ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
15 березня 2018 року № 826/8001/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Смолія І.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПриватного акціонерного товариства "Київський страховий дім"
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
про визнання протиправною та скасування Постанови №660/1073/13-5/9/5 від 01.06.2017 року,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Приватне акціонерне товариство "Київський страховий дім" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг в якому просили визнати протиправною та скасувати Постанову №660/1073/13-5/9/5 від 01.06.2017 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що факт порушення відсутній, Вимоги Нацкомфінпослуг виконані Позивачем та письмові пояснення наданні, крім того відповідачем порушено процедуру притягнення особи до адміністративної відповідальності.
В ході судового розгляду даної справи представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечував, надавши письмові заперечення проти позову.
У зв'язку з наведеним, суд ухвалив здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що до Нацкомфінпослуг надійшла скарга ОСОБА_1 від 13.03.2017 (вх. №Н-01244 від 17.03.2017) щодо невиконання Товариством зобов'язань за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 13.02.2016 №АЕ/7787096 та порушення Товариством вимог законодавства про фінансові послуги.
З метою належного розгляду питання, порушеного у скарзі ОСОБА_1, Нацкомфінпослуг надіслано вимогу від 29.03.2017 №2076/13-8 щодо отримання від Товариства інформації та документів.
Відповідно до вимоги, Нацкомфінпослуг вимагала розглянути звернення ОСОБА_1 по суті поставлених питань та надати на адресу Нацкомфінпослуг письмові пояснення стосовно результатів розгляду звернення заявника з вичерпним пакетом документів за справою, прошитий, пронумерований та належним чином завірений.
Товариством листом від 10.04.2017 №835 (вх. №3197/СК від 11.04.2017) надано відповідь на вимогу Нацкомфінпослуг.
За результатами розгляду зазначеного листа Товариства, Нацкомфінпослуг складено акт про правопорушення, вчинені Товариством на ринку фінансових послуг від 14.04.2017 №817/13-5/15 (далі - Акт №817/13-5/15), яким встановлено, що станом на дату складання Акта №817/13-5/15 Товариством порушено вимоги законодавства у сфері фінансових послуг, а саме: пунктів 34.1, 34.2 статті 34 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі - Закон), пункту 35.3 статті 35 Закону та частини шостої пункту 36.2 статті 36 Закону.
Листом від 10.05.2017 №1034 (вх. №4156/СК від 11.05.2017) Товариством надано письмове клопотання про закриття справи про правопорушення, розпочатої Актом №817/13-5/15, щодо пункту 34.2 статті 34 Закону, пункту 35.3 статті 35 Закону, та надано копії документів, що спростовують зазначені порушення, а саме: копію акта огляду від 08.11.2016 пошкодженого транспортного засобу Lancia Dedra, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та лист Товариства від 10.03.2017 №586 з пропозицією ознайомитись ОСОБА_2 з матеріалами її справи у приміщенні Товариства.
Враховуючи зазначене, Нацкомфінпослуг, розпорядженням від 11.05.2017 №1481 закрито справу про правопорушення Товариством законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, розпочату Актом №817/13-5/15. в частині порушень Товариством вимог пункту 34.2 статті 34 Закону та пункту Закону, у зв'язку з тим, що факти вчинення порушення законодавства про фінансові послуги є такими, що недоведені.
Як вбачається з матеріалів справи, інформацію щодо здійснення Товариством вищезазначених заходів (копія акту огляду ТЗ від 08.11.2016 та лист Товариства від 10.03.2017 №586) не було надано до Нацкомфінпослуг листом від 10.04.0217 №835 (вх.№3197/СК від 11.04.2017).
Таким чином, Товариством не надано вичерпного пакету документів за зверненням ОСОБА_1
2. До Нацкомфінпослуг надійшла скарга ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 від 16.03.2017 (вх. №Г-01227 від 16.03.2017) щодо невиконання Товариством зобов'язань за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 11.10.2016 №АК/1233795 та порушення Товариством вимог законодавства про фінансові послуги.
З метою належного розгляду питання, порушеного у скарзі ОСОБА_3, Нацкомфінпослуг надіслано вимогу від 23.03.2017 №1940/13-8 щодо отримання від Товариства інформації та документів.
Відповідно до вимоги, Нацкомфінпослуг вимагала розглянути звернення ОСОБА_3 по суті поставлених питань та надати на адресу Нацкомфінпослуг письмові пояснення стосовно результатів розгляду звернення заявника з вичерпним пакетом документів за справою, прошитий, пронумерований та належним чином завірений.
Товариством листом від 06.04.2017 №816 (вх. №3034/СК від 06.04.2017) надано відповідь на вимогу Нацкомфінпослуг.
За результатами розгляду зазначеного листа Товариства, Нацкомфінпослуг складено акт про правопорушення, вчинені Товариством на ринку фінансових послуг від 14.04.2017 №814/13-5/15 (далі - Акт №814/13-5/15), яким встановлено, що станом на дату складання Акта №814/13-5/15 Товариством порушено вимоги законодавства у сфері фінансових послуг, а саме: пунктів 34.1, 34.2 статті 34 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі - Закон), абзаців першого-третього пункту 36.2 статті 36 Закону.
Листом від 10.05.2017 №1037 (вх. №4157/СК від 11.05.2017) Товариством надано письмове клопотання про закриття справи про правопорушення, розпочатої Актом №814/13-5/15, щодо абзаців першого-третього пункту 36.2 статті 36 Закону, та надано копії документів, що спростовують зазначене порушення, а саме: копію страхового акту від 06.04.2017, відповідно до якого Товариством прийнято рішення про здійснення страхового відшкодування на рахунок ФОП ОСОБА_5 (згідно із заявою на виплату страхового відшкодування) у розмірі 43819, 02 грн.
Враховуючи зазначене, Нацкомфінпослуг, розпорядженням від 11.05.2017 №1480 закрито справу про правопорушення Товариством законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, розпочату Актом №814 13-5 15, в частині порушення Товариством вимог абзаців першого-третього пункту 36.2 статті 36 Закону, у зв'язку з тим, що факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги є таким, що не доведений.
Як вбачається з матеріалів справи, інформацію щодо прийнятого Товариством рішення про здійснення страхового відшкодування по справі ОСОБА_4 та копію страхового акту від 06.04.2017, не було надано до Нацкомфінпослуг листом від 06.04.2017 №816 (вх. №3034/СК від 06.04.2017).
Таким чином, Товариством не надано вичерпного пакету документів за зверненням ОСОБА_3
До Нацкомфінпослуг надійшла скарга ОСОБА_6 від 09.03.2016 (вх. №Д-1200 від 15.03.2017) щодо невиконання Товариством зобов'язань за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 01.06.2016 №АЕ/9431970 та порушення Товариством вимог законодавства про фінансові послуги.
З метою належного розгляду питання, порушеного у скарзі ОСОБА_6, Нацкомфінпослуг надіслано вимогу від 23.03.2017 №1940/13-8 щодо отримання від Товариства інформації та документів.
Відповідно до вимоги, Нацкомфінпослуг вимагала розглянути звернення ОСОБА_6 по суті поставлених питань та надати на адресу Нацкомфінпослуг письмові пояснення стосовно результатів розгляду звернення заявника з вичерпним пакетом документів за справою, прошитий, пронумерований та належним чином завірений.
Товариством листами від 03.04.2017 №781 (вх. №2886/СК від 03.04.2017), від 05.04.2017 №803 (вх. №2978/СК від 05.04.2017) надано відповідь на вимогу Нацкомфінпослуг.
За результатами розгляду зазначеного листа Товариства, Нацкомфінпослуг складено акт про правопорушення, вчинені Товариством на ринку фінансових послуг від 18.04.2017 №818/13-5/15 (далі - Акт №818/13-5/15), яким встановлено, що станом на дату складання Акту №818/13-5/15 Товариством порушено вимоги законодавства у сфері фінансових послуг, а саме: абзацу шостого пункту 36.2 статті 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі - Закон) та пункту 36.5 статті 36 Закону.
Листом від 10.05.2017 № 1025 (вх. № 4158/СК від 11.05.2017) Товариством надано письмове клопотання про закриття справи про правопорушення, розпочатої Актом №818/13-5/15 щодо абзацу шостого пункту 36.2 статті 36 Закону та пункту 36.5 статті 36 Закону, та надано копії документів, що спростовують зазначене порушення, а саме: копії листів від 09.11.2016 №1847 та від 05.04.2017 №803, якими повідомлено ОСОБА_6 про прийняте рішення щодо виплати страхового відшкодування.
Враховуючи зазначене, Нацкомфінпослуг, розпорядженням від 11.05.2017 №1482 закрито справу про правопорушення Товариством законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, розпочату Актом №818/13-5/15, в частині порушення Товариством вимог абзацу шостого пункту 36.2 статті 36 Закону, у зв'язку з тим, що факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги є таким, що недоведений.
Як вбачається з матеріалів справи, інформацію щодо направлення Товариством листі ОСОБА_6 стосовно прийнятого рішення про виплату страхового відшкодування та копію листів від 09.11.2016 №1847, від 05.04.2017 №803 до Нацкомфінпослуг Товариством листами від 03.04.2017 №781 (вх. №2886 СК від 03.04.2017) та від 05.04.2017 №803 (вх. №2978/СК від 05.04.2017) не надано.
Таким чином, Товариством не надано вичерпного пакету документів за зверненням ОСОБА_6
З зв'язку з викладеним Нацкомфінпослуг, складено акт від 01.06.2017 №1073/13-5/9 про неподання інформації Товариством (далі-Акт).
01.06.2017 Нацкомфінпослуг винесено постанову №660/1073/13-5/9/5 (далі-Постанова) про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
Метою цього Закону є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст.40 зазначеного Закону національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу: вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи.
Статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» встановлено, що штрафні санкції, що застосовуються до учасників ринків фінансових послуг за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
Пунктом 2 частини 1 зазначеної статті встановлено, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції, у тому числі за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Указом президента України від 23 листопада 2011 року № 1070/2011 затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Згідно з п. 1, 2 зазначеного Положення Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18 грудня 2012 року № 2112/22424 затверджено Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
Це Положення визначає порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження.
Згідно з п. 1.3 зазначеного Положення його метою є врегулювання правовідносин, пов'язаних, у тому числі із складанням уповноваженими та посадовими особами Нацкомфінпослуг документів про порушення законодавства про фінансові послуги та застосуванням Нацкомфінпослуг або уповноваженими особами Нацкомфінпослуг заходів впливу.
Пунктом 1.4 зазначеного положення встановлено, що заходи впливу застосовуються в порядку, визначеному цим Положенням.
Згідно з п. 1.5. Положення Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.
Дані та інформація про ознаки порушення законодавства про фінансові послуги може міститися. У тому числі в матеріалах, отриманих на письмову вимогу Нацкомфінпослуг про надання необхідних документів та інформації.
Посадова особа Нацкомфінпослуг при виявленні порушення законодавства про фінансові послуги, за яке застосовується захід впливу, складає акт про правопорушення (1.11.).
Належним чином оформлені акт про правопорушення, рішення Нацкомфінпослуг або уповноваженої особи Нацкомфінпослуг про результати розгляду справи про правопорушення вважається надісланим особі, якщо їх надіслано поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис (1.12.).
Відповідно до п. 2.1., 2.1. зазначеного вище Положення Нацкомфінпослуг може застосовувати заходи впливу, у тому числі такі як накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.
Розгляд справ про правопорушення та застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, належить до повноважень Голови Нацкомфінпослуг або директорів департаментів за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг (п. 3.2.).
Уповноважена особа Нацкомфінпослуг вирішує питання, передбачені у пункті 4.12 цього розділу, визначає дату, час та місце розгляду справи про правопорушення, про що повідомляється особа рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи про правопорушення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис (п. 4.13.).
Рішення про результати розгляду справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення за її місцезнаходженням або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття. Рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, може бути оскаржене особою до Нацкомфінпослуг як колегіального органу або до суду, а рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, - до суду (п. 4.26.).
Отже судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на момент складання акту документи по вищезазначеним страховим справам не були отримані відповідачем що призвело до складання Нацкомфінпослуг оскаржуваної постанови.
Крім того, відповідачем було зазначено, що факти порушення Товариством правопорушення, зазначеного в статті 41 Закону мають неодноразовий систематичний характер. Так, до Товариства протягом року застосовано три постанови про накладення штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг від 15.06.2016 № 239/13-15/13/6, від 07.11.2016 № 366/13-15/13/5 та від 14.04.2017 №456/816/13-5/9/5.
Що стосується не направлення відповідачем Акту на адресу Товариства, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», про вчинення правопорушення, зазначеного у ст.41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи - підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Тобто, ст.42 Закону не передбачає повідомлення та надсилання копії акту товариству.
Таким чином, при винесені акта та постанови Нацкомфінспослуг керується Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», а не Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи, надані сторонами докази та пояснення, суд дійшов висновку про відмову позивачу в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На думку суду, позивачем не доведено протиправності оскаржуваного рішення, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскільки, адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись вимогами ст.ст.2, 5- 11, 19, 72- 77, 90, 139, 241- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м.Києва, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя І.В. Смолій