Справа № 522/3227/18
Провадження 3/522/2234/18
06 березня 2018 року ОСОБА_1
Суддя Приморського районного суду міста Одеси Попревич В.М., секретар судового засідання - Торчинська О.О., за участю прокурора Острик О.В., особи, стосовно якої складено протокол - ОСОБА_2, адвоката - ОСОБА_3, розглянувши у судовому засіданні протокол про адміністративне корупційне правопорушення стосовно:
ОСОБА_2, який народився 12 січня 1968 року у м. Каушани, республіка Молдова, громадянин України, заступник директора КП "ЖКС Портофранківський", який зареєстрований та фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
- за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
22 лютого 2018 року оперуповноваженим управління захисту економіки в Одеській області ДЗЕ Національної поліції України ОСОБА_4 складено протокол про вчинення заступником директора КП "ЖКС Портофранківський" ОСОБА_5 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, за наступних обставин.
Відповідно до наказу директора КП «ЖКС Портофранківський» ОСОБА_6А № 165/3-л від 01.09.2015 ОСОБА_2 прийнято на посаду заступника директора КП «ЖКС Портофранківський» з 01.09.2015 р. на підставі заяви ОСОБА_2
Відповідно до посадової інструкції заступника директора КП «ЖКС Портофранківський» ОСОБА_2, затвердженої директором КП «ЖКС Портофранківський» ОСОБА_6 26.05.2014 р., на заступника директора цього підприємства покладено виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
У відповідності до ст. 3 ч. 1 п. 2 п.п. "а" Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_2 є особою, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена в пункті 1 частини першої цієї статті, та на якого поширюється дія Закону.
Згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №3, щорічна декларація суб'єкта декларування подається в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року наступного за звітним роком та така декларація охоплює звітний рік, період з 01 січня по 31 грудня включно. У відповідності до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Таким чином, для суб'єктів декларування, останній день подання декларації за 2016 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є 31 березня 2017 року.
Верховною Радою України 23.03.2017 прийнято Закон № 1975-УІИ «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб». Закон набрав чинності 30.03.2017. Відповідно до цього закону, строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», подають таку декларацію вперше, продовжено до 01.05.2017..
На виконання зазначених вимог ОСОБА_2 будучи заступником директора КП "ЖКС Портофранківський" та суб'єктом декларування, був зобов'язаний подати електронну декларацію у строк до 01.05.2017 року. Маючи власний зареєстрований у встановленому порядку електронний ключ із цифровим підписом, будучи достовірно обізнаним із порядком формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та будучи завчасно попередженим про встановлені Законом України "Про запобігання корупції" обмеження, несвоєчасно без поважних причин 18.01.2018, 15 год. 08 хв. за місцем роботи, що є місцем вчинення правопорушення : м. Одеса, вул. Л. Толстого, 5, подав щорічну електронну декларацію за 2016 рік, а не 01.05.2017 року, як повинен був, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_2 суду пояснив, що умислу не неподання відповідної декларації в нього не було, він не знав, що є суб'єктом декларування, після того, як йому стало відомо про необхідність декларування він заповнив та відправив щорічну електронну декларацію.
В письмовому клопотанні адвокат просить закрити провадження по справі у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення виходячи із того, що про вчинене правопорушення органу досудового розслідування стало відомо, ще 30.11.2017 року.
В той же час, провина ОСОБА_2 підтверджується наступними дослідженими під час судового розгляду доказами:
1. Копією наказу про призначення ОСОБА_2 на посаду заступника директора КП «ЖКС Портофранківський» № 165/3-л від 01.09.2015;
2. Копією посадової інструкції ОСОБА_2;
3. Копією статуту КП «ЖКС Портофранківський»
4. скрін-шот подачі декларації ОСОБА_7 від 18.01.2018;
5.постановою про виділення матеріалів кримінального провадження від 06.02.2018 року.
Так, у ст. 38 КУпАП зазначено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
В даному випадку, було розпочате кримінальне провадження за фактом умисного неподання декларації суб'єктом декларування. Під час допиту у якості свідка ОСОБА_2, останній надав для долучення до матеріалів кримінального провадження щорічну декларацію за 2016 рік, заповнену у січні 2018 року, тобто після внесення відомостей до ЄРДР у зв'язку із чим, матеріали щодо ОСОБА_2 були виділені в окреме провадження та направлені до УЗЕ для складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Вказаний факт, дає судді право прийти до висновку, що в даному випадку станом на 30.11.2017 року органом досудового розслідування був виявлений факт неподання декларації, що міг бути трактований як кримінальне правопорушення, зважаючи на тривалість неподання декларації. Після заповнення декларації ОСОБА_2 вказане діяння вже не могло містити ознак кримінального правопорушення, тому має місце виявлення факту несвоєчасного подання декларації, і саме з моменту її заповнення варто визначати трьохмісячний строк для накладення адміністративного стягнення. Також суддя не вбачає поважності такого значного пропуску строку для направлення декларації, адже 9 місяців більш ніж достатньо для ознайомлення із вимогами Закону про необхідність подання декларацій посадовими особами юридичної особи публічного права. З урахуванням вище викладеного, суддя приходить до висновку, що є доведеним факт вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за кваліфікуючими ознаками несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Відповідно до ст. 34 КУпАП, обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Відповідно до ст. 4 п. 2 ЗУ “Про судовий збір” ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи обставини справи, відсутність обтяжуючих та наявність пом'якшуючих обставин, з метою виправлення та виховання особи, яка вчинила правопорушення, у дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень з боку ОСОБА_2 суддя вважає, що відповідним вчиненому і достатнім покаранням буде застосування стягнення у вигляді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.1, 3, 27, 28 Закону України "Про запобігання корупції", ст.ст.9, 172-6, 1, 251, 283-285, 294 КУпАП,-
ОСОБА_2, визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 5я неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси особою на протязі 10 діб з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі скарги.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, в разі не сплати у встановлений строк штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлено до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, а в разі оскарження протягом трьох місяців з дня розгляду апеляційної скарги.
Суддя Приморського
районного суду м. Одеси ОСОБА_8
06.03.2018