16 березня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/1593/17.
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у м. Кропивницькому в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Пропус - Плюс" до Державної фіскальної служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ТОВ "Технафтсервіс", ПП "Агро-Стар", ТОВ "ВП "Діамант", ТОВ "Енерготрейд-Ойл", ТОВ "Мобіл Енерджі", ТОВ "Дніпроресурс-Ойл", ТОВ "Запоріжнафтохім" про зобов'язання вчинити дії та скасування рішень, -
Приватне підприємство "Пропус - Плюс" звернулося до суду з позовною заявою про:
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №8 від 22.06.2017 р.;
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №1 від 04.07.2017 р.;
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №9 від 27.06.2017 р.;
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №4 від 07.07.2017 р.;
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №2 від 05.07.2017 р.;
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №13 від 26.07.2017 р.;
- скасування рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 11.08.2017 р. №66474/40126361;
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №6 від 13.07.2017 р.;
- скасування рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 11.08.2017 р. №65895/40126361;
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №7 від 14.07.2017 р.;
- скасування рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 17.08.2017 р. №94570/40126361;
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №14 від 26.07.2017 р.;
- скасування рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 11.08.2017 р. №65896/40126361;
- зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №5 від 14.07.2017 р.;
- скасування рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК у ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 19.08.2017 р. №102913/40126361;
Додатково в заяві позивач просить суд зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду протягом одного тижня з дня набрання такого рішення законної сили.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних - податкові накладні №8 від 22.06.2017, №1 від 04.07.2017, №9 від 27.06.2017, №4 від 07.07.2017, №2 від 05.07.2017, №13 від 26.07.2017, №6 від 13.07.2017, №7 від 14.07.2017, №14 від 26.07.2017, №5 від 14.07.2017.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року адміністративну справу №П/811/1593/17 за позовом приватного підприємства "Пропус - Плюс" до Державної фіскальної служби України, треті особи на стороні позивача: ТОВ "Технафтсервіс" СП, ПП "Агро-Стар", ТОВ "ВП "Діамант", ТОВ "Енерготрейд-Ойл", ТОВ "Мобіл Енерджі", ТОВ "Дніпроресурс-Ойл" та ТОВ "Запоріжнафтохім" про зобов'язання вчинити дії - передано на розгляд до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
В зазначеній справі було наявне заперечення представника відповідача на адміністративний позов, відповідно до якого, відповідач заперечує в задоволенні позовних вимог, оскільки відповідачем було правомірно відмовлено в реєстрації податкових накладних, оскільки надані позивачем документи не достатні для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкових накладних (т.4, а.с. 29).
Також, в переданій справі були наявні заяви ТОВ "Мобіл Енерджі" та ТОВ "Технафтсервіс" СП згідно яких зазначають, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню (т.2, а.с. 53-54, 63-64).
Дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Позивачем було складено податкові накладні №8 від 22.06.2017, №1 від 04.07.2017, №9 від 27.06.2017, №4 від 07.07.2017, №2 від 05.07.2017, №13 від 26.07.2017, №6 від 13.07.2017, №7 від 14.07.2017, №14 від 26.07.2017, №5 від 14.07.2017 та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (т.1, а.с. 230-234, 236-239, 242).
Так, спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1. статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1. статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1. статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2. статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3. статті 74 ПК України).
У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10. статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3. і 200-1.9. статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Аналогічні норми містяться і у підпункті 201.16.1. пункту 201.16. статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2. статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16. статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, контролюючим органом було сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом № 567. (т.1, а.с.48, 57, 68, 82, 93, 127, 144, 174, 188).
Водночас, фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішень про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу (т.1, а.с.48, 57, 68, 82, 93, 127, 144, 174, 188).
Разом з тим, фіскальним органом, в порушення підпункту 201.16.1. пункту 201.16. статті 201 ПК України, не вказано у зазначених квитанціях конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом № 567.
Так, наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 753/30621 (далі - Наказ № 567) містить у собі пункт 4 наступного змісту: "Державній фіскальній службі України: до 25 червня 2017 року здійснити аналіз ефективності застосування Критеріїв оцінки та у п'ятиденний строк надати пропозиції Міністерству фінансів України стосовно їх удосконалення; щокварталу до п'ятого числа першого місяця наступного кварталу надавати пропозиції Міністерству фінансів України для удосконалення Критеріїв оцінки".
Натомість, Критерії оцінки ступеня ризиків Наказу № 567 містить пункт 4 наступного змісту: "Інформація за встановленою формою подається платником податку в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", ";Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами. ДФС постійно розміщує на офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв'язку, якими може подаватися інформація за встановленою формою".
У свою чергу, у відповідності до підпункту 201.16.2. пункту 201.16. статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1. цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2. цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3. пункту 201.16. статті 201 ПК України).
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2. ПК України.
Позивачем на адресу відповідача було направлено копії документів на підтвердження продажу сировини вуглеводневої ТОВ "Технафтсервіс" СП., ТОВ "Енерготрейд-Ойл", ТОВ "Дніпроресурс-Ойл", ТОВ "ВП "Діамант", ПП "Агро-Стар", ТОВ "Мобіл Енерджі", ТОВ "Запоріжнафтохім" (т.1, а.с. 24-45, 49-54, 58-65, 69-79, 83-90, 94-122, 128, 130-132, 136-140, 145-166, 175, 177-184, 190-195, 197, 199, 205-214, 230-234, 236-239, 242).
Разом з тим, Комісією Державної фіскальної служби України, незважаючи на вищевказані повідомлення позивача та додані до них документи, прийнято рішення від 11.08.2017 №66474/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 6 від 13.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування, від 11.08.2017 №65895/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 7 від 14.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування, від 17.08.2017 р. №94570/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 14 від 26.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування, від 11.08.2017 №65896/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 5 від 14.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування, від 19.08.2017 №102913/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 16 від 28.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування проте від реєстрації податкової накладної відмовились (т.1., а.с. 220-221, 223, 226, 913).
Проте, в рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
У свою чергу, абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" (далі - Постанова № 190) передбачено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1. пункту 201.16. статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з абзацом 2 Постанови № 190 підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16. статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1. пункту 201.16. статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Таким чином, рішення Комісії повинні містити чіткі підстави для відмови в реєстрації податкових накладних, у даному випадку, або "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування", або "надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування".
Проте, оскаржувані рішення не містять чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення є протиправним, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що факт зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме продажу сировини вуглеводневої, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складаються податкові накладні/розрахунки коригування.
Таким чином, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність у позивача, передбачених чинним законодавством України, документів, які свідчать про реальність проведення господарських операцій між позивачем та ТОВ "Технафтсервіс" СП., ТОВ "Енерготрейд-Ойл", ТОВ "Дніпроресурс-Ойл", ТОВ "ВП "Діамант", ПП "Агро-Стар", ТОВ "Мобіл Енерджі", ТОВ "Запоріжнафтохім" стосовно продажу сировини вуглеводневої та на те, що такі документи були надані позивачем контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних №8 від 22.06.2017, №1 від 04.07.2017, №9 від 27.06.2017, №4 від 07.07.2017, №2 від 05.07.2017, №13 від 26.07.2017, №6 від 13.07.2017, №7 від 14.07.2017, №14 від 26.07.2017, №5 від 14.07.2017.
Аналогічну правову позицію висловив і Вищий адміністративний суд України у постанові від 15.07.2015 (справа № К/800/62702/14) та в ухвалі від 16.03.2016 (справа № К/800/63884/14).
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування рішення відповідача від 11.08.2017 №66474/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 6 від 13.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування, від 11.08.2017 №65895/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 7 від 14.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування, від 17.08.2017 №94570/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 14 від 26.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування, від 11.08.2017 №65896/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 5 від 14.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування, від 19.08.2017 №102913/40126361 про відмову у реєстрації податкової накладної, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 16 від 28.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування проте від реєстрації податкової накладної відмовились і задоволення позовних вимог у цій частині.
Стосовно позовних вимог в яких позивач просить зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №8 від 22.06.2017, №1 від 04.07.2017, №9 від 27.06.2017, №4 від 07.07.2017, №2 від 05.07.2017, №13 від 26.07.2017, №6 від 13.07.2017, №7 від 14.07.2017, №14 від 26.07.2017, №5 від 14.07.2017, суд зазначає наступне.
Приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, нормами ПК України та Порядку № 1246 чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідних податкових накладних та зазначення дат їх реєстрації.
Водночас, у даному випадку, задоволення вказаної позовної вимоги, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява № 28924/04) констатував: "Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань, становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Приватного підприємства "Пропус - Плюс" №8 від 22.06.2017, №1 від 04.07.2017, №9 від 27.06.2017, №4 від 07.07.2017, №2 від 05.07.2017, №13 від 26.07.2017, №6 від 13.07.2017, №7 від 14.07.2017, №14 від 26.07.2017, №5 від 14.07.2017.
Також, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України для ефективного захисту прав, свобод позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначені податкові накладні днем їх подання позивачем, а саме: податкові накладні №8 від 22.06.2017, №1 від 04.07.2017, датою подання - 17.07.2017, №9 від 27.06.2017, датою подання -13.07.2017, №4 від 07.07.2017, датою подання - 19.07.2017, №2 від 05.07.2017, датою подання - 19.07.2017, №13 від 26.07.2017, датою подання - 03.08.2017, №6 від 13.07.2017, датою подання - 27.07.2017, №7 від 14.07.2017, датою подання - 27.07.2017, №14 від 26.07.2017, датою подання - 08.08.2017, №5 від 14.07.2017, датою подання - 27.07.2017 (т.1, а.с.48, 57, 68, 82, 93, 127, 144, 174, 188).
Відповідно ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відтак, зважаючи на те, що рішення суду зобов'язує відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, суд вважає за необхідне встановити відповідачу строк подання звіту про виконання рішення - 30 днів з дня набрання законної сили рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі № П/811/1593/17.
Відповідно до п. 1 ст. 139 КАС України стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 12485,63 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 139, 246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 11.08.2017 №66474/40126361, яким приватному підприємству "Пропус - Плюс" відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 6 від 13.07.2017.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 11.08.2017 №65895/40126361, яким приватному підприємству "Пропус - Плюс" відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 7 від 14.07.2017.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 17.08.2017 №94570/40126361, яким приватному підприємству "Пропус - Плюс" відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14 від 26.07.2017.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 11.08.2017 №65896/40126361, яким приватному підприємству "Пропус - Плюс" відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 5 від 14.07.2017.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 19.08.2017 №102913/40126361, яким приватному підприємству "Пропус - Плюс" відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 16 від 28.07.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №8 від 22.06.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №1 від 04.07.2017 днем її подання - 17.07.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №9 від 27.06.2017 днем її подання - 13.07.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №4 від 07.07.2017 днем її подання - 19.07.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №2 від 05.07.2017 днем її подання - 19.07.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №13 від 26.07.2017 днем її подання - 03.08.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №6 від 13.07.2017 днем її подання - 27.07.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №7 від 14.07.2017 днем її подання - 27.07.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №14 від 26.07.2017 днем її подання - 08.08.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну приватному підприємству "Пропус - Плюс" №5 від 14.07.2017 днем її подання - 27.07.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України подати суду звіт про виконання рішення суду у строк - 30 днів з дня набрання законної сили рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі № П/811/1593/17.
Присудити на користь приватного підприємства "Пропус - Плюс" (код ЄДРПОУ - 40126361, вул. Кримська, 47, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25004) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ - 39292197, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) у розмірі 12485,63 грн. (дванадцять тисяч чотириста вісімдесят п'ять грн. 63 коп.).
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
ТОВ "Технафтсервіс", просп. 50-річчя Жовтня, буд.1-Д, оф.1, м. Кременчук, Полтавська область, 39610.
ПП "Агро-Стар", вул. Домобудівельна, 14, м. Херсон, Херсонська область, 73000.
ТОВ "ВП "Діамант", просп. Георгія Гонгадзе, буд. 5-А, оф.6, м. Київ, 04208.
ТОВ "Енерготрейд-Ойл", вул. Горького, буд.98, оф.210/2, м. Тростянець, Тростянецький район, Сумська область, 42600.
ТОВ "Мобіл Енерджі", вул. Перемоги, буд. 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39600.
ТОВ "Дніпроресурс-Ойл", вул. Горького, буд.98, оф.210/1, м. Тростянець, Тростянецький район, Сумська область, 42600.
ТОВ "Запоріжнафтохім", вул. Нижньодніпровська, буд.12, кв.1, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69091.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун