16 березня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/2163/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді -Сагуна А.В. розглянувши за правилами загального позовного провадження (письмове провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області (реєстратор прав власності Смалиус В.В.), треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача - Новоархангельська районна державна адміністрація (сектор державної реєстрації прав), Новоархангельська районна державна нотаріальна контора, ТОВ "АГРО-ПРІМ" про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.55) просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 29948066 від 08.06.2016 року 10:08:45, прийняте державним реєстратором Смалиус Віталієм Володимировичем про реєстрацію договору оренди землі, б/н, виданий 10.10.2014 видавник: Орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПРІМ"; орендодавець ОСОБА_3 шляхом внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування запису номер 14861970 про інше речове право (право оренди земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_1);
- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 29948066 від 08.06.2016 року 10:08:45, прийняте державним реєстратором Смалиус Віталієм Володимировичем про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий НОМЕР_2 за померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянкою ОСОБА_3 - шляхом внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування запису номер 14861933.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що є спадкоємцем ОСОБА_3, яка була власником земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2. 17.04.2017 їй стало відомо, що відповідачем 05.06.2016 року внесено до державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис №14861970 про реєстрацію між орендодавцем ОСОБА_3 та орендарем - ТОВ «АГРО -ПРІМ» договору оренди без номеру від 10.10.2014.
Позивач вважає рішення відповідача протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки на її думку договір оренди від 10.10.2014 є фальшивим, реєстрація відбулася більше ніж через рік після настання смерті спадкодавця ОСОБА_3
Так, ОСОБА_3, при житті, без сторонньої допомоги не могла вчиняти ніяких підписів, сам договір був підписаний в той час коли не припинив свою дію договір оренди землі від 02.11.2010.
Договір оренди землі від 10.10.2014 перешкоджає позивачу у оформленні свідоцтва про право на спадщину у розумні строки та на нормальних умовах.
Позивачем подано до суду письмові пояснення в яких зазначено, що позови щодо визнання нечинним договору оренди землі від 10.10.2014 не заявлялися, судові рішення не постановлялися.
Крім того позивачем вказано, що державним реєстратором Смалиус В.В. при реєстрації договору оренди земельної ділянки від 10.10.2014 між ОСОБА_3 та ТОВ «АГРО-ПРІМ», протиправно внесено до реєстру прав власності на нерухоме майно інформацію про право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 через один рік чотири місяці і вісімнадцять днів після того як настала смерть цієї громадянки.
Також, відповідачем при реєстрації не було досліджено оригінал державного акту серія НОМЕР_3 на право власності, якій знаходиться у позивача.
Крім того, державним реєстратором порушено п. 3 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», в частині не запиту від органів влади, підприємству установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів, тощо) необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів, та/або у разі якщо відповідні документи не були подані заявником.
Позивач вважає, що реєстратор Смалиус В.В. не виконав вимоги пункту 4 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», тому що п'ятого червня 2016 року в 12:05:13 він розпочав державну реєстрацію права власності на земельну ділянку громадянки, яка вже рік чотири місяці і вісімнадцять днів як померла, і в той же час розпочав реєстрацію іншого речового права 08 червня 2016 року в 10:08:45 прийняв одне ( те саме) рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер :29948066.
Крім того, відповідачем порушено вимоги абзацу 1 частинні статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», щодо п'ятиденного строку вчинення реєстраційних дій (а.с.57-59).
Представником позивача подано письмові пояснення в яких він просив задовольнити уточнені позовні вимоги та зазначив, що при дослідження наданого до матеріалів справи відповідачем копії державного акту серія НОМЕР_3, встановлено, що на ньому міститься нерозбірливий напис, що на думку позивача є явним пошкодженням документу, на що не звернув уваги державний реєстратор (а.с.77). Крім того, номер державного акту відрізняється від номеру акта зазначеному у договорі п'ятою цифрою (а.с.117-120).
Відповідач, надав заперечення на адміністративний позов в якому вказав, що 05.06.2016 року до нього як до державного реєстратора з реєстрації речових прав на нерухоме майно із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), а саме права оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, розташованої на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району, звернулось ТОВ «АГРО-ПРІМ». Інтереси Товариства на підставі довіреності № 2-06/2015 від 06.04.2015 виданої директором ТОВ «Агро-Прім» ОСОБА_4 представляла уповноважена особа ОСОБА_5. Для проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки було подано договір оренди землі № Б/Н від 10.10.2014 року укладений між Товариством та ОСОБА_3.
Відповідно до абз. 1 п. З ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» заявниками можуть бути власник, інший правонабувач, сторона правочинну, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.
Оскільки Товариство є стороною договору оренди землі на підставі якого у Товариства виникає право оренди земельної ділянки, а інтереси Товариства представляла уповноважена особа підстав для відмови в прийнятті заяви не було. Окрім того на виконання вимог абз. 5 п. 8 Постанови КМУ № 1127 від 25.12.2015 року було проведено перевірку обсягу повноважень особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за допомогою порталу електронних сервісів.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку на підставі заяви про державну реєстрацію прав.
Частиною 2 ст. 29 Закону передбачено, що державна реєстрація права власності на земельну ділянку у разі подання заяви про державну реєстрацію прав набувачем похідного речового права на таку земельну ділянку може здійснюватися без подання заявником документа, на підставі якого виникло право власності, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі та до моменту автоматизованого перенесення до Державного реєстру прав записів (відомостей) про речові права та обтяження на земельні ділянки з Державного реєстру земель.
За допомогою публічної кадастрової карти було здійснено перевірку на наявність інформації про реєстрацію земельної ділянки. На момент проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки інформація про реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі була присутня, що підтверджується копією витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку поданою позивачем де зазначена дата реєстрації земельної ділянки 19.05.2011 року. Що стосується зареєстрованих речових прав, а саме права оренди інформація була відсутня оскільки договір оренди втратив чинність у зв'язку з закінченням строку на який його було укладено. Оскільки право власності на земельну ділянку у ОСОБА_3 виникло до 01.01.2013 року одночасно було прийнято рішення про реєстрацію права власності та реєстрацію іншого речового права, саме права оренди земельної ділянки. Для реєстрації права власності було подано копію державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_4 від 18.10.2001року виданий Надлацьким сільським головою ОСОБА_6 та отримано інформацію про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.
Таким чином, відповідно до Закону та Постанови фізична присутність власника земельної для внесення запису про право власності до Державного реєстру прав одночасно з реєстрацією іншого речового права не потрібна.
Подані документи відповідали вимогам, які передбачені ч.1 ст. 22 Закону, а саме не мали підчищень, дописок, закреслених слів та інших не обумовлених в них виправленнями, були заповнені олівцем, не мали пошкоджень, що не давали змоги однозначно тлумачи зміст, та оформлені без порушенням вимог законодавства.
Частиною 2 ст. 22 Закону передбачено, що відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.
Відповідно до чинного законодавства на державних реєстраторів не покладено обов'язок перевіряти чи живий власник чи помер і технічної можливості такої не має (а.с.69-71).
Представник третьої особи ТОВ "АГРО-ПРІМ" надав до суду заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог пославшись на законність оскаржуваних рішень державного виконавця ( а.с. 83-86).
Ухвалою суду від 15.01.2018 поновлено позивачу ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду з позовною заявою (а.с.97).
05.02.2018 судом відмовлено в задоволенні клопотання ТОВ "АГРО-ПРІМ" про залишення позовної заяви без розгляду, а також заяви про застосування позовної давності, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 05.03.2018 (а.с.127).
Позивач та його представник в судове засідання не з'явились надавши заяви про розгляд справи без їх участі (а.с.152, 154).
Відповідач, в судове засідання не прибув, подавши заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.157).
Представники третіх осіб на стороні відповідача - Новоархангельська районна державна адміністрація (сектор державної реєстрації прав), Новоархангельська районна державна нотаріальна контора в судове засідання не з'явились подавши заяви про розгляд справи без їх участі (а.с. 149,151).
Представник третьої особи на стороні відповідача - ТОВ "АГРО-ПРІМ", в судове засідання не з'явився подавши клопотання про відкладення розгляду справи в якому зазначив про неможливість забезпечення явки представника в судове засідання в зв'язку з погодними умовами (а.с.156).
Суд, враховуючи прогноз погоди розміщений на інтернетсайті погоди у м. Кропивницький 07.03.2018 (https://www.gismeteo.ua/weather-kropyvnytskyi-4975/), приходить до висновку про сприйнятливі погодні умови для прибуття в судове засідання, а тому суд не визнає поважними причини неприбуття представника в судове засідання.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши та оцінивши надані письмові пояснення та докази суд встановив наступне.
02.11.2010 між ОСОБА_3 (орендодавець) та ТОВ «АГРО - ПРІМ» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2, строк дії договору - 5 років (а.с.25-26).
10.10.2014 між ОСОБА_3 (орендодавець) та ТОВ «АГРО - ПРІМ» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2 (а.с.87-91).
Доказів розірвання вказаного договору або визнання недійсним до суду не надано.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла (а.а.11).
Згідно заповіту ОСОБА_3 спадкоємцем всього належного їй майна є ОСОБА_1 (а.с.14).
05.06.2016 року до державного реєстратора з реєстрації речових прав на нерухоме майно Смаліуса В.В. із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), а саме права оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 розташованої на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району звернулось ТОВ «АГРО-ПРІМ». Для проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки надано договір оренди землі № Б/Н від 10.10.2014 року укладений між Товариством та ОСОБА_3, копію державного акту на право власності на землю НОМЕР_5 від 18.10.2001. Інтереси Товариства на підставі довіреності № 2-06/2015 від 06.04.2015 виданої директором ТОВ «Агро-Прім» ОСОБА_4 представляла уповноважена особа ОСОБА_5. (а.с.72-82).
08.06.2016 відповідачем прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 29948066, про реєстрацію договору оренди землі, б/н, виданий 10.10.2014 видавник: Орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ПРІМ"; орендодавець ОСОБА_3 (право оренди земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_1).
Того ж дня, відповідачем прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 29948066, про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий НОМЕР_2 за громадянкою ОСОБА_3 (а.с.76).
Позивач, не погоджуючись з вказаними рішеннями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Спірні відносини між сторонами регулюються положеннями Земельного кодексу України, Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р. № 161-XIV (далі - Закон № 161-XIV), Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV), Постанови КМУ від 25.12.2015 № 1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до ч.4 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону (ст.6 Закон № 161-XIV).
Статтею 31 Закону № 161-XIV, передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно п.п.1,2 ч.1 ст.2 Закону № 1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Речові права та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації встановлені статтею 4 Закону № 1952-IV. Згідно із частиною першою вказаної статті Закону, державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності та речові права, похідні від права власності, в тому числі право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.22 Закону № 1952-IV, документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Електронні документи, подані для проведення державної реєстрації прав, оформляються згідно з вимогами, встановленими цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Не розглядаються документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, з пошкодженнями, що не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст, а також оформлені з порушенням вимог законодавства.
Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.
Відповідальність за відповідність електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, оригіналам таких документів у паперовій формі у разі подання заяви в електронній формі несе особа, яка виготовила електронні копії документів.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (ч.1 ст.11 Закону № 1952-IV).
Частини 1,2 ст.18 Закону № 1952-IV, передбачають, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;
6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;
8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком (п.40 Порядку про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 № 1127).
Зокрема, державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно (п.1,14 ч.1 ст.27 Закону № 1952-IV).
Перелік підстав у відмові в проведені державної реєстрації прав та обтяжень встановлено ст.24 Закону № 1952-IV (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Тобто, чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Суд, враховуючи письмові пояснення відповідача викладені у відзиві, письмові докази, приходить до висновку, що у останнього були відсутні підстави для відмови в проведені державної реєстрації.
Так, як зазначалось вище, згідно до п.1 ч.1 ст. 27 Закону № 1952-IV, державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката.
Позивачем зазначено, що відповідач протиправно зареєстрував право власності на земельну ділянку за померлою особою, яка не зверталась із відповідною заявою до нього та відповідно договір оренди земельної ділянки.
Згідно абз. 1 п.3 ч.1 ст. 2 Закону №1952-IV, заявник власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.
Судом встановлено, що із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), а саме права оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 звернувся уповноважений представник ТОВ «АГРО-ПРІМ», надавши договір оренди землі № Б/Н від 10.10.2014 року укладений між Товариством та ОСОБА_3, копію державного акту на право власності на землю НОМЕР_5 від 18.10.2001 (а.с.72-82).
Посилання позивача, на протиправність рішення відповідача, в зв'язку з допущеною помилкою у п'ятій цифрі номеру державного акту НОМЕР_3 зазначеного в договорі, не приймається судом, оскільки арифметична помилка, не може бути підставою для скасування договору та відмови у проведені державної реєстрації (а.с. 78, 87).
Доводи позивача, що договір оренди землі є фіктивним є припущеннями, які не підтверджені документально.
Тобто у відповідача були відсутні підстави для відмови в державній реєстрації прав та обтяжень встановлені ст.24 Закону №1952-IV.
Також, позивач вважає, що відповідач протиправно зареєстрував право власності на земельну ділянку без наявності оригіналу державного акту на право власності на землю.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 29 Закону №1952-IV, державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав) на підставі заяви про державну реєстрацію прав.
Державна реєстрація права власності на земельну ділянку у разі подання заяви про державну реєстрацію прав набувачем похідного речового права на таку земельну ділянку може здійснюватися без подання заявником документа, на підставі якого виникло право власності, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі та до моменту автоматизованого перенесення до Державного реєстру прав записів (відомостей) про речові права та обтяження на земельні ділянки з Державного реєстру земель.
Судом встановлено, що станом на 08.06.2016 під час проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки в Державному земельному кадастрі була наявна інформація про зареєстровану земельну ділянку 19.05.2011 (а.с. 15). На підтвердження права власності на земельну ділянку відповідачу було надано уповноваженим представником ТОВ «АГРО-ПРІМ» копію державного акту на право власності на землю НОМЕР_5 від 18.10.2001(а.с.77).
Суд критично ставиться до посилання позивача на те, що наявність запису на копії державного акту серія НОМЕР_3, яку надав до матеріалів справи відповідач, свідчить про його явне пошкодження, оскільки судом при досліджень копій актів наданих позивачем та відповідачем не встановлено їх невідповідність один одному. А саме, на акті позивача міститься аналогічний напис (а.с. 13,77).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно, відповідно до положень ст. 29 Закону №1952-IV, одночасно прийняти рішення про реєстрацію права власності та реєстрацію речового права (права оренди земельної ділянки).
Щодо посилання позивача на здійснення реєстрації права власності на земельну ділянку та реєстрацію похідного речового права з порушенням 5-ти денного строку то суд виходить з наступного.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.19 Закону №1952-IV, державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів.
Судом встановлено, що представником ТОВ «АГРО-ПРІМ» звернувся до відповідача 05.06.2016 із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), а саме права оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 розташованої на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району.
Реєстрація права власності на земельну ділянку та реєстрація похідного речового права здійснена відповідачем 08.06.2016, тобто в межах строку встановлених ст.19 Закону №1952-IV.
Також, позивачем в обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідач при здійсненні державної реєстрації не запитував від органів державної влади документи необхідні для державної реєстрації права власності на землю оскільки одразу почав проводити реєстрацію похідного речового права (оренди).
Відповідачем до суду не надано доказів того, що під час прийняття оскаржуваного рішення про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі від10.10.2014, ним надсилався запит до відповідних осіб встановлених п.3 ч.3 ст. 10 Закону №1952-IV, щодо оформлених речових прав на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1.
Так, згідно п.3 ч.3 ст. 10 Закону №1952-IV, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Суд приходить до висновку, що направлення відповідних запитів державним реєстратором зумовлено необхідністю запобігання випадкам подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами.
Згідно матеріалів справи право оренди земельної ділянки кадастровий НОМЕР_2 виникло у ТОВ «АГРО - ПРІМ» на підставі договору оренди земельної ділянки укладеного 02.11.2010 між ОСОБА_3 (орендодавець) та ТОВ «АГРО - ПРІМ» (орендар), строк дії договору - 5 років (а.с.25-26).
Не надіслання запитів до органу Держгеокадастру щодо підтвердження реєстрації прав є недоліком в роботі державного реєстратора. Разом з тим, ця обставина не вплинула на законність реєстрації права оренди земельної ділянки, оскільки факту одночасного існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку судом не виявлено.
Таким чином, вказане порушення не свідчить про протиправність рішення державного реєстратора, оскільки саме у ТОВ «АГРО - ПРІМ» виникло право на оренду земельної ділянки до 1 січня 2013 року.
Крім того, у відзиві відповідач зазначає, що як державний реєстратор, мав право доступу до Державного земельного кадастру в режимі читання, отже, мав можливість перевірити відомості Державного земельного кадастру про спірну земельну ділянку.
Враховуючи викладене, суд не вбачає порушень чинного законодавства при реєстрації договору оренди земельної ділянки від 10.10.2014 та права власності громадянки ОСОБА_3 - шляхом внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що у державного реєстратора були відсутні підстави для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, державним реєстратором було встановлено відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судових витрат, які б підлягали стягненню з позивача на користь відповідача та третіх осіб судом не встановлено.
Керуючись ст.ст. 139, 243 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун