490/922/18 від16.02.2018
нп 3/490/418/2018
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/922/18
3/490/418/2018
Іменем України
16 лютого 2018 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Скрипченко С.М., при секретарі Черновій Н.А., за участю прокурора Качаун А.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Миколаївській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення:
ОСОБА_1, яка народилась 26 березня 1976 року в м. Ялта, АР Крим, є громадянкою України, працює директором КП "Таймсвет", номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
07.02.2018 року з Управління захисту економіки в Миколаївській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України до Центрального районного суду м.Миколаєва надійшли адміністративні матеріали щодо вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №132 від 23.11.2017 року, 01 березня 2017 року розпорядженням Миколаївського міського голови № 67рк ОСОБА_1 з 02.03.2017 року призначена на посаду керівника (директора) Комунального підприємства «Таймсет».
Згідно даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником Комунального підприємства «Таймсет» є Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, що в свою чергу є органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 Глави 7 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, на підставі чого Комунальне підприємство «Таймсет» є юридичною особою публічного права.
Так, встановлено, що згідно пунктів Змін до установчих документів Комунального підприємства «Таймсет» ОСОБА_1 як директор наділена організаційно-розпорядчими (п.6.3 - Приймає та звільнює з роботи працівників) та/або адміністративно-господарськими функціями (п.6.3 - Розпоряджається коштами та майном відповідно до чинного законодавства), та згідно вищевикладеного є посадовою особою юридичної особи публічного права.
Відповідно до підп. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно п. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в підпунктах «а» і «в» п. 2 ст. 3 цього ж Закону (підпункт А - посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 ст. 3 цього закону), зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
В подальшому, згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» №1975-VІІІ від 23.03.2017 року Розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 5-1 такого змісту: Продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше.
Будучи директором Комунального підприємства «Таймсет», ОСОБА_1 згідно ст.50 Закону України «Про запобігання корупції» не відноситься до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, тому декларацію подає вперше та згідно Рішення № 2 Національного агентства з питань запобігання корупції другим етапом.
Пунктом 1 Рішення № 2 від 10.06.2016 року Національного агентства з питань запобігання корупції, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 року №958/29088, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій розпочинає свою роботу в два етапи.
Другим із зазначених в Рішенні Агентства етапом подачі декларації було визначено: з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), що не займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік до 01.05.2017 року.
За результатами огляду веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 19.09.2017 року о 21:36 год. подала декларацію за 2016 рік.
В подальшому, 23.10.2017 року о 12:35 год. зроблено скріншот сторінки веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим підтверджено несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_1 декілька разів отримувала електронні цифрові підписи, а саме: 15.03.2017 року, 07.06.2017 року, 29.06.2017 року, 20.10.2017 року через Акредитований центр сертифікації ключів ПАТ КП «ПриватБанк», що підтверджується витягами від 23.10.2017 року.
Згідно відповіді Адміністративного департаменту Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.11.2017 року № 93-05/39489/17 встановлено, що ОСОБА_1 зареєструвалась в ITC Реєстр 23.08.2017 року о 13:24 год.
Згідно з отриманою послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1, встановлено, що робота з Реєстром при поданні декларації за 2016 рік розпочата 23.08.2017 року о 13:26 год.
В період з 23.08.2017 року по 19.09.2017 року ОСОБА_1 заповнювались Розділи декларації. Фактично ОСОБА_1 декларація за 2016 рік подана та її подання підтверджено через електронний цифровий підпис (ЕЦП) 19.09.2017 року о 21:36 год. після натискання кнопки «Подати декларацію».
В своєму поясненні 23.11.2017 року ОСОБА_1 вказала, що фактично декларація за 2016 рік нею була подана 19.09.2017 року з порушенням визначених законодавством строків з наступних причин.
По-перше, при призначенні на посаду з представників Миколаївської міської ради, про необхідність подання декларації за 2016 рік її ніхто не інформував.
По-друге, ОСОБА_1 вважала, що КП «Таймсет» не фінансується з бюджету, а провадить господарську діяльність за власні кошти та не має жодного відношення до бюджетних коштів, то їй як керівнику також не треба подавати декларацію.
Та по-третє, ОСОБА_1 вважала, що в 2016 році вона не працювала на посаді керівника комунального підприємства, то їй також не треба подавати декларацію.
В подальшому, восени 2017 року ОСОБА_1 з Миколаївської міської ради надійшов лист про необхідність подання декларації, що в подальшому нею і було зроблено.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 року № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Вказані в поясненні ОСОБА_1 причини несвоєчасного подання декларації за 2016 рік не є на підставі вищевикладеного поважними.
З отриманого листа з Національного агентства з питань запобігання корупції, де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що саме 01.01.2017 року по 19:30 год. 04.01.2017 року та в період з 24 по 28.03.2017 року здійснювались заходи з оптимізації та переконфігурування ресурсів Реєстру.
В судовому засіданні ОСОБА_1 подала клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Прокурор проти заявленого клопотання не заперечував.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП, у якій зазначено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративне правопорушення було вчинено ОСОБА_1 19.09.2017 року. Протокол про адміністративне правопорушення надійшов на адресу суду 07 лютого 2018 року, тобто, поза межами строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, що позбавляє суд можливості накласти на неї адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті, у зв'язку з чим на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі вище викладеного та керуючись ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, 283-285 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - закрити у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області через Центральний районний суд м. Миколаєва.
Суддя С.М. Скрипченко