Справа № 815/4818/17
16 березня 2018 року м. Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (вхід.№6534/18 від 07.03.2018р.) про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №815/4818/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії про стягнення середнього заробітку за час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 10842,90грн., -
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2017р. у справі №815/4818/17 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, присуджено до стягнення з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 8136,26грн.
На виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2017р. у справі №815/4818/17, Одеським окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчий лист щодо стягнення з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 8136,26грн.
07.03.2018р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (вхід.№6534/18), за підписом начальника Управління Слаути В.П., щодо зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №815/4818/17, оскільки рахунки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області відсутні.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом;
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що сторони до суду не з'явилися про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином та своєчасно, судом ухвалено рішення про розгляд заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (вхід.№6534/18 від 07.03.2018р.) про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №815/4818/17, в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, у Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на виконанні знаходиться виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду від 24.01.2018р. щодо стягнення з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 8136,26грн.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. №845, відповідно до п.2 якого безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів. Боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкритті в органах Казначейства. Виконавчі документи - це оформлені у встановленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з ч.2 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначається зокрема ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань боржника.
Судом встановлено, що у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду від 24.01.2018р. щодо стягнення з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 8136,26грн., боржником є Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії (код ЄДРПОУ 08592268).
Водночас, згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщених на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України за вказаним у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду від 24.01.2018р. кодом ЄДРПОУ 08592268, значиться Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.105 КАС України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Таким чином, судом встановлено, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії (код ЄДРПОУ 08592268) не обслуговується в територіальних органах Казначейства як розпорядник (одержувач) бюджетних коштів, з рахунків якого можливо було б здійснити безспірне списання грошових коштів в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області або в іншому територіальному органі Казначейства, та не має власних рахунків в органах Казначейства.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України суд, який розглядав справу як суд першої інстанції за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом) може встановити чи змінити спосіб або порядок виконання рішення.
Згідно з ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що суд може встановити спосіб виконання рішення лише у виняткових випадках, зокрема, у разі наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення.
Як зазначено в Листі Вищого адміністративного суду України №846/12/13-13 від 13.06.2013року, суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання.
Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та з метою уникнення обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, суд дійшов до висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (вхід.№6534/18 від 07.03.2018р.), та встановлення способу і порядку виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2017р. у справі №815/4818/17, шляхом стягнення з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 8136,26грн.
Керуючись п.10 ч.1 ст.4, ч.6 ст.7, ч.9 ст.205, ст.248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (вхід.№6534/18 від 07.03.2018р.) про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №815/4818/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії про стягнення середнього заробітку за час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 10842,90грн., задовольнити.
2. Встановити спосіб і порядок виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2017р. у справі №815/4818/17, шляхом стягнення з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Єврейська,12, код ЄДРПОУ 08592268) на користь ОСОБА_1 (65005, АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) середнього заробітку за час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 8136(вісім тисяч сто тридцять шість)грн. 26коп.
Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.
Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Харченко Ю.В.