звернутися до суду для захисту порушених своїх прав. Крім того, зазначає, що порушення щодо позивача є триваючим порушенням, що відображається в недодержанні щомісячної суми пенсії.
Відповідачем подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду.
Позивач та її представник в судовому засіданні заяву про поновлення строку звернення до суду підтримали, просили поновити строк звернення до суду, з приводу клопотання про залишення позовної заяви без розгляду просили відмовити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила, щодо поновлення строку звернення до суду та просила залишити позовну заяву без розгляду.
Суд розглянув вказані заяву та клопотання, дослідив фактичні обставини, встановив наступне.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що позивачка звернулася до суду з позовом до ГУ ПФУ у Львівській області про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку сум матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати під час обчислення пенсії до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 14.02.2011 року та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії обчисленої відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» починаючи з 14.02.2011 року в розмірі 90% заробітної плати за 24 останніх місяців роботи на державній службі, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди за вислугу років та індексації заробітної плати згідно з поданою довідкою про заробітну плату від 18.03.2016 року № 2605-вих.470 з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
За приписами п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Отже, за загальним правилом позов може бути подано до суду в межах шестимісячного строку та пропуск позивачем такого строку без поважних причин є підставою для залишення позову без розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В даному випадку, на переконання суду, обраний судом спосіб захисту порушеного права позивача (шляхом перерахунку розміру пенсії позивачу з 14.02.2011 року ) цілком відповідає завданням адміністративного судочинства, які задекларовані в ст. 2 КАС України. Крім того, суд зазначає, що позивач навела причини пропуску строку звернення до суду, які судом визнаються поважними, а саме позивач дізналась про порушення своїх прав в червні 2016 року, однак через відсутність коштів на сплату судового збору та отримання правової допомоги, не мала змоги звернутись до суду у встановлений строк.
Суд зазначає, що інститут строків в адміністративному процесі, насамперед, сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Дана позиція узгоджується з постановою Верховного Суду від 07.02.2018 року у справі К/9901/768/17.
Відтак, суд дійшов висновку про необхідність поновити позивачу строк звернення до суду щодо визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії та про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 122, 240, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
В задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений і підписаний 17 березня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.