Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
"06" березня 2018 р. Справа № 910/17212/16.
Господарський суд Житомирської області у складі cудді: Машевської О.П. , розглянувши справу за позовом: Овруцької міської ради Житомирської області (м.Овруч) до 1. Публічного акціонерного товариства "Укрзалізниця" ( м. Київ) за участю у справі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1 - Кабінету Міністрів України (м. Київ), 2. Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" (м. Київ) про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки площею 0,1501га
Господарським судом Житомирської області починаючи з 10.10.2016 року розглядався позов Овруцької міської ради (м. Овруч) до ПАТ "Укрзалізниця" ( м. Київ) та Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" (м. Київ) про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки, що належить до земель залізничного транспорту державної форми власності, площею 0,1501 га по вул. Героїв Майдану 70В (колишня вулиця Сабурова) в м. Овручі Житомирської області, в межах якої розташовується нежитлове приміщення (будівля) комунальної власності загальною площею 558,7 кв.м.
З 13.07.2017 участь у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні ПАТ "Укрзалізниця" приймав Кабінет Міністрів України ( м. Київ).
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 06.03.18 у позові Овруцької міської ради відмовлено з підстав, у ньому викладених.
Водночас при вирішенні цього спору судом встановлено порушення земельного законодавства в діяльності Овруцької міської ради.
До звернення з позовом до суду Міська рада на 12 сесії 7 скликання прийняла рішення від 31.05.2016 за № 323 , яким надала дозвіл виконкому Міської ради на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , орієнтовною площею 0,2 га, яка розташована у м. Овручі по вул. Героїв Майдану, 70-В, цільове призначення: для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, категорія земель - землі житлової та громадської забудови ( надалі - Рішення Міської ради № 323).
В ході судового вирішення спору Міська рада на 23 сесії 7 скликання прийняла рішення від 31 січня 2017 за № 728 про внесення змін до рішення Міської ради від 31.05.2016 за № 323 шляхом викладення пункту 1 рішення в новій редакції, відповідно до якої дозвіл виконкому Міської ради надано на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , орієнтовною площею 0,2 га, яка розташована у м. Овручі по вул. Героїв Майдану, 70-В, цільове призначення: для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання, категорія земель - землі житлової та громадської забудови ( надалі - Рішення Міської ради № 728).
Статтею 120 Земельного кодексу України закріплено загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований та регулює перехід прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.
При цьому зміст ч.ч. 1 та 2 статті 120 ЗК України не обмежують підстави набуття права власності на нерухоме майно, до числа яких належать правочини, рішення суду, акти органів державної влади або місцевого самоврядування, інші юридичні факти.
Однак норми частин 1 та 2 цієї статті Кодексу імперативно визначають, що перехід права власності (користування) на земельну ділянку або її частину, на якій розміщене нерухоме майно , не змінює її цільове призначення.
У мотивувальній частині рішення суду від 06.03.18 у цій справі наведено мотиви відмови у позові, поданому на підставі ч.2 ст. 120 ЦК України, оскільки Міська рада як власник будівлі № 70-В не може стати постійним користувачем частини земельної ділянки залізничного транспорту державної форми власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 67 ЗК України землі транспорту можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності, однак відповідно до статті 68 , ч. 3 ст. 92 ч. 9 ст. 149 ЗК України та ст.ст. 5 та 6 Закону України "Про залізничний транспорт" землі залізничного транспорту належать до державної форми власності.
Відповідно до п. 3 Розділу III "Перехідні та прикінцеві положення" Закону № 4442-VI земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні підприємств залізничного транспорту (в даному спорі - Філії), використовуються Залізницею відповідно до їх цільового призначення.
Згідно абз. 2 цього пункту з дня припинення підприємств залізничного транспорту (в даному спорі - Філії) до дня оформлення Залізницею прав на користування земельними ділянками, які перебували у постійному користуванні зазначених підприємств (в даному спорі - Філії), Залізниця зобов'язана використовувати згідно з цільовим призначенням відповідні земельні ділянки в розмірах та межах, у яких вони перебували в постійному користуванні підприємств залізничного транспорту (в даному спорі - Філії) або фактично використовувалися ними, і за які сплачувався земельний податок.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 ЗК України землями транспорту визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.
Відповідно до статті 68 Кодексу до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.
З положеннями ст.ст. 65 та 68 ЗК України кореспондуються норми ст. 6 Закону України "Про залізничний транспорт" та статей 11 та 23 Закону України “Про транспорт”.
У ч. 2 статті 83 ЗК України передбачено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Відповідно до ч.1 статті 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Згідно з ч. 2 цієї статті право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Окрім того, за змістом п. п. 2 п.4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ з 01.01.13 року всі землі в межах міста Овруч за Державним актом на землю залишилась у державній власності. Припинення у Філії з 28.03.2016 права постійного користування землею на площі забудови будівлі за № 70-В у розмірі 558,7 км.м у зв'язку з набуттям Міською радою права комунальної власності на цю будівлю, не припиняє право державної власності на цю землю в цій частині.
Міська рада залишила поза увагою вимоги п.7 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ про те, що з 01.01.13 року землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Пунктом 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ передбачено, що у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пункті 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами.
Таким чином, після 01.01.13 Міська рада набула повноваження надавати дозвіл Філії (Залізниці) на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації земельних ділянок державної власності, сформованих за рахунок земель , наданих у постійне користування Філії за Державним актом на землю в межах міста Овруч.
Судом встановлено, що Філія (Залізниця) після 01.01.13 не зверталися до Міської ради з відповідним клопотанням на підставі пункту 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ, а Міська рада, відповідно, не зверталася до Філії (Залізниці) з приводу виконання цього нормативного припису щодо необхідності формування земельних ділянок державної власності в межах міста Овруча та їх державної реєстрації.
Відповідно до ч. 3 статті 83 ЗК України земельні ділянки державної власності, які передбачається використати для розміщення об'єктів, призначених для обслуговування потреб територіальної громади (комунальних підприємств, установ, організацій, громадських пасовищ, кладовищ, місць знешкодження та утилізації відходів, рекреаційних об'єктів тощо), за рішеннями органів виконавчої влади передаються у комунальну власність.
Відповідно до ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Однак Рішення Міської ради № 323 та 728 прийнято відносно земель , які за Законом перебувають у державній власності .
Попри те, що цими рішеннями лише надано дозвіл виконкому Міської ради на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,2 га, яка розташована у м. Овручі по вул. Героїв Майдану, 70-В, ці рішення не можуть бути виконані виконкомом Міської ради , як це по суті доводить спір у цій справі, оскільки відведення земельної ділянки не може здійснюватися на землях державної власності ( категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту).
Наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель встановлені у ст. 21 ГПК України.
У Рішенні КСУ у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування зазначено, що зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку.
Разом з тим, як вважає Конституційний Суд України, це не п о з б а в л я є орган місцевого самоврядування п р а в а за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб з м і н и т и чи с к а с у в а т и прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з м о т и в і в н е в і д п о в і д н о с т і Конституції чи з а к о н а м України).
Конституційний Суд України також зазначив, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Судом встановлено, що Рішення Міської ради № 323 та 728 не виконані.
Відповідно до ч. 6 статті 246 ГПК України окрема ухвала надсилається посадовій особі, яка за своїми повноваженнями повинна усунути виявлені судом порушення законодавства.
У ч.4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що міський голова вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради.
Керуючись ст. ст. 232-235 та 246ГПУ України, господарський суд
1. Окрему ухвалу надіслати міському голові Овруцької міської ради ОСОБА_1.
2. Міському голові ОСОБА_1 розглянути окрему ухвалу та вжити заходів для усунення виявленого судом порушення вимог статей 20, 83 та 84 Земельного кодексу України та п. п. 4, 7 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VІ при прийнятті на 12 сесії 7 скликання Овруцької міської ради рішення від 31.05.2016 за № 323 та на 23 сесії 7 скликання - рішення від 31 січня 2017 за № 728.
3. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Житомирської області в строк до 20 квітня 2018р. включно.
Попередити, що невжиття заходів щодо окремої ухвали суду тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену статтею 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Окрема ухвала підписана 16.03.18року, набрала законної сили, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя ОСОБА_2
Друк:
1 - в справу
2,3,4 - сторонам - рек. з повід.
5 - третій особі -рек. з повід.