Ухвала від 15.03.2018 по справі 909/927/17

УХВАЛА

15.03.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/927/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В.,

секретар судового засідання Конашенко О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ТОВ "Компанія "Західна промислова група" від 01.03.2018 (вх. №3220/18 від 05.03.2018) на дії та бездіяльність державного виконавця у справі

за позовом: першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури, вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, 76000, в інтересах держави в особі Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради, вул. Вовчинецька, 39, с. Вовчинець, Івано-Франківської міської ради, 76491,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Західна промислова група", вул. Незалежності, буд. 65, офіс 10, м. Івано-Франківськ, 76000,

про стягнення збитків у розмірі 3 042 981,89 грн,

за участю:

від прокуратури: прокурор Хомин М.В.,

від органу Івано-Франківського МВ ДВС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області: представники ОСОБА_1, ОСОБА_2

від позивача та відповідача представники не з'явились,

установив таке.

Господарський суд відповідно до рішення від 05.12.2017 задоволив позов першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Західна промислова група" про стягнення збитків у розмірі 3 042 981,89 грн.

Боржник подав скаргу від 01.03.2018 (вх.№3220/18 від 05.03.2018) на дії та бездіяльність державного виконавця, в якій просить:

визнати незаконними дії державного виконавця Івано-Франківського МВ ДВС ОСОБА_3 у виконавчих провадженнях по примусовому виконанню наказів Господарського суду Івано-Франківської області №900, №901, які полягають у відкритті виконавчого провадження на підставі виконавчих документів, які не відповідають вимогам п. 7 ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про виконавче провадження" та за відсутності підтвердження сплати авансового внеску;

визнати незаконною бездіяльність державного виконавця Івано-Франківського МВ ДВС ОСОБА_3 у виконавчих провадженнях №55504721, №55778623, яка полягає у неповерненні стягувачам наказів Господарського суду Івано-Франківської області №900, №901 на підставі пп. 2, 6, 8 ч. 4 ст. 4 ЗУ "Про виконавче провадження";

скасувати постанову від 11.01.2018, винесену державним виконавцем Івано-Франківського МВ ДВС ОСОБА_3, про відкриття виконавчого провадження №55504721 по примусовому виконанню наказу Господарського суду Івано-Франківської області №901 про стягнення з відповідача в користь Прокуратури Івано-Франківської області 45 644,73 грн сплаченого судового збору;

скасувати постанову від 12.02.2018, винесену державним виконавцем Івано-Франківського МВ ДВС ОСОБА_3, про відкриття виконавчого провадження №55778623 по примусовому виконанню наказу Господарського суду Івано-Франківської області №900 про стягнення з боржника в користь Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради збитків у розмірі 3 042 981,89 грн.

Дана скарга мотивована тим, що строк пред'явлення до виконання у наказах вказано по 20.03.2017. Однак, постанови про відкриття виконавчих проваджень по примусовому виконанню вказаних наказів винесені відповідно 11.01.2018 та 12.02.2018, тобто вже після дати пред'явлення до виконання, яка вказана у виконавчих документах. При цьому державний виконавець не звернувся до господарського суду в порядку ч. 4 ст. 4 ЗУ "Про виконавче провадження" про приведення виконавчих документів у відповідність до вимог закону, зокрема, щодо неправильно зазначеного строку. Крім того, відкриваючи виконавчі провадження державний виконавець не взяв до уваги відсутність доказів сплати авансових внесків.

Суд згідно з ухвалою від 06.03.2018 призначив вказану скаргу до розгляду в судовому засіданні на 15.03.2018.

Представники позивача та відповідача в судове засідання не з'явилися. Позивач письмових пояснень щодо заявленої скарги не надав.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 242 ГПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.

Враховуючи викладене, а також з метою дотримання встановлених ч. 1 ст. 342 ГПК України строків розгляду скарги, суд дійшов висновку про можливість розгляду скарги при неявці представників сторін.

В судовому засіданні представник Івано-Франківського МВ ДВС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області проти задоволення скарги заперечив. Вважає, що така скарга є безпідставною, оскільки з наказів Господарського суду Івано-Франківської області слідує, що строк пред'явлення їх до виконання вказано з помилкою, яка є технічною. Щодо необхідності сплати авансового внеску зазначив, що із заявою про відкриття виконавчого провадження по наказах звернулася прокуратура, яка є державним органом, а тому не має обов'язку сплачувати авансовий внесок.

Прокурор в судовому засіданні підтримав позицію представника органу виконавчої служби. Вважає, що в задоволенні скарги слід відмовити.

При розгляді скарги суд встановив, що на виконання рішенняу справі 20.12.2017 суд видав наказ №900 щодо стягнення з відповідача на користь Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради збитків у розмірі 3 042 981,89 грн та наказ №901 щодо стягнення з відповідача в користь Прокуратури Івано-Франківської області 45 644,73 грн сплаченого судового збору.

З матеріалів виконавчого провадження ВП №55504721 слідує, що Прокуратура Івано-Франківської області звернулася із заявою від 28.12.2017 №05-1731вих.-17 щодо відкриття виконавчого провадження на підставі наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 20.12.2017 №901.

Державний виконавець Івано-Франківського МВ ДВС ГТУЮ в Івано-Франківській області виніс постанову від 11.01.2018 про відкриття виконавчого провадження ВП №55504721 з виконання наказу №901 щодо стягнення судового збору.

Крім того, Івано-Франківська місцева прокуратура звернулася із заявою від 06.02.2018 №67-252вих.-18 про відкриття виконавчого провадження на підставі наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 20.12.2017 №900, стягувачем по якому є Вовчинецька сільська рада Івано-Франківської області щодо стягнення збитків з ТОВ "Західна промислова група".

Державний виконавець Івано-Франківського МВ ДВС ГТУЮ в Івано-Франківській області виніс постанову від 12.02.2018 про відкриття виконавчого провадження ВП №55778623 з виконання наказу №900.

Державний виконавець виніс постанову від 27.02.2018 про об'єднання виконавчих проваджень ВП №55504721 та ВП №55778623 у зведене виконавче провадження.

При вирішенні даної скарги суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Згідно зі ст. 1 ЗУ "Про виконавче провадження" (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону).

Стаття 4 Закону встановлює вимоги до виконавчого документа, однією з яких є необхідність зазначення строку пред'явлення рішення до виконання.

Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо, зокрема, виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею (п. 6).

У разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, стягувач має право звернутися до суду чи іншого органу (посадової особи), що видав виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність із зазначеними вимогами (абз. 2 ч. 4 ст. 4 Закону). Можливість та порядок виправлення помилки у виконавчому документі, яка допущена при його оформленні, врегульована ст. 328 ГПК України.

Зокрема, ч. 1 ст. 328 ГПК України визначено, що така помилка може бути виправлена за заявою стягувача або боржника судом, який видав виконавчий документ.

В наказах Господарського суду Івано-Франківської області від 20.12.2017 №900 та №901 визначено строк їх пред'явлення до виконання з 20.12.2017 по 20.03.2017.

Твердження органу ДВС та прокурора щодо можливого допущення технічної помилки при зазначенні такого строку пред'явлення наказів до виконання не спростовують той факт, що пред'явлені до виконання накази не відповідають вимогам, які встановлені ст. 4 Закону та ст. 12 Закону, якою визначено загальні строки пред'явлення виконавчого документа до виконання. При цьому до повноважень державного виконавця не віднесено можливість самостійно визначати строк пред'явлення наказу до виконання. Строк пред'явлення до виконання є обов'язковим реквізитом виконавчого документа і встановлюється органом, який видав виконавчий документ, в даному випадку - Господарським судом Івано-Франківської області. А тому невідповідність виконавчого документа вимогам, які встановлені ст. 4 Закону, є підставою для його повернення без прийняття стягувачу.

При розгляді скарги в частині, що стосується відкриття провадження у справі при несплаті стягувачем авансового внеску суд зазначає таке.

Частиною 1 та 2 ст. 15 Закону визначено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст. 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (п. 1); за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді (п. 2).

Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону до заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску у встановлених Законом розмірах.

Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо, зокрема, стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов'язковим (п. 8).

При цьому в абз. 2 ч. 2 ст. 26 Закону визначено категорії справ, стягувачі за рішеннями по яких звільнені від сплати авансового внеску.

Предмет спору у даній справі не входить до цього переліку.

Крім того, статтею 26 Закону визначено, що від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.

Із заявою про відкриття виконавчого провадження за наказом від 20.12.2017 №900 звернулася прокуратура, яка є державним органом. Однак, стягувачем по даному наказу є Вовчинецька сільська рада Івано-Франківської міської ради, яка є органом місцевого самоврядування.

Частинами 1, 3, 4 ст. 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ст. 2 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Частиною 2 ст. 16 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Отже, виходячи з аналізу положень Конституції України та ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування за своєю політико-правовою природою не є органами державної влади, а є представницькими органами місцевого самоврядування.

Вовчинецька сільська рада Івано-Франківської міської ради є стягувачем за наказом Господарського суду Івано-Франківської області від 20.12.2017 №900 щодо стягнення на її користь з відповідача збитків. Враховуючи те, що прокурор у даному випадку є учасником виконавчого провадження, а не стягувачем; з урахуванням того, що Вовчинецька сільська рада Івано-Франківської міської ради є органом місцевого самоврядування, а не державним органом (органом державної влади), а тому відповідно до вимог ЗУ "Про виконавче провадження" зобов'язана сплачувати авансовий внесок.

Отже, при відкритті провадження по виконанню наказу №900 державний виконавець не врахував, що в порушенням вимог ст. 26 Закону стягувачем не додано документів, що підтверджують оплату авансового внеску.

Згідно з ч. 1 ст. 343 ГПК України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу.

У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника) (ч. 2 ст. 343 ГПК України).

Оскільки як наслідок дій та бездіяльності державного виконавця, які оскаржує боржник, було винесено постанови про відкриття виконавчих проваджень, то скарга підлягає частковому задоволенню - оскаржувані постанови державного виконавця слід визнати неправомірним, в частині визнання незаконними дій державного виконавця, які полягають у відкритті виконавчих проваджень, та визнання незаконною бездіяльності державного виконавця, яка полягає у неповерненні стягувачам наказів - у задоволенні скарги слід відмовити.

Слід зазначити, що відповідно до ст. 345 ГПК України про виконання ухвали, постановленої за результатами розгляду скарги, відповідний орган державної виконавчої служби, приватний виконавець повідомляють суд і заявника не пізніше ніж у десятиденний строк з дня її одержання.

Керуючись ст. 234, 235, 255, 339-345 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Частково задовольнити скаргу ТОВ "Компанія "Західна промислова група" від 01.03.2018 (вх.№3220/18 від 05.03.2018) на дії та бездіяльність державного виконавця.

2. Визнати неправомірною постанову від 11.01.2018, винесену державним виконавцем Івано-Франківського МВ ДВС ОСОБА_3, про відкриття виконавчого провадження №55504721 по примусовому виконанню наказу Господарського суду Івано-Франківської області №901 від 20.12.2017 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Західна промислова група" в користь Прокуратури Івано-Франківської області 45 644,73 грн сплаченого судового збору.

3. Визнати неправомірною постанову від 12.02.2018, винесену державним виконавцем Івано-Франківського МВ ДВС ОСОБА_3, про відкриття виконавчого провадження №55778623 по примусовому виконанню наказу Господарського суду Івано-Франківської області №900 від 20.12.2018 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Західна промислова група" в користь Вовчинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради збитків у розмірі 3 042 981,89 грн.

4. Зобов'язати державного виконавця Івано-Франківського МВ ДВС ОСОБА_3 усунути порушення і про виконання даної ухвали повідомити суд і заявника не пізніше ніж у десятиденний строк з дня її одержання.

5. Відмовити у задоволенні вимог скарги про визнати незаконними дій державного виконавця, які полягають у відкритті виконавчих проваджень №55504721, №55778623, та визнання незаконною бездіяльності державного виконавця, яка полягає у неповерненні стягувачам наказів Господарського суду Івано-Франківської області №900, №901 від 20.12.2018.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного господарського суду через Господарський суд Івано-Франківської області.

Повний текст ухвали складено та підписано 16.03.2018.

Суддя О. В. Малєєва