Справа № 349/317/18
Провадження № 3/349/229/18
15 березня 2018 року м. Рогатин
Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Могила Р.Г., перевіривши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №8 від 28 лютого 2018 року ОСОБА_1 звинувачується у несплаті аліментів на утримання двох неповнолітніх дітей, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Згідно ст. 278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Зміст протоколу про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Зокрема, згідно вимог ст.256 КУпАП при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Окрім цього, у разі оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, він складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ( ст.254 КУпАП).
Однак в порушення вимог законодавства протокол про адміністративне правопорушення №8 від 28 лютого 2018 року складено державним виконавцем за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності чим порушено її права визначені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
Також до протоколу мають бути долучені інші відомості,необхідні для вирішення справи.
За вчинення правопорушення передбаченого ст. 183-1 КУпАП встановлена відповідальність у виді суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Згідно ст.31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Метою застосування даного виду адміністративного стягнення є часткове погашення заборгованості платником аліментів, що утворилась, за рахунок його оплачуваної роботи за місцем проживання.
Законом України «Про виконавче провадження» (далі-Закону) визначено для державних виконавців види дій, що спрямовані на примусове виконання рішень.
Зокрема ст.71 Закону встановлено порядок стягнення аліментів.
За наявності заборгованості із сплати аліментів понад три місяці стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці( ч.2 ст.71 Закону).
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби ( ч.12 ст.71 Закону).
З аналізу даних правових норм вбачається, що протокол державним виконавцем за ст.183-1 КУпАП складається у випадку відсутності у боржника майна на яке може бути звернено стягнення в рахунок погашення заборгованості. Тобто, суспільно корисні роботи є тією останньою можливістю («надією») для державного виконавця здійснити примусове виконання судового рішення про стягнення аліментів за рахунок оплачуваної роботи боржника за виконавчим провадженням.
Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено доказів про те, що у боржника відсутнє майно на яке може бути звернено стягнення.
Крім цього, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 7 грудня 2017 року N 2234-VIII Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст. 183-1 (несплата аліментів), яка набрала чинності 06 лютого 2018 року.
Відповідно до ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідальність за ст. 183-1 КУпАП настає у зв'язку із виникненням заборгованості по сплаті аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
В той же час адміністративна відповідальність за несплату аліментів (ст. 183-1 КУпАП) встановлена з 06 лютого 2018 року та не має зворотної дії в часі.
З огляду на наведене адміністративна відповідальність за ст. 183-1 КУпАП наступає за дії вчиненні з 06 лютого 2018 року, тобто після набрання чинності даною правовою нормою.
Керуючись ст. 256 КпАП України, суддя,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП повернути до Рогатинського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ в Івано-Франківській області для належного оформлення.
Суддя: Р.Г.Могила