22 жовтня 2014 року Чернігів Справа № 825/3364/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючої судді Соломко І.І.,
суддів: Лобана Д.В., Скалозуба Ю.О.,
за участю секретаря Федоренко Я.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_4 до кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_5 про визнання дій протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення дій, -
20.10.2014 до Чернігівського окружного адміністративного суду звернувся кандидат в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_4 з адміністративним позовом до кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_5, в якому просить суд визнати протиправними дії кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_5, які виразилися у передачі виборцям с. Харитонівка Срібнянського району Чернігівської області коштів (грошового подарунку) та зобов'язати відповідача утриматися від вчинення дій з підкупу виборців, а саме від проведення передвиборної агітації, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, а також від проведення передвиборної агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжуються закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_5 як кандидат в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 209 під час проведення масового заходу «Бал чемпіонів», який проходив 18.10.2014 в Будинку культури селища міського типу Срібне Чернігівської області вручив команді футболістів с. Харитонівка Срібнянського району Чернігівської області грошовий подарунок в конверті, що є порушенням частини чотирнадцятої статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Вислухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Кандидат в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 209 ОСОБА_4 є суб'єктом виборчого процесу згідно постанови Центральної виборчої комісії № 1249 від 27.09.2014 та підтверджується посвідченням № КД - 5159, виданим головою Центральною виборчою комісією від 27.09.2014.
Кандидат в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_5 є суб'єктом виборчого процесу згідно постанови Центральної виборчої комісії Про реєстрацію кандидатів в народні депутати України, висунутих Політичною партією «НАРОДНИЙ ФРОНТ», по одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 № 1086 від 23.09.2014 та додатком 24 до вказаної постанови.
18.10.2014 довіреною особою кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 209 ОСОБА_4 - ОСОБА_6, яка діє на підставі посвідчення № ДО-1952 від 01.10.2014 в присутності двох виборців ОСОБА_7, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1/7, м. Київ та ОСОБА_8, який проживає за адресою: вул. Калініна, 11кв.1, смт. Срібне, Срібнянського району, Чернігівської області складено акт про виявлення правопорушення Закону України «Про вибори народних депутатів», яким зафіксовано, що під час проведення масового заходу «Бал чемпіонів» в Будинку культури селища міського типу Срібне, кандидат в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_5, який відрекомендувався, як заступник голови Чернігівської обласної ради, при нагородженні команди футболістів села Харитонівка Срібнянського району Чернігівської області сказав: «Від себе, як від кандидата у народні депутати, хочу привітати команду за зайняте третє місце і вручити ось цей грошовий подарунок.» Після чого передав конверт.
Надаючи правову оцінку позовних вимогам необхідно зазначити наступне.
Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
27.08.2014 Указом Президента України № 690/2014 достроково припинено повноваження Верховної ради України та призначено позачергові вибори.
Організація та порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI від 17.11.2011.
Положеннями статті 6 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон) визначено, що вибори депутатів є вільними. Громадянам України забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 11 Закону проведення передвиборної агітації є одним з етапів виборчого процесу.
Згідно частини першої та другої статті 68 Закону передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. Передвиборна агітація може проводитися у таких формах:1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями;2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів;3) проведення публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій - суб'єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів у депутати;4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень;5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації;6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами;7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку;8) публічні заклики голосувати за або не голосувати за партію - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати або публічні оцінки діяльності цих партій чи кандидатів у депутати;9) встановлення агітаційних наметів; 10) в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.
Зі змісту зазначених положень статті 68 Закону вбачається, що передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу, ініційована, проведена безпосередньо кандидатом або його довіреною особою.
В силу положень частини чотирнадцятої статті 74 Закону забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.
Аналіз наведених положень Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI від 17.11.2011 дає підстави для висновку, що для встановлення факту непрямого підкупу виборців необхідним є надання виборцям чи іншим організаціям під час виборчого процесу кандидатом, коштів чи інших цінностей у поєднанні із закликами голосувати за цього кандидата чи згадування його імені.
Досліджуючи в судовому засіданні відеозапис на предмет, чи мали місце обставини непрямого підкупу виборців кандидатом в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_5, які пов'язані з проведенням масового заходу «Бал чемпіонів», суд зазначає що надані позивачем докази на підтвердження доводів позовної заяви не містять відомостей, які свідчать про ініціювання, організацію та проведення такого заходу саме відповідачем.
Щодо посилань позивача на той факт, що відповідачем при нагородженні команди футболістів с. Харитонівка Срібнянського району Чернігівської вручено конверт та сказано: «Від себе, як від кандидата у народні депутати, хочу привітати команду за зайняте третє місце і вручити ось цей грошовий подарунок.», то він не є беззаперечним доказом спонукання виборців голосувати за нього та не підтверджує факт передачі коштів і згадування його імені. До того ж ці факти спростовуються представниками відповідача.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 не підтвердив факт передачі коштів відповідачем.
Також суд звертає увагу на те, що відповідач під час проведення зазначеного масового заходу не згадував номеру виборчого округу по якому він зареєстрований, а представник позивача не надав суду жодних доказів на спростування доводів представників відповідача щодо неналежності членів футбольної команди до 209 виборчого округу.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В ході судового розгляду справи позивачем не надано обгрунтованих та беззаперечених доказів надання відповідачем коштів виборцям, що супроводжувались закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата.
Зважаючи на ту обставину, що в ході судового розгляду справи не знайшло свого підтвердження обставини протиправності дій кандидата по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_5, виходячи з системного аналізу положень чинного в Україні законодавства та матеріалів справи, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 11, 71, 158 - 163, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №209 ОСОБА_4 відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя І.І. Соломко