Справа № 165/2544/17
Провадження № 2-а/165/27/18
13 березня 2018 року м. Нововолинськ
Нововолинський міський суд Волинської області під головуванням
судді Ушакова М.М.,
з участю секретаря Лубаєвської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в залі суду в м.Нововолинську адміністративний позов ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
02 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
На обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 22.08.2016 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії по віку, 30.08.2017 року відповідачем було прийнято рішення про відмову в призначенні йому пенсії. У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» 06.02.2017 року повторно звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, надавши відповідний пакет необхідних для призначення пенсії документів, проте відповідач повідомив листом від 15.02.2017 року, після повторного розгляду документів про відмову в призначенні пенсії. Позивач вказує, що 16 серпня 2017 року в черговий раз звернувся до відповідача з заявою про прийняття документів на розгляд для призначення йому пенсії по віку, як учаснику бойових дій АТО, і в черговий раз отримав лист-роз;яснення про причини неможливості призначення йому пенсії по віку. Позивач посилається на абз.1, п.4.1, 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та мотивує, що відповідно до зазначеного 21.09.2017 року звернувся до відповідача із заявою прийняти рішення, яке б відповідало вимогам абз.6 п.4.3 Порядку в строк встановлений абз.1 п.4.3 Порядку, по результатах розгляду його заяви від 06 лютого 2017 року про призначення йому пенсії за віком, оскільки лист від 15.02.2017 року про відмову в призначенні пенсії не є рішенням відповідача в розумінні вимог абз.6 п.4.3 Порядку. Вважає, що роз'яснення пенсійного органу не несуть будь-яких правових наслідків для нього, носять виключно інформативний характер та не впливають на його права, і не можуть бути предметом адміністративного спору. Посилається на те, що відповідач фактично відмовляється приймати рішення по питанню призначення/відмови у призначенні йому пенсії по віку, як учаснику АТО, чим порушує його соціальні права і своєю бездіяльністю створює перешкоди у захисті цих прав. Позивач просить визнати бездіяльність Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області по неприйняттю рішення по його заявах від 06.02.2017 року та від 16.08.2017 року про призначення йому пенсії по віку - неправомірною, та зобов'язати Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області прийняти рішення, яке б відповідало вимогам абз.6 п.4.3 Порядку в строк встановлений абз.1 п.4.3 Порядку, по результатах розгляду його заяв від 06.02.2017 року та від 16.08.2017 року про призначення йому пенсії за віком.
До проведення судового засідання позивач ОСОБА_1 подав до суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю, просить їх задовольнити.
Відповідач до проведення судового засідання подав до суду письмову заяву, в якій просить справу розглядати без участі його представника.
За таких обставин суд розглянув позов у передбаченому ч.3 ст.194 КАС України порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України,органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1,3,4, ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності дій суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що позивач 22 серпня 2016 року, 06 лютого 2017 року, 16 серпня 2017 року та 21 вересня 2017 року звертався із заявою до відповідача про призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що не заперечується сторонами по справі (а.с.2,4,6).
Згідно рішення Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 30.08.2016 року позивачу відмовлено у призначені дострокової пенсії за віком відповідно до абз.6 п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", посилаючись на те, що згідно представлених документів, загальний стаж роботи ОСОБА_1 становить 21р. 10м. 8дн. (а.с.3).
Згідно відповіді відповідача від 15.02.2017 року, позивачу відмовлено в призначенні вказаної вище пенсії, оскільки в останнього не достатньо страхового стажу, станом на 15.02.2017 року страховий стаж становить 23р. 6м. 5дн., а необхідний стаж для призначення дострокової пенсії за віком для чоловіків 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років (а.с.3 зі звороту).
Із листа відповіді-роз'яснення відповідача від 29.08.2017 року №166/К-01 вбачається аналогічна позиція відповідача, щодо необхідності наявності у позивача страхового стажу не менше 25 років для можливості призначення останньому дострокової пенсії за віком, як особі, яка брала участь у антитерористичній операції в районах її проведення (а.с.4 зі звороту - 5).
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи відповідність дій відповідача вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків),захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до вимог, встановлених в абз. 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тимчасово, до прийняття відповідного закону, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинністьЗакону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Згідно ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно п. 11 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком учасникам бойових дій, крім документів, що необхідні для призначення пенсії за віком, додається посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі в бойових діях.
Позивач на момент звернення до відповідача про призначення пенсії мав вік понад 55 років, що підтверджується копіями аркушів його паспорта громадянина України.
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
На той же момент позивач мав загальний страховий стаж понад 25 років, що підтверджується копіями аркушів його трудової книжки.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 04.12.2015 року Управлінням персоналу штабу управління оперативного командування "Південь" (а.с.7,51), позивач є учасником бойових дій (а.с.7). Ця ж обставина підтверджується протоколом №1330 від 29.08.2016 року (а.с.40, 40 зі звороту, копією війського квитка (а.с.49-50).
Згідно довідки №972 від 28.04.2016 року, виданої Військовою частиною - польовою поштою Міністерства оборони України, ОСОБА_1 в період з 30.08.2015 року до 28.04.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в складі військової частини пп НОМЕР_2 (а.с.52).
Згідно довідки №429 від 23 червня 2015 року, виданої Військовою частиною - польовою поштою Міністерства оборони України, ОСОБА_1 в період з 23.04.2015 року до теперішнього часу безпосередньо бере участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в складі військової частини пп НОМЕР_2 (а.с.53).
Згідно довідки №150/1099 від 08.12.2016 року, виданої Військовою частиною - польовою поштою Міністерства оборони України, ОСОБА_1 в період з 23.04.2015 року до 09.07.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в складі військової частини пп НОМЕР_2 (а.с.58).
Згідно довідки №150/1100 від 08.12.2016 року, виданої Військовою частиною - польовою поштою Міністерства оборони України, ОСОБА_1 в період з 30.08.2015 року до 28.04.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в складі військової частини пп НОМЕР_2 (а.с.59).
Із довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №354 від 05.10.2017 року, виданої військовою частиною НОМЕР_3 Міністерства оборони України ОСОБА_1 вбачається, що його заробітна плата, яка враховується при обчисленні пенсії, склала 95149,13 грн. (а.с.60).
Із довідки про строки проходження служби у військових частинах та органах, які вклювчаються до страхового стажу №2/430 від 06.10.2017 року, виданої військовою частиною НОМЕР_3 Міністерства оборони України ОСОБА_1 вбачається, що за період проходження служби у військовій частині НОМЕР_3 з 24.04.2015 року по 28.04.2016 року ОСОБА_1 виплачене грошове забезпечення та сплачено єдиний соціальний внесок, страховий стаж за період проходження служби у військовій частині чи в органах становить 3р. 2міс. 01дн. (а.с.60 зі звороту).
Зазначені документи подавались позивачем відповідачу для призначення пільгової пенсії, що підтверджується письмовими відмовами відповідача у призначенні пенсії від 15.02.2017 року.
Згідно п. 11 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, про що зазначено у вказаних довідках, є підставою для визнання особи учасником бойових дій. Таким чином слід прийти до переконливого висновку, що зазначені довідки якраз і підтверджують участь позивача в бойових діях, а відтак відповідач неправомірно вимагав у позивача додаткові документи, які підтверджують цю обставину.
Системний аналіз зазначених вище правових норм, належна оцінка наявних у справі доказів, та їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності, дають змогу суду прийти до висновку про те, що в позивача наявні всі умови виходу на пільгову пенсію, а тому він має право на пенсію на пільгових умовах, абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Доводи відповідача зазначенні у письмовому заперечені з приводу відсутності в позивача додаткових документів, які підтверджують наявність у нього страхового стажу участі у бойових діях, суд не може прийняти до уваги, оскільки ці обставини не відповідають дійсності і спростовуються зазначеними вище довідками та висновками суду.
За таких обставин суд прийшов до висновку про те, що в даному випадку права позивача були порушені, а тому підлягають судовому захисту.
Суд, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, вважає, що для відновлення останнього необхідним і достатнім є визнання протиправною відмови відповідача у призначенні пільгової пенсії позивачу та зобов'язання відповідача призначити дострокову пенсію за віком після досягнення ним 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 16 серпня 2017 року, що позивач і просить серед своїх позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач звернувся до відповідача 06.02.2017 року та повторно 16.08.2017 року, а 55 років йому виповнилось 30.03.2014 року, а відтак - звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Таким чином слід зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з 16.08.2017 року.
Керуючись ст.ст. 3, 9, 19, 72, 73, 77, 242, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 5, 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком після досягнення ним 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком після досягнення ним 55 років згідно абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 16 серпня 2017 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Нововолинський міський суд Волинської області.
Головуючий підпис
Згідно з оригіналом
Суддя М.М. Ушаков