19 березня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/2279/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фермерське господарство "Південне" про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, викладену в листі від 13.09.2017 року № Б-17946/0-12121/0/6-17;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,00 га на території Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області з дотриманням приписів ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позивних вимог позивач зазначає, що на виконання наказу Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області (далі - відповідача) від 15.06.2017 року №11-5213/14-17-СГ "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою" ДП "Кропивницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", на замовлення, було розроблено відповідний проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, розташованої на території Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області орієнтованою площею 2,00 га, у т.ч. 2,00 га - рілля, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. В подальшому, після погодження даного проекту землеустрою експертами державної експертизи землевпорядної документації, викладеного у висновку №1277 від 10.08.2017 р., та реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із відповідною заявою про затвердження вищевказаного проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області. Натомість ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовлено їй у затвердженні такого проекту. Відповідну відмову відповідача, викладену в листі від 13.09.2017 року № Б-17946/0-12121/0/6-17, вважає протиправною, оскільки ним виконано всі вимоги передбачені законодавством для затвердження проекту землеустрою. Відтак позивач просить суд повторно розглянути його заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,00 га на території Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області з дотриманням приписів ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позову відмовити, обґрунтовуючи це тим, що земельна ділянка, на яку позивач подає до Головного управління заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, відноситься до масиву загальною площею 146,36 га, в тому числі 146,36 га ріллі, з кадастровим номером НОМЕР_2, що відведений у користування ФГ "Південне", а тому позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством (а.с.57-59).
Ухвалою суду від 31.01.2018 р. у справі було залучено Фермерське господарство "Південне" у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Представником позивача до суду подано заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження (а.с.108). Представник третьої особи також не заперечував проти розгляду справи а порядку письмового провадження (а.с.108).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.100). Подав клопотання про розгляд справи без його участі, в задоволені позовних вимог просив відмовити (а.с.106).
Відповідно до частин 1, 9 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши справу в порядку письмового провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані та зібрані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
27.06.2017 року, на виконання наказу Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 15.06.2017 року №11-5213/14-17-СГ "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою", між ОСОБА_1 та ДП "Кропивницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" укладено договір №2577 про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, яка перебуває у запасі, громадянину ОСОБА_1 у власність для ведення особистого селянського господарства (а.с.12, 14).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, яка перебуває у запасі, гр. ОСОБА_1 загальною площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ - А.01.03) за межами населених пунктів на території Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області виготовлено в повному обсязі та перевірено посадовими особами 06.07.2017 року (а.с.6-38).
Відповідно до висновку експертів державної експертизи землевпорядної документації від 10.08.2017 р. №1277 вбачається, що об'єкт державної землевпорядної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, позитивно оцінюється та погоджується (а.с.33).
31.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про затвердження вищевказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,00 га на території Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (а.с.61).
До вказаної заяви позивачем додані: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку.
За результатами розгляду відповідачем заяви позивача від 31.08.2017 р., останньому листом від 13.09.2017 року № Б-17946/0-12121/0/6-17 було повідомлено про відсутність у Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області правових підстав для задоволення даної заяви, зазначивши, що відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій" складовими частинами проекту землеустрою є письмова згода землевласника (землекористувача), засвідчена нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду. Натомість відповідно до поданого проекту землеустрою відповідачем встановлено відсутність вищевказаних документів (а.с.60).
Додатково відповідач у вищевказаному листі повідомив позивача, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (ч.5 ст.116 Земельного кодексу України) (а.с.60).
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
З аналізу статті 186 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Згідно ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Відповідно до ч.3 ст.50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Відповідно до ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Судом встановлено, що Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, виготовлений ДП "Кропивницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на замовлення позивача, та з яким останній звернувся до відповідача включає: пояснювальну записку; завдання на розроблення проекту землеустрою; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; копію наказу Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (журнали, абриси, роздруківки показань геодезичних приборів); відомості про обчислення площі земельної ділянки; акт приймання передачі межових знаків на зберігання; перелік обмежень у використанні земельних ділянок (план меж зон обмежень (обтяжень); викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (креслення перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); матеріали погодження проекту землеустрою (висновок територіального органу Держгеокадастру); та додаткові матеріали (замовлення на виконання робіт; правовстановлюючі документи громадян, юридичних осіб, яким відводяться земельні ділянки) (а.с.9-38).
Із матеріалів проектної документації судом встановлено, що земельній ділянці щодо якої позивач просить відповідача затвердити проект землеустрою про відведення її у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,00 га на території Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області присвоєно кадастровий номер НОМЕР_3, про що міститься відповідний запис в Державному земельному кадастрі (а.с.19, 24, 34).
Як вбачається з матеріалів справи проект землеустрою проект землеустрою погоджений відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 10.08.2017 № 1277 (а.с.33).
Відповідно до положень ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріалами і документацією державного земельного кадастру щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється.
Незважаючи на викладене, а також на позитивні висновки державної експертизи відповідач протиправно відмовив у затвердженні проекту землеустрою.
Так, представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначає, що відмова позивачу у затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що викладена у листі від 13.09.2017 року № Б-17946/0-12121/0/6-17, є законною, оскільки земельна ділянка, на яку позивач подав до Головного управління заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, відноситься до масиву загальною площею 146,36 га, в тому числі 146,36 га ріллі, з кадастровим номером НОМЕР_2, що відведений у користування (на праві оренди) ФГ "Південне" згідно рішення суду (а.с.57-59).
Натомість, дослідивши у листі відповідача від 13.09.2017 року № Б-17946/0-12121/0/6-17, яким відмовлено в затверджені проекту землеустрою, суд приходить до висновку, що відмова є необґрунтованою оскільки в листі зазначено лише загальні фрази без конкретизації який саме землевласник (землекористувач) повинен дати письмову згоду на передачу земельної ділянки у власність (а.с.39).
Представник третьої особи в клопотанні, зареєстрованого в канцелярії суду 29.01.2018 р., зазначає, що ФГ "Південне" є саме тим землекористувачем земельної ділянки письмова згода якого необхідна для затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу та про яку вказує відповідач у листі-відмові від 13.09.2017 року № Б-17946/0-12121/0/6-17, оскільки рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 07.07.2017 року у справі №912/1545/17 визнано укладеною додаткову угоду до договору оренди землі (кадастровий номер НОМЕР_2) підписаного та укладеного 20.12.2006 р. та 22.12.2006 р. відповідно, між Олександрійською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, як орендодавцем, та ФГ "Південне", як орендарем (а.с.75). Також представник третьої особи зазначає, що відповідне речове право зареєстроване 01.08.2017 року та підтверджується відповідним записом в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (а.с.75, 81).
Судом встановлено, що рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 07.07.2017 року у справі №912/1545/17 за позовом ФГ "Південне" до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання додаткової угоди укладеної, залишеного без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.10.2017 року, позов задоволено частково, а саме визнано укладеною додаткову угоду до договору оренди землі (кадастровий номер НОМЕР_2) підписаного 20.12.2006 р. між Олександрійською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (орендодавцем) та ФГ "Південне" (орендар) та укладеного 22.12.2006 р. (а.с.62-71, 76-80).
Однак, згідно довідки селищного голови Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області №618 від 01.02.2018 року вбачається, що державна реєстрація земельної ділянки площею 146,3570 га, кадастровий номер НОМЕР_2 була припинена в Держгеокадастрі (а.с.91). На місці вказаної земельної ділянки були сформовані нові земельні ділянки площею 2,00 га кожна за відповідними кадастровими номерами, в тому числі й земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_3 (а.с.91), на яку претендує позивач.
Згідно даних Публічної кадастрової карти України відомості про земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 відсутні (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta).
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр", від 07.07.2011, № 3613-VI, земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України.
Структура кадастрових номерів земельної ділянки визначається Кабінетом Міністрів України.
Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок.
Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці.
Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.
Згідно пояснень представників третьої особи, наказом відповідача державна реєстрація земельної ділянки площею 146,3570 га, кадастровий номер НОМЕР_2 була припинена в Держгеокадастрі та поділена на декілька земельних ділянкою площею 2 га. Зазначений наказ не було скасовано.
Представниками позивача та третьої особи не надано до суду доказів, які підтверджують, що при прийнятті оскаржуваної відмови відповідачем було встановлено, що саме земельна ділянка кадастровий № НОМЕР_3 перебуває у власності або користуванні іншої особи.
З огляду на викладене та також враховуючи, що відмова відповідача викладена в листі від 13.09.2017 року № Б-17946/0-12121/0/6-17, стосувалося земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_3, а не земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_2, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 сплачено судові витрати у розмірі 1280,00 грн.
З огляду на викладене, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 1280,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 139, 246 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, викладену в листі викладену в листі від 13.09.2017 року № Б-17946/0-12121/0/6-17.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,00 га на території Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Присудити на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 65000 судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, код ЄДРПОУ 39767636, вул. Академіка Корольова,26, м. Кропивницький, 25030 у розмірі 1280,00 грн. (одна тисяча двісті вісімдесят грн. 00 коп.).
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Фермерське господарство "Південне" вул. Соборна, 103, смт. Нова Прага, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28042, код ЄДРПОУ 30798865.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун