справа № 361/4281/17
провадження № 2-а/361/35/18
14.02.2018
Іменем України
14 лютого 2018 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді Дутчака І.М.,
за участю секретарів: Пальчак Р.Р., Срібної Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області про визнання протиправним і скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2017 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати протиправним і скасувати рішення Пухівської сільської ради Броварського району Київської області (далі - Пухівська с/рада) від 05 липня 2017 року № 658-XVІ-VII про відмову їй у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,10 га для ведення особистого селянського господарства у селі Пухівка Броварського району Київської області по вулиці Каштановій згідно із графічним матеріалом та зобов'язати відповідача надати їй дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність вказаної земельної ділянки.
В обґрунтування позову зазначала, що вона, реалізуючи своє конституційне і законне право, звернулася до Пухівської с/ради із клопотанням, у якому просила надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,10 га із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства у селі Пухівка Броварського району Київської області по вулиці Каштановій.
05 липня 2017 року Пухівська с/рада на пленарному засіданні XVІ сесії VІІ скликання прийняла рішення за № 658-XVІ-VII, яким у задоволенні її клопотання відмовила, посилаючись на те, що зазначена вище земельна ділянка згідно із Генеральним планом села зарезервована для передачі в комунальну власність територіальній громаді села Пухівка для спортивного майданчика. Позивач вважає, що вказане рішення відповідачем прийнято з порушенням норм чинного законодавства, а саме: ч. 7 ст. 118 ЗК України, якою визначені виключні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Позивач ОСОБА_4 та її представник ОСОБА_6 у суді позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеному, просили суд задовольнити позов.
Відповідач Пухівська с/рада, будучи повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання повторно не з'явилася, про причини неявки суд вона не повідомила, заява про розгляд справи за її відсутності до суду теж не надходила.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення сторони позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.
Згідно із п. "б" ч. 1 ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
За змістом положень ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
У ч. 7 ст. 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Нормою ч. 7 ст. 118 ЗК України визначено виключні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Суд встановив, що 21 червня 2017 року позивач ОСОБА_4 звернулася до відповідача Пухівської с/ради з клопотанням про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,10 га для ведення особистого селянського господарства у селі Пухівка Броварського району Київської області по вулиці Каштановій, до якого додала: копію паспорта, копію ідентифікаційного номера, графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки.
Рішенням Пухівської с/ради від 05 липня 2017 року за № 658-XVІ-VII ОСОБА_4 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га для ведення особистого селянського господарства у селі Пухівка по вулиці Каштановій у зв'язку з тим, що вказана позивачем на графічному матеріалі земельна ділянка згідно із Генеральним планом села зарезервована для передачі в комунальну власність територіальній громаді села Пухівка для спортивного майданчика.
Згідно із ч. 3 ст. 83 ЗК України земельні ділянки державної власності, які передбачається використати для розміщення об'єктів, призначених для обслуговування потреб територіальної громади (комунальних підприємств, установ, організацій, громадських пасовищ, кладовищ, місць знешкодження та утилізації відходів, рекреаційних об'єктів тощо), а також земельні ділянки, які відповідно до затвердженої містобудівної документації передбачається включити у межі населених пунктів, за рішеннями органів виконавчої влади передаються у комунальну власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За змістом ч. 1 ст. 72, ч. 3 ст. 77 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають учасники справи.
У ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України вадміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з наведеного, саме суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що відповідач Пухівська с/рада будь-яких доказів на обґрунтування правомірності прийнятого нею рішення та заперечень проти позову не надала, виходячи із наданих стороною позивача доказів, права громадян на набуття у власність земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання ОСОБА_4 про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки відмовлено безпідставно, тому позовні вимоги в частині скасування рішення Пухівської с/ради від 05 липня 2017 року за № 658-XVІ-VII є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв'язку з цим, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача Пухівську с/раду протягом місяця з дня набрання постановою суду законної сили повторно розглянути заяву позивача ОСОБА_4 від 21 червня 2017 року про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки в межах населеного пункту села Пухівка Броварського району Київської області згідно із наданими графічними матеріалами бажаного розташування земельної ділянки.
За змістом п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача Пухівської с/ради надати позивачу ОСОБА_4 дозвіл на розробку проекту землеустрою задоволенню не підлягають, оскільки суд не може підміняти собою органи владних повноважень, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати будь-які вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до виключної компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Згідно із ст. 139 КАС України на користь позивача із відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягає стягненню сплачений при подачі позову судовий збір у розмірі 640 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 242 - 246 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Пухівської сільської ради Броварського району Київської області від 05 липня 2017 року № 658-XVІ-VII про відмову ОСОБА_4 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,10 га для ведення особистого селянського господарства у селі Пухівка Броварського району Київської області по вулиці Каштановій.
Зобов'язати Пухівську сільську раду Броварського району Київської області протягом місяця з дня набрання рішенням суду законної сили розглянути клопотання ОСОБА_4 від 21 червня 2017 року про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,10 га для ведення особистого селянського господарства у селі Пухівка Броварського району Київської області по вулиці Каштановій відповідно до наданих нею графічних матеріалів.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Пухівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення складено 23 лютого 2018 року.
Суддя Дутчак І. М.