№ 2а-1516/10/2570
26 березня 2010 р. Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Житняк Л.О., перевіривши матеріали адміністративної справи № 2а-1516/10/2570
за позовом ОСОБА_1
до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової адміністрації в Чернігівській області
про визнання незаконною бездіяльності та стягнення грошової допомоги, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації України та Державної податкової адміністрації в Чернігівській області з позовними вимогами про визнання незаконною бездіяльність щодо зволікання виплати одноразової грошової допомоги та стягнення з Державної податкової адміністрації України на його користь одноразову грошову допомогу в розмірі 144 471,00 грн.
Частина 2 ст. 2 КАС України вказує, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та Законами України встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому згідно Закону України від 23.10.2009 № 1691-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами», який набрав чинності з дня його опублікування в газеті «Урядовий кур'єр» - 10.03.2010 - ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України викладено в такій редакції: «1. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: 1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; 2) спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них; 3) інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства».
Пункт 3 ч. 1 ст. 18 КАС України виключено.
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону після набрання чинності цим Законом адміністративні суди завершують розгляд справ, провадження в яких було відкрито за п. 3 ч. 1 ст. 18 КАС України. Адміністративні позови, апеляційні та касаційні скарги чи подання, подані до набрання чинності цим Законом до відповідних адміністративних судів в адміністративних справах, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 18 КАС України, і за якими провадження не відкрито, передаються цими судами до відповідних судів, які здійснюватимуть їх розгляд у порядку цивільного судочинства.
Як вбачається з позову та доданих до нього матеріалів, предметом спору в даній справі є вимога щодо стягнення одноразової грошової допомоги, тобто щодо захисту порушеного права, що виникає із цивільних відносин.
Отже компетенція адміністративних судів, встановлена ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на цей спір не поширюється, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади.
І хоча однією із сторін у ньому виступає особа публічного права, однак спірні правовідносини врегульовані нормами цивільного законодавства. У спірних правовідносинах в цьому випадку реалізується не публічний, а приватний інтерес, а тому з моменту внесення змін до п. 3 ч. 1 ст. 18 Кодексу КАС України це є спір про право цивільне.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, у відкритті провадження у справі необхідно відмовити, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, та повернути позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами позивачеві.
Керуючись статтями 109, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У відкриті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової адміністрації в Чернігівській області про визнання незаконною бездіяльності та стягнення грошової допомоги - відмовити.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Попередити позивача, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня постановлення ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги.
Суддя Л.О. Житняк