Справа № 640/660/18
н/п 3/640/430/18
"16" березня 2018 р. Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Колесник С.А.,
при секретарі - Ашрафовій І.Р.,
за участю представника Харківської митниці ДФС - ОСОБА_1,
особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2М,
захисника ОСОБА_2 - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріал № 1041/80700/17 про порушення митних правил відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, працюючого директором Благодійної організації «Фонд «ОСОБА_4 в добро», зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (Луначарського), б. 29, (НОМЕР_1 виданий 15.11.2005 Харківським РВ УМВС України в Харківській обл., ІПН: НОМЕР_2),
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України,-
Харківською митницею ДФС отримано лист Головного управління ДФС у Харківській області від 21.09.2017р. № 16403/7/20-40-14-15-12, згідно якого повідомлено, що за результатами відпрацювання зовнішньоекономічної діяльності Благодійної Організації «Фонд «ОСОБА_4 в добро», ЄДРПОУ 40520613, встановлено, що службовими особами цього підприємства за період з 01.06.2016 по 14.09.2017 було оформлено 15 митних декларації у Харківській митниці ДФС в режимі імпорту товару, як гуманітарної допомоги, що надходив від суб'єктів господарювання «Joseph Centre» (код SC524092), яке зареєстроване на території Сполученого Королівства Великобританії за адресою: Summit House, Mitchell Street 4-5 EH6 7BD Edinburgh та «Helping Other» (код SC524805), зареєстроване за адресою: 115 George Street Edinburgh EH2 4JN U.K. Scotland.
12.09.2017 року ГУ ДФС у Харківській області, згідно відповіді сектору Укрбюро Інтерполу ГУНП листом від 30.08.2017 № 1541/119/02/23-2017 було отримано інформацію, що суб'єкти господарювання «Joseph Centre» (код SC524092) та «Helping Other» (код SC524805) мають статус як закриті (неактивні), починаючи з 25.07.2017 року.
По даному факту посадовими особами митного органу було складено протокол про порушення митних правил № 1041/80700/17 від 02 жовтня 2017 року відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст. 483 МК України, в якому вказано, що 26.09.2017 до митного поста «Харків-автомобільний» Харківської митниці ДФС декларантом ТОВ «АВТ Імекс» ОСОБА_4 для митного оформлення в режимі ІМ-40-АА була подана МД № UA807190/2017/313628 на товар: «Гуманітарна допомога: Одяг, додаткові речі до одягу та їх частини, що використовувалися: Одяг, взуття та Побутові речі такі, що були використані» у кількості - 16464 кг, згідно декларації та товаросупровідних документів. Товар надійшов з Чехії на адресу Благодійної Організації «Фонд «ОСОБА_4 в добро» ЄДРПОУ 40520613. В якості підстави для митного оформлення зазначеного товару були надані документи: рахунок-проформа Invoice 268/10-16 від 27.10.2016 року, виданий відправником «Joseph Centre», додаток до інвойсу № 268/10-16 від 21.09.2017 року, виданий відправником «Joseph Centre», автотранспортна накладна CMR 001525 від 21.09.2017 року, договір дарування до інвойсу № 268/10-16 від 27.10.2016 року, виданий відправником «Joseph Centre», Наказ МСПУ від 06.12.2016 р. № 1483, договір про надання послуг митного брокера 128-07/2017 р. Вартість товару згідно додатку до інвойсу № 268/10-16 від 21.09.2017 року складає 1388 фунтів стерлінгів, що згідно курсу НБУ станом на 26.09.2017 року дорівнює 49 391,98 грн.
Таким чином, в протоколі про порушення митних правил вказано, що в діях керівника Благодійної Організації «Фонд «ОСОБА_4 в добро» (ЄДРПОУ 40520613) громадянина України ОСОБА_2 вбачається порушення митних правил, а саме подання органу доходів і зборів як підставу для переміщення товарів підроблені документи чи документи одержані незаконним шляхом, або такі, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги, кількості та відправника.
На підставі ст. 511 МК України гуманітарна допомога: одяг, додаткові речі до одягу та їх частини, що використовувалися: одяг, взуття та побутові речі такі, що були використовувані, загальною вагою 15530 кг вилучені та передані на зберігання до складу Харківської митниці ДФС.
В судовому засіданні ОСОБА_2 пояснив, що протокол про порушення митних правил за своїм змістом не відповідає вимогам ст.. 494 МК України, оскільки в протоколі не вказано про вчинення безпосередньо ним будь-яких дій, спрямованих на переміщення товарів черех митний контроль України з приховуванням від митного контролю. Вважає, що митним органом не надано необхідних доказів про ліквідацію (закриття) Компанії «Joseph Centre».
Захисник ОСОБА_2 - адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував щодо наявності у діях ОСОБА_2 ознак складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, наголошуючи на тому, що вказаний протокол про порушення митних правил та ряд процесуальних дій, які передували складенню даного протоколу, були вчинені працівниками Харківської митниці ДФС з порушеннями норм матеріального та процесуального права, що відповідно, на думку останнього, виключає наявність підстав для притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності.
Представник Харківської митниці ДФС ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечував проти доводів та обставин, наведених ОСОБА_2 та його захисником, вказуючи на їх безпідставність та необґрунтованість. При цьому, вказував на законність та правомірність дій працівників митниці під час складання даного протоколу та здійснення провадження у даній справі, просив визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні інкримінованого йому правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості безпосередніх предметів порушення митних правил, а також конфіскації товару безпосереднього предмету порушення митних правил.
Таким чином, суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, його захисника, пояснення представника Харківської митниці ДФС, вважає, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення про порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, зважаючи на наступні обставини.
Так, відповідно до 1 статті 483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги ( з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Згідно ч.1 ст. 198 МК України органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України у відповідності до положень статті 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.
У розумінні положень п. 57 ст. 4 МК України товари - це будь- які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Однак, відповідно до наказів Міністерства соціальної політики України «про визнання вантажів гуманітарною допомогою» вантаж з Великої Британії від Компанії «Joseph Centre» визнано гуманітарною допомогою, тобто товар є не комерційного призначення.
Декларантом було подано всі необхідні документи та виконано всі вимоги відповідно до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651.
Більш того, ОСОБА_2 є волонтером, а не службовою, посадовою особою Благодійної організації «Фонд «ОСОБА_4 в добро».
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути відкрито, а відкрите підлягає закриттю при відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд вважає, що митницею не надано достатніх, достовірних і належних доказів на підтвердження вини ОСОБА_2, а висновки митного органу не підтверджуються достовірними і обєктивними даними та більше того, в ході проведення митного оформлення працівниками Харківської митниці не було ретельно та обєктивно перевірено факти, що були підставою для складання протоколу про порушення митних правил, які по своїй природі не можуть слугувати основою для визначення складу правопорушення про порушення митних правил, і що в свою чергу слугує підставою для закриття провадження по справі, через відсутність складу адміністративного правопорушення, відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладено, керуючись ст. 42 Конституції України, ст.ст. 9, 10, 283, 284 КУпАП, ч.1 ст. 483 МК України, суд
Закрити провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_2 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 483 ч. 1 МК України.
Зобов'язати Харківську митницю ДФС повернути ОСОБА_2 або його уповноваженому представнику, вилучений за протоколом про тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів і документів у справі про порушення митних правил № 1041/80700/17 від 02 жовтня 2017 року:
«Гуманітарну допомогу: Одяг, додаткові речі до одягу та їх частини, що використовувалися: Одяг, взуття та Побутові речі такі, що були використані» у кількості - 15530 кг., вартістю 49391,98 грн.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Харківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Колесник С.А.