Рішення від 12.03.2018 по справі 161/18171/17

Справа № 161/18171/17

Провадження № 2/161/188/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

12 березня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Олексюка А.В.

при секретарі Шолом С.І.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги.

Свій позов обґрунтовує тим, що 12.08.2014 року відповідач зверталась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

На підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.08.2014 року по 31.07.2017 року в сумі 860,00 грн. щомісячно.

14.02.2017 року відповідач зверталась із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та державну допомогу одинокій матері на дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі, що перевищує мінімальний відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

30.06.2017 року на адресу департаменту надійшов лист служби у справах дітей Луцької міської ради від 29.06.2017 року № 31-28/915 з пропозицією призупинити ОСОБА_1 виплатити на дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з нецільовим використанням коштів.

Вказує, що право на виплату допомоги при народженні дитини та допомоги одинокій матері відповідач втратив з 01.07.2017 року, тому зважаючи, що за період з 01.07.2017 року по 31.07.2017 року зазначені допомоги виплачені відповідачу безпідставно, обсяг надміру виплаченої допомоги при народженні дитини становить 860,00 грн., допомоги одинокій матері 2662,05 грн.

Крім того, відповідач втратив право на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.06.2017 року, тому у період з 01.06.2017 року по 31.07.2017 року дана допомога виплачена відповідачу безпідставно, обсяг надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім'ям становить 9849,86 грн.

19.07.2017 року відповідачу надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів та запропоновано добровільно повернути кошти до 02.10.2017 року. Проте, на дату звернення до суду кошти відповідачем не сплачено.

З врахуванням вищенаведеного, просить суд стягнути з відповідача в користь департаменту 860,00 грн. державної допомоги при народженні дитини, 2662,05 грн. державної допомоги на дітей одинокій матері та 9849,86 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.

В судове засідання представник позивача не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Просила позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду справи, про що в матеріалах справи міститься розписка про отримання судової повістки. Відзиву та будь-яких заяв, клопотань про розгляд справи без його участі на адресу суду не надходило.

Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності сторін по наявним матеріалам справи.

За погодженням позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Судом встановлено, що 12.08.2014 року відповідач зверталась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

На підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.08.2014 року по 31.07.2017 року в сумі 860,00 грн. щомісячно.

14.02.2017 року відповідач зверталась із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та державну допомогу одинокій матері на дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі, що перевищує мінімальний відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Згідно ст. 5 вищевказаного закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ст. 18-1 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішення про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з ст. 18-3 даного Закону та пунктом 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

На підставі поданих документів відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та державної допомоги одинокій матері в розмірі, що перевищує мінімальний, на період з 01.02.2017 року по 31.07.2017 року.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.06.2017 року на адресу позивача надійшов лист служби у справах дітей Луцької міської ради від 29.06.2017 року №31-28/915 з пропозицією призупинити ОСОБА_1 виплати на дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з нецільовим використанням коштів.

Відповідно до п.13 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Враховуючи вищевикладене, право на виплату допомоги при народженні дитини та допомоги одинокій матері відповідач втратив з 01.07.2017 року, тому у період з 01.07.2017 року по 31.07.2017 року зазначені допомоги виплачено відповідачу безпідставно, обсяг надміру виплаченої допомоги при народженні дитини становить 860,00 грн., допомоги одинокій матері 2662,05 грн.

Відповідно до пункту 46 зазначеного Порядку суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2003 № 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Враховуючи зазначене, відповідач втратив право на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.06.2017 року, тому, у період з 01.06.2017 року по 31.07.2017 року зазначена допомога виплачена відповідачу безпідставно, обсяг надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім'ям становить 9849,86 грн.

19.07.2017 позивачем на адресу відповідача надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів та встановлено термін для добровільного повернення коштів до 02.10.2017 року. Однак, на день звернення до суду кошти не повернуто.

Відповідно до п. 28 Порядку (постанова КМУ від 24.02.2003 №250) органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;

повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо), стягуються згідно із законом.

Отже, аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що слід стягнути з відповідача на користь позивача 860,00 грн. державної допомоги при народженні дитини, 2662,05 грн. державної допомоги на дітей одинокій матері, 9849,86 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Крім того, з відповідача слід стягнути в користь держави судовий збір в розмірі 1600,00 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354, 280-282 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.04.2004 року № 558, -

ВИРІШІВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область, суму в розмірі 860 (вісімсот шістдесят) грн. 00 коп. державної допомоги при народженні дитини, 2662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн. 05 коп. державної допомоги на дітей одинокій матері, 9849 (дев'ять тисяч вісімсот сорок дев'ять) грн. 86 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь держави на відповідні рахунки судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

У відповідності до п.п.15.5) п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Заочне рішення в повному обсязі складено 16 березня 2018 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.