Справа № 527/2505/17
провадження 2-а/527/12/18
іменем України
15 березня 2018 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Олефір А.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративний позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
27 листопада 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України з вимогою визнати п. 51 протоколу № 72 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 19 серпня 2016 року щодо відмови в розгляді документів про призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету міністрів України №499 від 28 травня 2008 року та повернення їх на доопрацювання протиправним та недійсним.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання про призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету міністрів України №975 від 25 грудня 2015 року, як інваліду 2 групи з 02 липня 2015 року, інвалідність якого настала внаслідок захворювання, що пов'язані із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, з врахуванням того, що відповідно до п. «б» статті 16-2 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» він має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що Полтавським обласним військовим комісаріатом було направлено до Міністерства оборони України всі необхідні документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги. Комісія Міністерства оборони України розглянувши подані документи, прийняла рішення (п. 51 протоколу № 72 засідання комісії від 19.08.2016 року) про повернення документів до Полтавського обласного військового комісаріату без розгляду на доопрацювання. Позивач вважає, що дії відповідача неправомірні, оскільки поданих до комісії документів достатньо для прийняття рішення про призначення і виплати йому одноразової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності, а тому рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги Міністерства оборони України, оформлене протоколом від 19.08.2016 року щодо відмови в розгляді документів про призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету міністрів України №499 від 28 травня 2008 року та повернення їх на доопрацювання є протиправним та недійсним.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вивчивши матеріали справи, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши та оцінивши докази, які є у справі, суд встановив наступне.
Відповідно до Довідки № 113 від 07.03.2008 року, ОСОБА_1 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій при виконанні інтернаціонального обов'язку РАфганістан в період з 17 грудня 1982 року по 26 грудня1984 року (а.с.15).
Позивачу за результатами первинного огляду МСЕ 14.07.2008 року була встановлена ІІІ група інвалідності до 1 серпня 2009 року, причиною якої є захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернац. обов'язку в ДРА, що підтверджується довідкою сер. МСЕ № 0097120 (а.с. 10).
02.07.2009 року було проведено повторно огляд ОСОБА_1 за результатами якого ІІІ групу інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернац. обов'язку в ДРА, продовжено до 01 серпня 2012 року (а.с. 10).
05.07.2012 року було проведено повторно огляд ОСОБА_1 за результатами якого встановлено ІІ групу інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернац. обов'язку в ДРА (а.с. 10).
Позивач 19.05.2016 року звернувся до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою для отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманням інвалідності, пов'язаної із проходженням військової служби в республіці Афганістан (а.с. 17).
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби № 72 від 19.08.2016 року, комісія дійшла висновку про необхідність направлення на доопрацювання документів, поданих на розгляд особами з числа колишніх військовослужбовців, у тому числі відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , дата звільнення 26.12.1984 року, дата встановлення інвалідності - 14.07.2008 року) номер в списку 51, оскільки в наданих матеріалах немає підтверджень настання інвалідності під час проходження військової служби, як це передбачено пп. 4 п. 2 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499 (а.с.9).
Листом від 20 листопада 2017 року № 10/2330 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлено позивача про прийняте рішення (а.с. 8).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 16 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року «…допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги…».
Друга група інвалідності була встановлена позивачу з 02 липня 2015 року, а тому він має право на допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі Постанова №975).
Пунктом 1 даної постанови затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі Порядок).
Згідно пункту 13 Порядку, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, рішення з питання призначення позивачу одноразової грошової допомоги уповноваженим на те органом не приймалося, натомість документи були повернуті на доопрацювання.
Крім того, слід зазначити, що прийняття рішення про виплату чи про відмову у виплаті одноразової допомоги є виключною компетенцією Міністерства оборони України.
Отже, розглянувши подані документи ОСОБА_1 , відповідач зобов'язаний був прийняти рішення про призначення або відмову в у призначенні одноразової грошової допомоги, проте, відповідач відповідне рішення не прийняв.
Верховний Суд України у своїй постанові від 18.03.2014 у справі № 21-11а14, зазначив, що у разі якщо звернення позивача про виплату одноразової грошової допомоги відповідачем не розглянуто, та відповідного рішення не прийнято, то суд повинен зобов'язати останнього розглянути це звернення згідно з вимогами чинного законодавства України.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати п. 51 протоколу № 72 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 19 серпня 2016 року щодо відмови в розгляді документів про призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету міністрів України №499 від 28 травня 2008 року та повернення їх на доопрацювання протиправним та недійсним.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання про призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету міністрів України №975 від 25 грудня 2015 року, як інваліду 2 групи з 02 липня 2015 року, інвалідність якого настала внаслідок захворювання, що пов'язані із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, з врахуванням того, що відповідно до п. «б» статті 16-2 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» він має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року), рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глобинський районний суд Полтавської області.
Суддя А. О. Олефір